Prostatas vēža slimnieku skaits pasaulē līdz 2040.gadam varētu dubultoties, ik gadu atklājot 2,9 miljonus saslimšanas gadījumu, par Londonas Vēža izpētes institūta pētījuma datiem aģentūru LETA informēja Latvijas Urologu asociācija (LUA).
Pētījums tika prezentēts Eiropas Uroloģijas asociācijas ikgadējā kongresā. Tā rezultāti liecina, pēc 16 gadiem aptuveni 330 vīriešiem pasaulē ik stundu tiks diagnosticēts prostatas vēzis, un iemesls tam galvenokārt būs novecojoša sabiedrība un pieaugošais dzīves ilgums, pētījuma datus komentē LUA.
Asociācijā norāda – lai gan saslimstības līmenis ir augstāks Rietumeiropā, kas skaidrojams ar savlaicīgu diagnostiku, mirstības rādītāji ir augstāki tieši Austrumeiropas valstīs.
Agrīnās stadijās atklātu prostatas vēzi lielākajā daļā gadījumu ir iespējams pilnībā izārstēt, samazinot potenciālo blakusparādību iespējas. Tomēr tieši slimības sākumā prostatas vēzis sūdzības pacientiem var neradīt – nav nedz sāpju, nedz diskomforta, kā arī ierastās analīzes, piemēram, pilnā asins aina, ir bez izmaiņām. Lai uzzinātu, vai ar prostatas veselību viss ir kārtībā, ir jāveic specifiskas asins analīzes, kurās tiek noteikts prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmenis.
Augstos mirstības rādītājus tiešā veidā ietekmē vīriešu ieradums izvairīties no savlaicīga ārsta apmeklējuma, tāpēc asociācijā aicina savlaicīgi veikt PSA asins analīzi, kas vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem divas reizes gadā ir valsts apmaksāta. Savukārt vīriešiem, kuriem ģimenē ir novērotas priekšdzedzera vēža saslimšanas, bezmaksas pārbaude pieejama jau no 45 gadu vecuma.
Labā ziņa ir tā, ka prostatas vēzis parasti attīstās lēni, tāpēc 30% gadījumos šo onkoloģisko saslimšanu ir tikai jāvēro, nav jāveic papildu ārstēšana vai ķirurģiskas iejaukšanās, skaidro LUA.
Tāpat arī jāpatur prātā, ka paaugstināts PSA līmenis ne vienmēr nozīmē, ka vīrietim ir vēzis, bet gan norāda uz izmaiņām prostatā, akcentē asociācijā.
LUA prezidents, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas nodaļas vadītājs Juris Plonis stāsta, ka daudziem vīriešiem tas var norādīt uz palielinātu prostatu jeb labdabīgu prostatas hiperplāziju vai iekaisumu. Taču, lai par to būtu pilnīga skaidrība, ir jāveic tests. “Veicot šo vienkāršo asins analīzi. parūpēsieties ne tikai par savu, bet arī savas ģimenes sirdsmieru,” norāda Plonis.
LUA atgādina, ka sadarbībā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību “Dzīvības koks” portālā “Mana balss” sākta parakstu vākšana valsts apmaksātai dzimumlocekļa rekonstrukcijai pēc prostatas vēža operācijas gadījumos, kad nav izdevies savlaicīgi novērst slimības radītās sekas.
Latvijā ik gadu ar prostatas vēzi saslimst ap 1200 vīriešu, no kuriem apmēram 47% ir vīrieši līdz 64 gadiem, kuri ir darbaspējīgi, paudis iniciatīvas autors, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” Vīriešu nodaļas vadītājs Agris Freibergs. Viņš uzsvēris, ka pēc prostatas vēža operācijas ir neatgriezeniskas sekas, impotence vīriešu fizioloģijā, kas veicina negatīvas blaknes vīriešu psihoemocionālajam stāvoklim.
Potes tomēr darbojas? Un mobilie kabatā arī? Lielveikalu pārtika arī darbojas?