Tiesības uz abortu Eiropas Savienība vēlas noteikt par pamattiesībām
Eiropas Parlaments ir ierosinājis iekļaut Eiropas pamattiesību hartā sieviešu tiesības uz drošu un likumīgu abortu.
Autors – Uģis Lībietis, Latvijas Radio ārzemju ziņu korespondents, EURANET PLUS
Šāds ierosinājums izskanējis pēc tam, kad tiesības veikt abortus faktiski tika aizliegtas Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV). Prezidents Džo Baidens gan izdevis īpašu rīkojumu, kas daļu no Augstākās tiesas aizlieguma atceļ. Eiropas politiķi un eksperti tomēr atzīst, ka veikt izmaiņas tik nozīmīgā dokumentā būs ļoti sarežģīti.
ASV Augstākās tiesas «sadarbojas ar Republikāņu partijas ekstrēmistiem»
Pagājušajā mēnesī ASV Augstākā tiesa atcēla tā dēvēto Ro un Veida likumu, kas vairāk nekā 50 gadus sargāja sieviešu reproduktīvās tiesības. Šis likums federālajā līmenī aizsargāja tiesības veikt abortu, vienlaikus ļaujot atsevišķiem štatiem izvēlēties, vai aborti būtu ierobežojami vai pilnībā aizliedzami. Šāds lēmums izraisīja plašus protestus Savienotajās Valstīs, kā arī ASV prezidenta Džo Baidena nosodījumu.
Izjūtot spiedienu arī no savas Demokrātu partijas puses, Džo Baidens pagājušās nedēļas beigās parakstīja prezidenta rīkojumu, atvieglojot sieviešu piekļuvi pakalpojumiem, kas izbeidz grūtniecību.
Savā paziņojumā Džo Baidens norādījis, ka nedrīkst pieļaut kontroli zaudējušas Augstākās tiesas, kas sadarbojas ar Republikāņu partijas ekstrēmistiskajiem elementiem, noteikto – atņemt cilvēkiem viņu tiesības un personisko neatkarību.
«Ir štati, kuros klīnikas joprojām ir pieejamas un atvērtas, lai sievietes tiktu aizsargātas no iebiedēšanas. Lai tiktu aizsargātas viņu tiesības ceļot uz štatu, kas aizsargā viņu tiesības uz medicīnisku aprūpi. Lai tiktu aizsargātas sieviešu tiesības uz Federālās zāļu administrācijas apstiprinātajiem medikamentiem, kas ir bijuši pieejami vairāk nekā 20 gadus. Šis prezidenta rīkojums garantē piekļuvi palīdzībai jebkurā štatā brīdī, kad pacients nonāk ārkārtas situācijā, kad sieviete piedzīvo dzīvību apdraudošu spontāno abortu. Kad ārsts būs tik ļoti pārņemts ar bažām par iespējamo kriminālatbildību, viņu aprūpējot, viņš var atlikt palīdzības sniegšanu, lai piezvanītu juristam un konsultētos par iespējamo sodu slimnīcai. Tas ir nejēdzīgi! Man vienalga, kāds ir jūsu viedoklis! Tas ir kliedzoši, un tas ir bīstami!» uzsvēra Džo Baidens.
Sagaidāms, ka abortu jautājums kļūs par vienu no centrālajiem politiskās dienaskārtības jautājumiem pirms novembrī gaidāmajām Kongresa vidustermiņa vēlēšanām, un Džo Baidens jau norādījis, ka šī būs iespēja visām sievietēm paust savu nostāju un situāciju mainīt. Galvenais – doties vēlēt!
Par drošu un legālu abortu ES
Notiekošais ASV visai ātri guva atskaņas arī šajā pusē Atlantijas okeānam, dažādām abortu pretinieku grupām sākot saņemt arvien lielākus līdzekļus un atbalstu, un dažādām abortus atbalstošām grupām aizvien aktīvāk sākot paust bažas, ka tendences ASV var pārsviesties arī uz Eiropu.
Reaģējot uz ASV Augstākās tiesas lēmumu, Eiropas Parlamenta deputāti nobalsoja par rezolūciju, kas nosoda ASV Augstākās tiesas lēmumu un aicina tiesības uz drošu un legālu abortu Eiropas Savienībā (ES) noteikt par pamattiesībām.
Kā parlamenta debatēs norādīja Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses parlamentārās grupas vadītāja Iratse Garsija Pereza, ir nepieciešams rūpēties, lai sievietēm nākotnē nebūtu mazāk tiesību kā tagad.
«Tiesības veikt abortu ir cilvēktiesības, un neviens nevar tās atcelt. Sociālistu grupa ir atkārtoti aicinājusi iekļaut seksuālās un reproduktīvās tiesības, ieskaitot tiesības veikt drošu un likumīgu abortu, Eiropas Savienības pamattiesību hartā. Sievietes! Amerikas Savienotās Valstis! Visas pasaules sievietes – jūs neesat vienas! Mēs turpināsim cīnīties kopā, jo ir ļoti daudz sieviešu, kuras ļoti labi apzinās, cik svarīgi ir cīnīties par mūsu tiesībām, lai mūsu meitām nebūtu mazāk tiesību nekā mūsu mātēm,» uzsvēra Pereza.
Arī Eiropas Savienības vienlīdzības komisāre Helena Dalli norādījusi, ka smagi izcīnītās tiesības nekad nevar tikt uztvertas par pašsaprotamām un ASV pieņemtais lēmums ir tam spilgts apliecinājums.
«Sieviešu un meiteņu tiesības ir pakļautas riskam un apdraud tos sasniegumus, par kuriem esam cīnījušies un kuri ir pamatā Eiropas Savienības vērtībām. Mūsu darbības ir jāvelta mērķim sasniegt pilnu dzimumu vienlīdzību un pilnīgu tiesību ievērošanu visām sievietēm un meitenēm visā viņu dažādībā. Mums ir jāturpina virzīt uz priekšu jautājumu par sieviešu tiesībām, jo tas jau ir sasniegums, par kuru visai Eiropai ir pamats lepoties. Tiesību ierobežošana tikai radīs lielāku netaisnību un nevienlīdzību,» norādīja Helena Dalli.
Prasa dalībvalstu vienprātību
Ierosinājumu par aborta tiesību iekļaušanu Eiropas pamattiesību hartā kopīgi iesniedza un vēlāk arī balsojumā apstiprināja vairums parlamentāriešu no dažādām politiskajām grupām. Eiropas Parlamenta deputāti cer, ka Eiropas Savienības padome tagad sapulcēsies, lai apspriestu izmaiņas vienā no Eiropas Savienības pamatlīgumiem.
Tas ir ļoti sarežģīts process, kas prasa dalībvalstu vienprātību.
Taču, kā norādīja Helena Dalli, nedrīkst aizmirst arī to, ka seksuālās un reproduktīvās veselības aprūpes nodrošināšana ir katras dalībvalsts atbildība. Taču pašlaik tiesības uz abortu Eiropas Savienības dalībvalstīs atšķiras, un visstingrākie aizliegumi spēkā ir Maltā, kur aborts nav atļauts nekādos apstākļos. De facto aborti ir aizliegti arī Polijā, grūtniecības sākumposmā tos aizliegts veikt arī Slovākijā un Ungārijā. Arvien aktīvāk piekļuve abortiem tiek mazināta arī Itālijā un liegta Horvātijā. Jaunā rezolūcija aicina dalībvalstis dekriminalizēt abortus un atcelt ierobežojumus piekļuvei abortiem.
Reklāma