Piena nozare Latvijā piedzīvo krīzi – krītoties iepirkšanas cenai, upuru lomā nonāk vietējie ražotāji. Līdzīga akcija, kādu veica piensaimnieki Lietuvā, rīt plānota arī Grobiņā un Liepājā. Protestējot pret zemajām piena iepirkuma cenām, to izdalīs par brīvu, ziņo portāls liepajniekiem.lv.
Piensaimnieki un ražotāji gaida racionālus risinājumus no valdības. “Dosim līdz pieciem litriem piena par brīvu, tik katram līdzi jāpaņem savs trauks!” saka protesta akcijas rīkotājs, Cīravas pagastā esošā piena lopkopības individuālā komersanta “Pūre” īpašnieks Jānis Jansons.
Jura Tapiņa saimniecība Otaņķos piena iepirkuma cenu krituma dēļ jau tagad strādā ar zaudējumiem. “Cena ir stipri zem pašizmaksas. Tie ir vairāk kā 100 eiro mīnusā pa dienu,” laikrakstam “Kurzemes Vārds” stāsta tēva saimniecības vadītājs Kaspars Tapiņš. Tiek uzturēti 160 lopi, no kuriem slaucamo govju ir ap 90. Gada laikā tiek iegūtas apmēram 800 tonnas piena, kuras pārstrādei nogādā Lietuvā.
Augustā pārstrādes uzņēmums litru saražotā piena iepircis par 54 centiem, līdz decembrim cena nokritusies līdz 48 centiem, norāda K. Tapiņš.
Pirms Ziemassvētkiem saimniecība saņēmusi piena iepirkuma direktora vēstuli ar jaunām cenu diagrammām. “Praktiski cenas atgriezušās 2021. gada rudens līmenī. Vēstulē lasāms, ka pirktspēja samazinājusies, viņi cerot uz sapratni, sadarbību un tā tālāk.
Tad jau sapratām, ka ziepes būs, un nebija ilgi jāgaida, kad atnāca cenu saskaņošanas protokols – ar janvāri cena par pieciem centiem uzreiz bija lejā. Ar februāri vēl desmit centi, un šobrīd par litru saņemam 33 centus,” pastāsta K. Tapiņš.
“Visi trallina, ka pagājušajā gadā zemnieki saņēmuši rekordaugstas cenas par pienu, bet kāpēc neviens pretī nemin, ka arī izmaksas bija rekordaugstas? Tiem pašiem miltiem cenas pāris gadu laikā trīskāršojušās, proteīna avotiem – rapsim, sojai – dubultojušās. Par degvielu arī dubultas izmaksas, par algām nemaz nerunājot. Smagi ir visiem, bet fermām it sevišķi, jo neviens tādu darbu negrib darīt, tāpēc algas attiecīgi uzskrējušas, bet arī to kaut kā neviens nepiemin,” sīkāk skaidrojot situācijas problemātiku, atzīmē piensaimnieks.
Pašlaik viņš visvairāk sašutis par valsts attieksmi un rīcību piena nozares krīzes situācijā. “Es saprotu, ka Latvijā ir 10 tūkstoši piena saimniecību, kādi 35 procenti no piena paliek Latvijā, pārējais tiek eksportēts. Cik naudas par eksportēto pienu nav ienesta Latvijā – tas viss nav vajadzīgs? Es šo nesaprotu!
Ministrs vispār tā kā no pagraba iznācis – saka, ka viss kārtībā un ražotājiem vajadzēja pašiem uzkrāt. Kāpēc mums kā ražotājiem tas ir jādara? Kāpēc pārstrādātāji, kuriem pagājušajā gadā tāpat bija rekordpeļņa, neuzkrāja nebaltam brīdim, lai varētu ražotājam vienmērīgu cenu noturēt?” neizpratnē ir K. Tapiņš.
Valstiskā līmenī jau izskanējis, ka vairākas mazās piensaimniecības krīzes apstākļos, iespējams, būs spiestas pielikt punktu savai darbībai. Vairāk par šo tematu var lasīt portālā liepajniekiem.lv.
Protesta akcija sestdien Grobiņā, Lielajā ielā, notiks no pulksten 10 līdz 13, bet Liepājā akcija turpināsies no pulksten 13.30 līdz 17.
“Būs ne tikai piens par brīvu, bet varēs iegādāties sieru par rūpnīcas pašizmaksu, lai parādītu, kā rodas starpība jeb cenu atšķirība starp ražotāju un tirgotāju,” laikrakstam “Kurzemes vārds” atklāja protesta akcijas rīkotājs.
Atbalstu!
Paši slaukuši govis gadiem, beidzot atmaksa ir klāt!
Mūs visus slauc vēl trakāk!