Trešdiena, 12. novembris
Kaija, Kornēlija
weather-icon
+6° C, vējš 0.89 m/s, D vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Iniciatīvu Valsts prezidentam 8 stundu laikā paraksta 16 000 cilvēku (10)

Platformā “ManaBalss.lv” notiek parakstu vākšana par iesniegšanai Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam paredzētu iniciatīvu, aicinot viņu neparakstīt likumu par Latvijas izstāšanos no Stambulas konvencijas.

“ManaBalss.lv” pārstāve Signe Valtiņa piektdienas vakarā informēja, ka astoņu stundu laikā jau vairāk nekā 16 000 cilvēku parakstījuši iniciatīvu “Lūgums prezidentam neparakstīt likumu par izstāšanos no Stambulas konvencijas”, kas adresēta Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam.

Iniciatīvas autore Linda Auziņa aicina prezidentu izmantot Satversmes 71. pantā noteiktās tiesības — neizsludināt Saeimas pieņemto likumu par Latvijas izstāšanos no Stambulas konvencijas un nodot to otrreizējai caurlūkošanai Saeimai vai tautas nobalsošanai.

“Mēs vēlamies, lai šis jautājums, kas skar cilvēktiesības un valsts reputāciju, tiktu izvērtēts rūpīgi, demokrātiski un ar cieņu pret sabiedrības vairākuma vērtībām,” norāda iniciatīvas autore.

Iniciatīvas atbalstītāji uzsver, ka šāda prezidenta rīcība dotu sabiedrībai iespēju paust savu gribu un vienlaikus stiprinātu uzticību valsts varai un starptautiskajām saistībām.

“Prezidenta lēmums neizsludināt šo likumu nostiprinātu uzticību demokrātijai un apliecinātu, ka Latvijā vara pieder tautai — nevis bailēm un populismam. Tas būtu signāls Eiropai un pasaulei, ka Latvija ir valsts ar mugurkaulu, kas spēj stāvēt par savām vērtībām,” teikts iniciatīvas pieteikumā.

Pilsoņu parakstu skaits turpina strauji pieaugt, apliecinot sabiedrības spēcīgo reakciju uz Saeimas lēmumu un vēlmi iestāties par cilvēku tiesību aizsardzību un Latvijas starptautisko reputāciju.

Iniciatīvu iespējams parakstīt šeit: https://manabalss.lv/i/3788

Jau ziņots, ka ceturtdien ar opozīcijas un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) balsīm Saeimā tika pieņemts likums par Latvijas izstāšanos no Stambulas konvencijas.

Aģentūra “Leta” ziņo, ka likumprojektu par izstāšanos no konvencijas iesniedza opozīcijas partija “Latvija pirmajā vietā” (LPV), bet to atbalstīja arī citas opozīcijas partijas – Nacionālā apvienība (NA), “Apvienotais saraksts” (AS) un “Stabilitātei”, kā arī valdošajā koalīcijā esošās ZZS politiķi. Izstāšanos no konvencijas neatbalstīja koalīcijas partijas “Jaunā vienotība” (JV) un “Progresīvie”.

Likums par izstāšanos tika pieņemts steidzamības kārtā, tomēr tā netika noteikta ar 2/3 balsu vairākumu, kas Valsts prezidentam paver iespējas to neizsludināt un atdot otrreizējai caurlūkošanai parlamentā. No lēmuma pretiniekiem izskanējuši arī citi iespējamie risinājumi likuma spēkā stāšanās apturēšanai vai aizkavēšanai – vēršanās Satversmes tiesā vai aicinājums prezidentam apturēt likuma izsludināšanu, dodot laiku parakstu vākšanai referenduma ierosināšanai.

Vairums ekspertu un nevalstisko organizāciju, kas strādā ar vardarbības novēršanas jautājumiem, iebilst pret ieceri izstāties no konvencijas, paužot bažas, ka tas mazinās cietušo aizstāvēšanu pret vardarbību un negatīvi ietekmēs Latvijas starptautisko tēlu Rietumu sabiedroto acīs.

Sieviešu tiesību aizsardzības organizācija, centrs Marta” un vairākas citas nevalstiskās organizācijas ir nosūtījušas vēstuli Valsts prezidentam, aicinot nodot likumu par izstāšanos no konvencijas otrreizējai caurlūkošanai Saeimā. To parakstījuši vairāk nekā 2000 cilvēku.

Ar šādu aicinājumu pie Valsts prezidenta vērsusies arī JV Saeimas frakcija.

Tikmēr Rinkēvičs norādījis, ka rūpīgi izvērtēs Saeimas pieņemto likumu par izstāšanos no konvencijas, “ņemot vērā valstiskus un juridiskus, nevis ideoloģiskus vai politiskus apsvērumus”.

