
Piektdien, 31.janvārī, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par ienākumiem un dzīves apstākļiem. Astoņiem tūkstošiem Latvijas mājsaimniecību jautās par mājokļa apstākļiem, ienākumiem, veselības stāvokļa pašvērtējumu, sociālo atstumtību un materiālo nenodrošinātību. Tāpat tiks izzināts mājsaimniecības sastāvs un tās locekļu sociālekonomiskais raksturojums, portālu informēja Centrālā statistikas pārvaldē.
“Aptauja ir ļoti nozīmīga, jo iegūtie dati tiek izmantoti, lai noteiktu minimālās algas un pensiju pieaugumu, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu apmēru, tāpat aptaujā iegūto informāciju izmanto, lai noteiktu minimālo ienākumu slieksni sociālās palīdzības sniegšanai. Mēs aicinām izlasē iekļautās mājsaimniecības būt atvērtām un piedalīties aptaujā, apzinoties, cik nozīmīgi būs iegūtie dati sociālās politikas veidošanā Latvijā. Katras mājsaimniecības stāsts ir daļa no valsts ekonomikas kopainas,” akcentē Baiba Zukula, CSP priekšnieka vietniece statistikas jautājumos.
Šogad aptaujā īpaša uzmanība tiks pievērsta jautājumiem par enerģētiku un vidi – ekoloģisku un ilgtspējīgu dzīvesveidu, pārvietošanās paradumiem un klimata ietekmi uz dzīves vidi. Tāpat aptaujā tiks apkopoti dati par iedzīvotāju veselības pašvērtējumu un veselību ietekmējošiem paradumiem.
CSP skaidro, ka apsekojumā iekļautās mājsaimniecības atlasītas ar nejaušas gadījuma izlases metodi. CSP garantē personas datu konfidencialitāti, un iegūtā informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā.
Iedzīvotāji, kuri atkārtoti piedalās aptaujā (ir bijuši iekļauti apsekojuma izlasē arī iepriekš), saņems CSP vēstuli ar aicinājumu no 31.janvāra līdz 21.februārim aizpildīt aptaujas anketu tiešsaistē CSP Elektroniskās datu vākšanas (EDV) sistēmā e.csp.gov.lv. Ja respondents kādu iemeslu dēļ nebūs aizpildījis anketu tiešsaistē, līdz 30.jūnijam ar viņu sazināsies CSP intervētājs, lai veiktu interviju pa tālruni vai klātienē.
Ar iedzīvotājiem, kuri pirmo gadu piedalās apsekojumā, CSP intervētāji sazināsies no 31.janvāra līdz 30.jūnijam, nosūtot vēstuli ar plānoto intervijas laiku un savu kontaktinformāciju, lai vienotos par vēlamo intervijas laiku telefoniski vai klātienē.
CSP vērš uzmanību, ierodoties veikt aptauju klātienē, CSP intervētājs uzrādīs darba apliecību ar fotogrāfiju. Lai pārbaudītu intervētāja identitāti vai plašāk uzzinātu par aptaujas norisi, iedzīvotāji var zvanīt uz CSP bezmaksas konsultatīvo tālruni 80008811 darbdienās no plkst.10 līdz 18 vai rakstīt uz e-pastu silc@csp.gov.lv.
CSP atzīmē, ka ir svarīgi piedalīties šajā aptaujā par iedzīvotāju ienākumiem un dzīves apstākļiem, jo iegūtos datus izmanto sociālās politikas veidošanā, lai izstrādātu un uzlabotu sociālās palīdzības programmas, atbalstu ģimenēm ar zemiem ienākumiem un izstrādātu pasākumus nabadzības mazināšanai. Katra aptaujas dalībnieka atsaucība ir svarīga, lai dati pēc iespējas precīzāk un plašāk atspoguļotu iedzīvotāju dzīves līmeni.
Lūk, nozīmīgākie 2024.gada iedzīvotāju ienākumu un dzīves apstākļu aptaujas rezultāti:
• 2023.gadā mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi, salīdzinot ar 2022.gadu, pieauga par 14,6%, sasniedzot 848 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī. Iedzīvotāju ienākumi pieauga straujāk nekā 2022.gadā, kad ienākumu kāpums bija 9,1%.
• 2023.gadā vistrūcīgākajās mājsaimniecībās ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli bija 291 eiro mēnesī, turpretim visturīgākajās mājsaimniecībās – 1860 eiro mēnesī. Mājsaimniecībās ar vidējiem ienākumiem tie svārstījās no 527 eiro mēnesī līdz 994 eiro mēnesī
• Visstraujākais ienākumu pieaugums 2023.gadā bija mājsaimniecībām ar visaugstākajiem ienākumiem. Šīm mājsaimniecībām kopš 2022.gada ienākumi palielinājās par 16,8%. Pārējām mājsaimniecībām ienākumi auga lēnāk.
• Ienākumu nevienlīdzība ir augsta. 2023.gadā visturīgāko iedzīvotāju ienākumi bija 6,3 reizes lielāki nekā vistrūcīgāko iedzīvotāju ienākumi (2022.gadā šī ienākumu starpība bija 6,2 reizes).
• 2023.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 399 tūkstoši jeb 21,6% iedzīvotāju – par 0,9 procentpunktiem mazāk nekā 2022.gadā.
• 2023.gadā, palielinoties rīcībā esošajiem ienākumiem, pieauga arī nabadzības riska slieksnis, sasniedzot 641 eiro mēnesī vienas personas mājsaimniecībai. Mājsaimniecībām ar diviem pieaugušajiem un diviem bērniem līdz 14 gadu vecumam nabadzības riska slieksnis 2023.gadā sasniedza 1 346 eiro mēnesī.
Pateicoties Jaunajai Vienotībai un Kariņam straujākais ienākumu pieaugums bijis visbagātākajiem (16,8%). Turīgākās mājsaimniecības joprojām pelna 6,3 reizes vairāk nekā vistrūcīgākās, kas norāda uz būtisku sociālo plaisu. 21,6% iedzīvotāju joprojām ir pakļauti nabadzības riskam, kas nozīmē, ka teju katrs piektais iedzīvotājs dzīvo ekonomiski nestabilos apstākļos. Valsts politikas prioritātēm vajadzētu būt sociālās atstumtības mazināšanai, minimālo ienākumu un pensiju pielāgošanai dzīves dārdzības pieaugumam, kā arī ekonomiskās mobilitātes veicināšanai, lai trūcīgākie iedzīvotāji varētu ātrāk uzlabot savu dzīves līmeni.
Diemžēl Bauskas novada domei arī ir nopelns šajā procesā. Kāpēc ieguldīt Pamūšas skolas audzēkņos vai pansionātos? Lai tak kuļas paši!
Aptauju rezultāti tiek sagrozīti.2023.gadā vistrūcīgākajās mājsaimniecībās mēneša ienākumi uz vienu personu nekādi nesasniedza 291 eiro.Daudz mazāk.
Vai var ticēt CSP datiem? Tā tāda vidējā temperatūra slimnīcā! Vecīšus un nabadziņus laukos viņu mūžā neviens nekad nav intervējis un neintervēs! Nav paredzēts MK noteikumos!
Palasot viņu brīnumstatistiku cik mēs lepni dzīvojam atliek vien noplātīt rokas un sagaidīt šos “”intervētājus”” ar sūdainu koku.
1860€ uz vienu? Nesmīdiniet manas kurpes. Tas ir iztikas minimums nevis bagāta mājsaimniecība. Bet 291€ ir verga alga…