Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Klāt ikgadējā gada ienākumu deklarāciju iesniegšana

Jau rīt ir 1. marts, kad iedzīvotāji varēs sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas un atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sabiedrisko attiecību daļā paskaidroja, ka šogad, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, nav izmaiņu gada ienākumu deklarācijas iesniegšanā. Tāpat kā iepriekš visērtāk to aizpildīt elektroniski Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VID atgādina, ka ikviens cilvēks, par kura ienākumiem tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, var brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu no valsts pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par saviem un savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem. To var izdarīt jebkurā brīdī trīs gadu laikā. Tas nozīmē – lai atgūtu pārmaksāto nodokli par 2023. gadu, savu gada ienākumu deklarāciju var iesniegt trīs gadu laikā, sākot ar 2024. gada 1. martu. Tāpat 2024. gada laikā var iesniegt vai precizēt deklarāciju par 2022. gadu un 2021. gadu. Savukārt deklarāciju par 2020. gadu var iesniegt līdz 2024. gada 23. jūlijam.

Lai atgūtu gada laikā pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem (izglītību, medicīnu, zobārstniecību, iemaksām pensiju fondos u. c.), deklarācija ir jāiesniedz un jāpievieno tai savi attaisnoto izdevumu dokumenti – čeki, kvītis, bankas rēķini u. c.

VID apliecināja, ka pārmaksātie nodokļi tiks atmaksāti trīs mēnešu laikā no deklarācijas saņemšanas dienas. Taču gadās arī aizķeršanās. Piemēram, iedzīvotāji mēdz piemirst, kādus izdevumus nedrīkst pievienot gada ienākumu deklarācijai, jo tos neatmaksā, bet šādu dokumentu pievienošana var pagarināt deklarācijas apstrādes laiku un attiecīgi attālināt brīdi, kad saņem nodokļu atmaksu. VID akcentē, ka uztura bagātinātāji, vitamīni, zāles, brilles vai lēcas nav attaisnotie izdevumi. Arī rēķini par plastiskajām operācijām šajā kategorijā neietilpst.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Obligāti gada ienākumu deklarācija par 2023. gadu ir jāiesniedz visiem uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem, kā arī tiem iedzīvotājiem, par kuriem gada laikā iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav samaksāts pilnā apmērā. Obligātā gada ienākumu deklarācija par 2023. gadu ir jāiesniedz no 2024. gada 1. marta līdz 3. jūnijam (ieskaitot), bet, ja 2023. gada ienākumi pārsniedz 78 100 eiro, tad no 2024. gada 1. aprīļa līdz 1. jūlijam. Obligāti gada ienākumu deklarācija ir jāiesniedz, ja saimnieciskās darbības veicējs (pašnodarbināta persona) izīrē vai iznomā savu īpašumu, guvis ienākumus no profesionālās darbības vai ir zemnieku saimniecības īpašnieks. Obligāti jādeklarē arī ar nodokli neapliekamie ienākumi, kas kopumā gada laikā pārsniedz 10 000 eiro.

VID norāda, ka gada ienākumu deklarāciju visērtāk iesniegt, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), jo lielākā daļa datu tajā jau automātiski ir iekļauti no valsts informācijas sistēmām un cilvēkam pašam tie nav jāievada. Prakse rāda, ka 98% iedzīvotāju labprātāk izvēlas elektroniskos pakalpojumus, tādējādi ietaupot resursus – laiku un līdzekļus, kas būtu nepieciešami, apmeklējot klientu apkalpošanas centru klātienē. Vienlaikus jāņem vērā, ka Bauskai tuvākie apkalpošanas centri atrodas Jelgavā un Rīgā. Šajos centros apkalpošana klātienē notiek pēc iepriekšēja pieraksta, zvanot pa tālruni 67120005.

Klātienē gada ienākumu deklarācijas var iesniegt arī tuvāk dzīvesvietai, dodoties uz kādu no Valsts un pašvaldības vienotajiem klientu apkalpošanas centriem (VPVKAC). Šajos klientu apkalpošanas centros var saņemt arī citus populārākos VID pakalpojumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VID vērš uzmanību, ka pēdējā laikā mēdz uzdarboties krāpnieki. Iedzīvotājam visa nepieciešamā informācija jānorāda EDS deklarācijas aizpildīšanas brīdī, un nodokļa atmaksa par attaisnotajiem izdevumiem notiek automātiski – uz to kontu, kuru cilvēks ir norādījis, aizpildot savu deklarāciju. Kad gada ienākumu deklarācija ir iesniegta, nekādas papildu darbības nav jāveic. Ja saņemta īsziņa – it kā VID vārdā, tā ir krāpnieciska. Svarīgi atcerēties – VID īsziņas nesūta. Tātad, ja pirms vai pēc gada ienākuma deklarācijas iesniegšanas, iedzīvotājs saņem īsziņu it kā no VID, tad simtprocentīgi droši – tās autori ir krāpnieki. Krāpniecisko īsziņu mērķis, visticamāk, ir iegūt bankas konta piekļuves datus, lai nozagtu cilvēkam piederošos finanšu līdzekļus.

Neskaidrību gadījumā ar VID var sazināties, zvanot uz konsultatīvo tālruni 67120000. Šādā gadījumā der paturēt prātā, ka, zvanot uz šo tālruni, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien sarunas laikā pieslēdzas savam VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) kontam un nosauc tur redzamo kodu. Tas nozīmē, ka konsultācijas laikā nodokļu speciālists varēs palīdzēt aizpildīt iedzīvotājam vajadzīgo elektronisko dokumentu, piemēram, aizpildīt gada ienākumu deklarāciju vai atzīmēt algas nodokļa grāmatiņā apgādājamās personas vai sniegt atbildi uz citiem jautājumiem, balstoties tieši uz personas datiem, nevis sniedzot vispārīgu skaidrojumu.

Tāpat ikviens savus jautājumus var uzdot rakstiski VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS), sadaļā «Sarakste ar VID», bet diennakts režīmā VID interneta vietnē ir pieejams VID virtuālais asistents Toms. Tas atbild uz klientu biežāk uzdotajiem jautājumiem un palīdz orientēties VID interneta vietnē www.vid.gov.lv, piedāvājot saiti uz vietu, kur interesējošā tēma ir izklāstīta detalizēti. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Papildu info

Kā attaisnoto izdevumu čekus iesniegt visa gada garumā

  • Visa gada garumā čekus un kvītis iespējams pievienot Elektroniskās deklarēšanas sistēmas https://eds.vid.gov.lv sadaļā “Attaisnoto izdevumu dokumenti”. To var izdarīt arī no telefona – telefonā, nospiežot pogu “Izvēlēties failu” iespējams pievienot gan jau iepriekš nofotografētu čeku, gan nofotografēt to pievienošanas laikā.
  • Latvijā teju 400 ārstniecības iestādes piedāvā iespēju pacientu e-kvītis nosūtīt VID. Ja pacients vienu reizi parakstoties piekrīt, turpmāk ārstniecības iestāde maksājuma datus nosūta VID un cilvēkam pašam nekas nav jāievada – dati jau ir EDS un atliek tikai iesniegt deklarāciju.

Būtiski, ka neatkarīgi no veida, kā čeks, kvīts vai e-kvīts ir iesniegta VID, to nepieciešams saglabāt, lai, ja nepieciešams, varētu uzrādīt VID

Foto: Pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.