
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) veic epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar bīstamās enterohemorāģiskās Escherichia coli (Šiga toksīnu/verotoksīnu producējošo Escerichia coli) ) infekcijas gadījumiem Latvijā. Kopš 19. marta ir reģistrēti jau 10 laboratoriski apstiprināti saslimšanas gadījumi – sasirguši astoņi pirmsskolas vecuma bērni (no 3 līdz 6 gadu vecumam) un divi seniori. Visi pacienti, izņemot vienu senioru, pašlaik ārstējas slimnīcās. Saslimšanas konstatētas Rīgā, Salaspils novadā, Ādažu novadā un Dienvidkurzemes novadā, portālu informēja SPKC.
Pasaules pieredze liecina, ka E. coli izraisītāju nereti izdodas atklāt pēc vairāku mēnešu izmeklēšanas. SPKC epidemiologi veic padziļinātu slimnieku un bērnu vecāku aptauju, sazinās ar pirmskolas izglītības iestādēm, lai noskaidrotu epidemioloģisko situāciju. Par notikušo informēts Pārtikas un veterinārais dienests. Bērnudārzā, kurā reģistrēti divi saslimušie, organizēta bērnu un pārtikas bloka darbinieku laboratoriskā izmeklēšana. Pārējos gadījumos nosūtīti ieteikumi un, precizējot informāciju, tiks pieņemti lēmumi par turpmāko rīcību.
Sākotnējā epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā iegūtā informācija neliecina, ka infekcijas izplatīšanās būtu saistīta ar kādu konkrētu iestādi. Lai gan iespējamais infekcijas avots vēl nav identificēts, ikviens var veikt vienkāršus pasākumus, lai novērstu inficēšanos.
SPKC aicina iedzīvotājus ievērot profilakses pasākumus:
- Jebkurai personai ar caureju vai vemšanu jāizvairās no pārtikas gatavošanas;
- Nepieciešama rūpīga augļu un dārzeņu mazgāšana, īpaši, ja tie netiek termiski apstrādāti;
- Sakņu dārzeņi jānomizo un jānoskalo;
- Jēla gaļa, tostarp maltā, jāapstrādā pietiekami augstā temperatūrā;
- Jāizvairās no krusteniskas pārtikas piesārņošanas – jāizmanto atsevišķi griešanas dēlīši un jāmazgā virtuves virsmas starp apstrādes procesiem.
Saslimšanas simptomi var būt krampjveida sāpes vēderā un asiņaina caureja. Ja parādās šādas pazīmes – īpaši bērniem – nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu. Ja simptomi rodas personām, kas strādā sabiedriskajā ēdināšanā, jāpārtrauc darbs un jāveic izmeklējumi.
Zarnu nūjiņas avots ir liellopi. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku (nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus). Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku, jo slimnieks vai baktēriju nēsātājs, neievērojot personisko higiēnu, ar infekcijas slimības izraisītājiem var piesārņot ūdeni, pārtiku, apkārtējās vides priekšmetus.
2023.gadā Latvijā infekcija tika reģistrēta 37 gadījumos, 2024.gadā – 42 gadījumos, šogad līdz šim reģistrēti 18 gadījumi.
Sīkāka informācija par infekciju pieejama SPKC mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/infekcijas-slimibu-apraksti#verotoksinu-vai-siga-toksinu-producejosa-ecoli-infekcija
Foto: SPKC
Sākam potēt
Intensīvi strādājam pie jaunas vakcīnas izgudrošanas.Rīt uz pusdienlaiku būs gatava!
Un kāpēc nav izsludināta pandēmija?! 😉
Cilvēku aprobežotībai, spriežot pēc komentāriem, nav robežu.
Bioloģiskais hibrīduzbrukums?
It kā no ievestajām zemenēm. Neesot bijušas kārtīgi nomazgātas.