Latvijas izglītības iestāžu mācībspēkiem netiek apmierinātas pamatvajadzības, pedagogi ir izdeguši un uz kritiskas robežas, iepazīstinot ar pētījuma “Skolotāju balss” rezultātiem, uzsvēra izglītības speciāliste, uzņēmuma “Edurio” Latvijas komandas vadītāja Lauma Tuča.
Pēc izglītības jomas uzņēmuma “Lielvārds” pasūtījuma veiktais pētījums “Skolotāju balss” atklājis būtiskus izaicinājumus, ar kuriem saskaras izglītības nozare Latvijā. Kā vienu no lielākajām problēmām “Lielvārda” vadītājs Andris Gribusts izcēla skolotāju pārstrādāšanos – puse jeb 46% pedagogu vidēji strādā vairāk par 40 stundām nedēļā, kas ietekmē darba un privātās dzīves kvalitāti.
60% skolotāju aptaujā vērtējuši, ka viņiem pietrūkst laika, lai paveiktu savus darba pienākumus vēlamajā kvalitātē.
“Lielvārda” Kompetences centra vadītāja Dana Narvaiša izcēla arī psiholoģiskos faktorus, kas ietekmē skolotāju darbu un izglītības kvalitāti kopumā – trešdaļa skolotāju jūtas demotivēti, un divas trešdaļas jeb 68% pedagogu uzskata, ka skolotāja statusa vērtējums pēdējo piecu gadu laikā nav audzis.
Narvaišas skatījumā, šie dati liecina, ka skolotāji nejūtas novērtēti, kas savukārt nenāk par labu profesijas prestižam un ir viens no iemesliem pedagogu trūkumam. Arī Tuča piebilda, ka valstiskā līmenī ir jādomā par skolotāju profesijas prestižu.
Diskusijā izglītības eksperti sprieda par nepieciešamajiem nodrošinājumiem, kas būtiski uzlabotu mācībspēku darba vidi. Tuča norādīja, ka trūkst ilgtermiņa plāna valstiskā līmenī, ar kuru varētu risinātu praktiskas un strukturālas problēmas – skolotāju pārslodzi, zemo jaunu skolotāju piesaisti un citas.
Liepājas pilsētas izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere pauda viedokli, ka ir nepieciešams skolu infrastruktūras labiekārtojums un tehnoloģiju nodrošinājums, ko vajadzētu veicināt ar pašvaldību atbalstu. Latvijas izglītības vadītāju asociācijas valdes priekšsēdētājs un Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns piebilda, ka būtiski ir nodrošināt vienlīdzīgus resursus visiem skolotājiem, lai nerastos neveselīga konkurence un lai būtu iespējams veicināt skolotāju sadarbību, tādējādi mazinot pedagogu laika trūkuma problēmu.
Pētījuma “Skolotāju balss” dati liecinot, ka tehnoloģiju nodrošinājums būtiski efektivizē skolotāju darba procesu, ļaujot ietaupīt laiku, piemēram, materiālu sagatavošanas procesā. Kā apgalvoja Gribusts, esot novērojama pozitīva tendence skolotājiem mācību procesā uzticēt tehnoloģiju lietošanu arī pašiem skolēniem – 76% pedagogu ir atzinuši, ka jūtas ērti, ļaujot skolēniem izmantot tehnoloģijas.
Sajūta, ka darbā izdeguši ir tikai valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki un konkrēti skolotāji un mediķi. Tas, ka dažkārt citiem arī ir jāstrādā vairākos darbos, vakarā ar bērnu ir japilda noslogoto skolotāju uzdotie mājasdarbu kalni, bet, kad nepieciešamāks kāds nopietnāks izmeklējums, ta menešiem jāgaida rinda, bet medicinas specialists savā kabinetā starp lielajām pauzēm nodarbina sevi ar pāšiedvesmu, ka ir pārdedzis- valsts iestādēs strādājošie vēlas radīt iespaidu, ka ļoti lieli cietēji. Kovid laikā skolotāji strādāja, bet ne visi to darija godprātīgi, medicīnas personals strādāja ar tādām piemaksām, ka spēja nomaksāt savus kredītus, bet privātajā sektorā cilveki tika atlaist, sutīti dikstāvēs utt. Ieteikums skolotājiem, neradiet paši sev lieku darbu, tad nebūs jāčīkst, medicinas darbiniekiem būtu jāstradā kovid mobilizācijas režīmā katru dienu, nevis jārunā par mistiskām izmeklēšanas kvotām.
Es domāju, ka būtu nepieciešams veikt izmaiņas likumdošanā, un skolotājiem tā pat kā visiem pārējiem noteikt 40h darba laiku nedēļā, un 20 atvaļinājuma dienas. Tad uzreizes pazudīs visa izdegšana
Rietumeiropas valstīs neesot mājasdarbi un tāpat apgūst vajadzīgo mācību programmu. Tiesa, skolēnu brīvlaiks nav tik garš, kā pie mums. Iespējams, jāpāriet uz kapitālismā ilgi dzīvojošo valstu kārtību?! Atkritīs bērnu pieskatīšanas problēma, mājasdarbi. Varēs mierīgi strādāt algotu darbu, bet atvaļinājumu paņemt bērna brīvlaika mēnesī. Cik man nācies novērot, skolotāji ir pārguruši. Kā jau pārmaiņu laikos.
Visa izglītības sfēras nākotne ir Tālmācībā!
Kāpēc sabiedrībā tik liela “žults” pret skolotājiem. Tomēr daudzi dara savu darbu godprātīgi un no sirds. Varbūt šiem negatīvo komentāru autoriem kāds skolotājs nodarījis pāri? Lai visiem pozitīvs prāts un miers sirdī!