Pēc Saeimas vairākuma lēmuma paziņojumu izplatījusi arī starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International”. Organizācijas vecākā speciāliste sieviešu tiesību jautājumos Monika Kosta Riba vērtē, ka “Latvijas izstāšanās no Stambulas konvencijas būtu postošs trieciens valsts sieviešu un meiteņu, kā arī visu cilvēku, kas saskaras ar vardarbību ģimenē, aizsardzībai un tiesībām, kas sūta varmākām bīstamu vēstījumu, ka viņi var nesodīti izmantot un nogalināt sievietes un meitenes”.

Savukārt Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas (EPPA) prezidents Teodors Rusopuls piektdien paziņojis, ka Latvijas Saeimas lēmums ir bīstams signāls.

Latvijā Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā dēvētā Stambulas konvencija stājās spēkā pagājušā gada 1. maijā. Tas ir starptautisks līgums, kas paredz, ka tā dalībvalstīm ir jāizstrādā saskaņota politika, lai labāk varētu aizsargāt sievietes no visu veidu vardarbības, kā arī sievietes un vīriešus no vardarbības ģimenē. Tostarp dalībvalstīm ir jānodrošina cietušajiem vispusīga palīdzība un aizsardzība, krīzes centri, krīzes tālrunis, kas darbojas diennakti, specializētie atbalsta centri no seksuālas vardarbības cietušām personām, jāaizsargā un jāatbalsta bērni, kas ir vardarbības liecinieki.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri (10)

Aldis
13:11 01.11.2025
Kam vajadzīga šī izrādīšanās ? Kad vēl pirms SK ratificēšanas PRET to parakstījās vairāk, kā 30 tūkstoši Latvijas iedzīvotāji, tad viņu iniciatīva tika noraidīta. Jo bija jāveic gadsimta politiskais darījums - apmānot ZZS, vajadzēja Valsts Prezidenta amatā iebīdīt Edgaru Rinkēviču. Nevajag Latvijā svešu padomdevēju politiku. Mūsu sieviešu aizstāvībai Latvijā joprojām IR mūsu pašu likumi, Iekšlietu un Tieslietu ministrijas un Policija. Žēl tikai, ka JV un Pro vēža saēstas tās institūcijas ...
Aldis2
15:26 01.11.2025
Ak brāļi lietuvieši -malači! Ir parakstījuši, bet vēl aizvien nav ratificējuši Seimā. Ja jau esam brāļu/māsu kaimiņi, tad arī nevajag mums to sk, tieši tāpat kā viņiem. Vai šo diez prezidents ņems vērā?...
Guntis
15:30 01.11.2025
Konvencijas 8. punkts par NVO finansēšanu, 66. pants GREVIO (valsts pilsoņu nevēlēts uzraudzības orgāns),
Guntis
15:32 01.11.2025
Bet, kas pārsteidz, ir aktīvistu nezināšana. Kādēļ kaut ko lasīt, ja ir propoganda.
mjā
16:32 01.11.2025
Nevajag būt naiviem. Tautas nobalsošana ieliks pamatīgu kloķi visiem stambulistiem, ieskaitot visu veidu un nokrāsu lindas auziņas.
Par to pašu
19:30 01.11.2025
66. pants. Ekspertu grupa cīņai ar vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē 1. Ekspertu grupa vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanai (turpmāk tekstā - GREVIO) uzrauga, kā dalībvalstis īsteno šo konvenciju. 2. GREVIO sastāvā ir vismaz 10 locekļi un ne vairāk kā 15 locekļi, un šo grupu veido, ņemot vērā dzimumu līdzsvaru un ģeogrāfisko līdzsvaru, kā arī daudznozaru kompetenci. Tās locekļus ievēlē Dalībvalstu komiteja no kandidātiem, kurus izvirzījušas dalībvalstis un kuri ir šo valstu pilsoņi, un kuru pilnvaru laiks ir četri gadi, un kurus var atkārtoti ievēlēt vienu reizi.
Turpinot
19:32 01.11.2025
8. pants. Finanšu resursi Dalībvalstis piešķir atbilstošus finanšu resursus un cilvēkresursus, lai pienācīgi īstenotu - tostarp nevalstisko organizāciju un pilsoniskās sabiedrības organizāciju īstenoto - saskaņoto politiku, pasākumus un programmas, kas paredzēti, lai novērstu un apkarotu jebkādu vardarbību, uz kuru attiecas šī konvencija.
Gans
19:35 01.11.2025
Iedziļinoties konvencijas tekstā- lietas, kuras būtu jāvērtē un jāizskata utt, tiek nodotas kkadai starptautiskai vienībai, nevis Latvijas likumdošanai. Mums tas ir vajadzīgs?
Baigais
21:23 01.11.2025
Daudzkrāsaino kopienas ideju bīdītājiem problēmas. Nevarēs vairs no valsts pumpēt naudu saviem sabatiem un gājieniem piesedzoties ar sieviesu aizsardzību. Cerams ka nonāks līdz referendumam ja būs nepieciesams, tad šie redzēs cik ļoti viņus mīl Latvijas tauta.
Cietušais no sk
01:52 05.11.2025
Aizmirsāt atgādināt ka notiek arī balsošana PRET mana bals.lv

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.