Kopš neatkarības atjaunošanas nevienai sievietei nav izdevies nokārtot Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Speciālo uzdevumu vienības (SUV) kaujinieka pamatapmācības kursu, aģentūra LETA noskaidroja NBS.
Otrdien valdība atbalstīja valsts aizsardzības dienesta ieviešanu. Valdības sēdē izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (K) interesējās par apsvērumiem, kādēļ dienests nebūs obligāts sievietēm.
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) kolēģei atbildēja: “Redziet, ja mums ir vajadzīga SUV, kas spēj maksimāli konkurētspējīgi būt labāka par citu SUV un ja attiecinātu principu “50% vīrieši, 50% sievietes un vēl kaut kas,” tad mēs to padarītu par vienību, kas neko nevar izdarīt.”
Šāda ministra atbilde izpelnījās kritiku sociālajos tīklos. Tikmēr Pabriks otrdienas vakarā jau pēc valdības sēdes sociālajā tīklā “Twitter” norādījis, ka visa pamatā ir efektivitāte un spēja izpildīt normatīvus, nevis stingra dzimuma proporcionalitāte.
“Latvijā konsekventi pieaug sieviešu skaits militārajā jomā, turpināsim arī radīt labvēlīgu vidi, lai šis skaitlis augtu,” uzsvēris ministrs.
NBS aģentūrai LETA skaidroja, ka SUV diskriminācijas pēc dzimuma nav un visiem cilvēkiem ir vienādas iespējas. Lai kļūtu par kaujinieka kandidātu, jāiztur psiholoģiskā izvērtēšana un jānokārto pieci fiziskie pārbaudījumi.
Šie pārbaudījumi ir atspiešanās no grīdas 60 reizes divās minūtēs, vēdera prese 60 reizes divās minūtēs, pievilkšanās pie stieņa vienā piegājienā 12 reizes, 1500 metru peldējums 50 minūtēs, kā arī desmit kilometru kross 50 minūtēs.
Šīs gan ir minimālās prasības. Jo augstāki rezultāti, jo lielākas iespējas nokļūt nākamajā posmā – kaujinieku pamatapmācības kursā.
SUV vēsturē vairākas sievietes ir nokārtojušas minētos piecus pārbaudījumus, bet nav spējušas izturēt kaujinieku pamatapmācības kursu. Šis kurss vairāku mēnešu garumā katru dienu ietver dažādu nopietnu fizisku un intelektuālu nodarbību kopumu.
Tāpēc, ņemot vērā augstās fiziskās prasības un kritērijus, šobrīd kaujas vienībās sievietes pārsvarā pilda administratīvas funkcijas, piemēram, apgādes – nodrošinājuma jomā, kur fiziskās prasības nav tik augstas kā kaujiniekiem. Arī citās NBS vienībās uzņemšanas fiziskie pārbaudījumi sievietēm ir maigāki nekā vīriešiem.
Patlaban NBS 16% no kopējā karavīru skaita ir sievietes.
“Ievērojot dzimumu līdztiesības principu, sievietes var ieņemt jebkuru amatu NBS, ja spēj izpildīt amatam noteiktos kritērijus un profesionāli veikt pienākumus konkrētajā specialitātē,” norādīja NBS.
Patlaban sievietes NBS pārstāv ļoti plašu un daudzveidīgu specialitāšu klāstu, piemēram, ir sapieres, pašgājējhaubices vadītājas, mīnmetēju apkalpes komandieres. Tāpat ir izpletņlēkšanas instruktore, kuģa komandiere, ložmetējnieces.
FOTO: seržants Ēriks Kukutis, sargs.lv
Reklāma