Liepājas centra pludmalē svētdien pa dienu izskalota aptuveni 1,5 metru gara un apmēram 80 kilogramus smaga zobenzivs, ziņo portāls liepajniekiem.lv.
To pamanījuši pludmales glābēji, kuri no sākuma nosprieduši, ka krastā izskalots beigts ronis. Tomēr piebraucot klāt izrādījies, ka tā ir prāva zobenzivs.
“Pa diviem cēlām to iekšā mašīnā,” pastāsta Liepājas pludmales Glābšanas dienesta instruktors Ritvars Šenvalds.
Viņš norāda, ka zivs jau bija sākusi bojāties un stipri smakojusi. Glābēji zobenzivi atdevuši dzīvnieku patversmei “Lauvas sirds”.
”Par zobenzivi paziņojām Dabas aizsardzības pārvaldei, kuras pārstāvji teicās, ka padomās, vai šis atradums viņiem ir interesants,” portālam liepajniekiem.lv pauž ”Lauvas sirds” vadītāja Nora Brūdere.
Latvijas Nacionālā dabas muzeja Zooloģijas nodaļas vadītājs Dmitrijs Boiko aģentūrai LETA pavēstīja, ka izskaloto zobenzivi savam krājumam ņems Dabas muzejs.
Boiko informēja, ka pašlaik muzeja “Jūras” ekspozīcijā ir skatāma 2007. gadā Ziemupes jūrmalā izskalotās zobenzivs mulāža un zobenzivs ģipša atlējums. Savukārt no šovasar izskalotās zobenzivs plānots iegūt galvaskausu un skeletu muzeja krājumam, ko varētu izmantot tematiskā izstādē.
“Dabas muzejam ir jādokumentē šādi gadījumi, jo tie nav bieži. Kopš 2007. gada šis ir trešais gadījums, kad Latvijas piekrastē izskalo tipisku okeāna zivi. Iepriekšējais reģistrētais gadījums bija 2015. gada vasarā Liepājas pludmalē,” atgādina Boiko.
Patlaban zivs ir nogādāta saldētavā, lai jau rudenī to varētu izmantot zinātniskiem mērķiem, piebilda muzeja speciālists.
Viņš skaidroja, ka tas ir dabisks process, ka kādas sugas īpatnis nonāk tam nepiemērotā vidē, kur visbiežāk iet bojā.
Aptuveni 80 kilogramus smagu zobenzivi, kas plaši sastopama tropiskajos un mērenajos ūdeņos, Liepājas pludmalē izskaloja arī 2015. gada augustā, vēl pirms tam 2007. gadā zobenzivs tika atrasta Ziemupes jūrmalā.
Iepriekš eksperti skaidroja, ka situācija, kad mūsu piekrastē iemaldās vai pat krastā izpeld eksotiskas zivis, gan nav ikdienišķa parādība. Zobenzivs atradumus Baltijas jūrā var izskaidrot ar to migrāciju. Migrācijas dēļ zobenzivs ir sastopama arī tai neraksturīgākās vietās, piemēram, Melnajā jūrā, Ziemeļu jūrā vai Baltijas jūrā. Šādās vietās zivs nokļūst, sekojot līdzi zivju, galvenokārt siļķu, makreļu, stavridu vai reņģu, bariem.
Šovasar šis gan nav pirmais gadījums, kad Liepājas pludmalē tiek sastapts eksotisks jūras iemītnieks. Jau ziņojām, ka mēneša sākumā vairāki jaunieši, kuri iznākuši no peldes jūrā, ieraudzījuši arī valzirgu.
Reklāma