Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pieļauj pašvaldību referendumu atlikšanu līdz 2026.gadam

Pašvaldību referendumu ieviešanu varētu atlikt līdz 2026.gadam, šāda iespēja šodien izskanēja Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Komisijas sēdē netika precizēts, vai pašvaldību referendumu ieviešanas atlikšana līdz 2026.gadam attiektos tikai uz elektroniskās sistēmas izmantošanu vai arī uz jebkuriem alternatīviem risinājumiem.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē tās priekšsēdētājs, pie frakcijām nepiederošais deputāts Oļegs Burovs (GKR) norādīja, ka paralēli virzībai uz referendumu ieviešanu jau tagad pastāv arī citas iespējas sabiedrības iesaistei, piemēram, iedzīvotāju kolektīvie iesniegumi, ko iesniegt izskatīšanai pašvaldības domē.

Taču, lai reaģētu uz nevalstisko organizāciju (NVO) bažām par referendumu ieviešanas atlikšanu 30.oktobrī plānota plašāka diskusija ar NVO un Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāvjiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vietējos referendumus sākotnēji bija plānots ieviest 2024.gadā, taču tam pašlaik nav izveidota nepieciešamā elektroniskā sistēma.

Kavējoties pašvaldību referendumu praktiskai ieviešanai, Valsts pārvaldes komisijas deputāti vasarā vienojās, ka sagaida “papīra” jeb vienkāršāka formāta risinājumu šādiem pašvaldību iedzīvotāju balsojumiem.

Lai gan iepriekšējā, 13.Saeima iepriekš lēma, ka pašvaldību referendumi būtu jāievieš no 2024.gada, tomēr šīs ieceres īstenošana varētu iekavēties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāki deputāti kritizēja to, ka joprojām nav skaidrības, kad varētu sākt notikt pašvaldību referendumi, ņemot vērā, ka šis demokrātijas instruments iedzīvotājiem ir solīts jau ilgu laiku.

Komisija vasarā pēc Iekšlietu ministrijas un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšlikuma nolēma līdz 2025.gada augustam atlikt elektroniskās sistēmas izmantošanu pašvaldību referendumiem. Šāds lēmums pieņemts ņemot vērā naudas trūkumu, kā arī vēl ilgo laiku, kas nepieciešams attiecīgā elektroniskā vēlētāju reģistra sistēmas darbības nodrošināšanai.

Vēl pirms Jāņiem notikušajā komisijas sēdē domnīcas “Providus” direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka aicināja CVK skaidrot par iespējām tomēr palaist pašvaldību referendumu sistēmu no 2024.gada 1.janvāra, izmantojot kādus alternatīvus risinājumus.

CVK priekšsēdētāja Kristīne Saulīte toreiz gan apšaubīja, ka uz 2024.gada 1.janvāri varētu sagatavot tādu alternatīvu sistēmu pašvaldību referendumiem, kas būtu droša un kvalitatīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.