Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Latviešu valodas aģentūra atklās elektronisku latviešu uzvārdu vārdnīcu

Ceturtdien, 23. novembrī, Rīgā Latviešu valodas aģentūra atklāj elektronisko latviešu uzvārdu vārdnīcu, “Bauskas Dzīve” noskaidroja Latviešu valodas aģentūras (LVA) vietnē valoda.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No dvēseļu revīzijas līdz informācijas sabiedrības laikmetam pagājuši vairāki gadu simti, taču nemainīgi cilvēkiem ir bijusi interese par savu izcelšanos, dzimtu un dzīvesvietu. Uzvārdi šajos meklējumos bieži ir galvenais pieturas punkts, skaidro LVA speciālisti.

Vārdnīca veidota, liekot kopā uzvārdu šķirkļus no pētījuma “Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos” un Fizisko personu reģistrā iekļautos uzvārdus, un to plānots papildināt un precizēt.

Ar elektronisku latviešu uzvārdu vārdnīcu noslēdzies vairāk nekā piecus gadus ilgs darbs, apkopojot un pētot latviešu uzvārdus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Darbs uzvārdu pētniecībā tika sākts, svinot Latvijas simtgadi. Latviešu uzvārdu vārdnīcu sēriju statistikas speciālists un vēsturnieks Ilmārs Mežs bija iecerējis kā “skaistu un vērtīgu dāvanu Latvijai simtgadē”, atklāja LVA.

Sadarbojoties ar vārdnīcu līdzautoriem, tika izveidots un izdots apjomīgs pētījums “Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos”. 2017.gadā izdota vārdnīca, kurā apkopoti Latgales uzvārdi, bet 2019.gadā izdotā vārdnīca aptvēra Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes un Zemgales hercogisti. Trešajā daļā, kas izdota pērn, tika pētīti uzvārdi Vidzemē.

Izdevumos ne tikai apkopota informācija par uzvārdiem, bet arī iekļauti saistoši ievadraksti. Artavu projektā ieguldījusi arī valodniece Sanda Rapa. Tāpat piedāvātas ilustratīvi informatīvas kartes un attēli, kuru izstrādē iesaistījās SIA “Jāņa sēta” speciālisti un ģeogrāfs Jānis Turlajs.

Lai izstāstītu un parādītu, kas atrodams uzvārdu datubāzē (skaidrojošajā vārdnīcā), LVA aicina interesentus uz atklāšanas pasākumu 23. novembrī plkst. 14 Oskara Kalpaka bulvārī 4 (2. stāva konferenču zālē).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Bauskas dzīve, jums arī vajadzētu pamacīties latviešu valodu. Kur jums redaktors un korektors?Pirmajā teikumā – kurš ko informē, kurš ko noskaidro, un kas tās par mistiskām pēdiņām?
    Kauns!

  2. Ja, jau reiz labojāt to teikumu, tad varējāt to izdarīt līdz galam!Izlasiet vēlreiz, vai tiešām liekas, ka tur viss kārtībā? 😀

  3. Vai nebūtu pieklājīgi vismaz komentāros, publiski atvainoties saviem lasītājiem, ka bija un vēljoprojām jālasa kaut kādi nejēdzīgi vārdu virknējumi, dīvaini veidotā teikumā?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.