Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pirmo reizi kopš pavasara septembrī samazinājusies elektroenerģijas cena

Kalendārā rudens iestāšanās ir padzesējusi elektroenerģijas tirgu – pretēji prognozētajam septembrī cenu līkne pirmo reizi kopš aprīļa virzījusies lejup. Salīdzinājumā ar augustu vidējā elektroenerģijas cena Latvijas reģionā samazinājās par 21,5%, noslīdot līdz 83,95 EUR/MWh, ko veicināja Somijas-Igaunijas starpsavienojuma “EstLink 2” darbības atjaunošana, liecina energokompānijas “Enefit” apkopotā informācija,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzņēmumā norāda, lai gan vidējā elektroenerģijas cena septembrī Latvijā kritās, mēneša sākumā nekas par to neliecināja – 3. septembra vakarā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena stundas ietvaros sasniedza pat 500,9 EUR/MWh. Savukārt jau nedēļu vēlāk, 9. septembrī, tā noslīdēja līdz 4,8 EUR/MWh. Cenas svārstības radīja vēja enerģijas apjoma kritums kaimiņvalstīs, Latvijā saglabājoties augstam elektroenerģijas pieprasījumam. Valstī septembrī patērēts augustam līdzvērtīgs elektroenerģijas apjoms – 483 GWh. 

Atjaunojamās enerģijas iztrūkumu nācās segt ar dārgāku termoelektrostacijās saražoto elektroenerģiju un enerģijas importu. Saules un vēja spēkstacijās saražotā elektroenerģija maksāja vidēji 77 EUR/MWh, bet ar gāzi darbināmās termostacijās ražotā – 114 EUR/MWh. Vēja un saules ražošana septembrī sasniedza 19,2 GWh zaļās enerģijas, savukārt hidroelektrostacijas saražoja 47,8 GWh.  

“Rudens sākums bija ļoti līdzīgs vasarai, taču jau tagad redzam, ka siltā sezona ir beigusies. Ilgtermiņa meteoroloģiskās prognozes liecina, ka oktobrī gaisa temperatūra būs līdz 0,5°C virs normas, savukārt nokrišņu daudzums būs līdz pat 5% lielāks par klimatisko normu. Iestājoties meteoroloģiskajam rudenim, tuvākajos mēnešos apstākļus elektroenerģijas tirgū galvenokārt diktēs atjaunojamās enerģijas ražošana, kā arī globālā ģeopolitiskā situācija. Spriedze Ukrainā un Tuvajos Austrumos turpinās, un tā var negatīvi ietekmēt un sagādāt negaidītus pārsteigumus energoresursu tirgos,” skaidro “Enefit” pārstāvis Raimonds Vērdiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Septembrī līdzvērtīgs cenas līmenis bija arī Lietuvā un Igaunijā – ap 84 EUR/MWh. Būtiskāki cenu kāpumi pieredzēti Igaunijā, taču tos ietekmēja plānotie apkopes darbi kaimiņvalsts pārvades tīklos. 

Elektroenerģijas cenas noteica ne tikai pieprasījums un atjaunojamās enerģijas ražošana, bet arī dažādi faktori enerģētikas infrastruktūrā. 4. septembrī pēc ilgāka pārtraukuma darbu atsāka EstLink 2 pieslēgums, kas nekavējoties ļāva par 44% palielināt lētākas elektroenerģijas importu no Somijas. Vienlaikus Somijā nedienas piedzīvoja kodolreaktors “Olkiluoto-2″ – tā darbību nācās pārtraukt avārijas dēļ. Tāpat tika veikti plānotie apkopes darbi Somijas Loviisa kodolreaktorā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Runa par biržu āksti.Kas tautai daļas par jūsu spekulācijām no kuram ieguvēji saujiņa afēristu.Mierīgi var jaukt nost visas trīs Latvijas HES un atbrīvot Daugavas ūdeņus.No pašsaražotās enerģijas globalizācijā tāpat nekādas jēgas.

    10
  2. Elektrības jomā prasās pēc arestiem, mantas konfiskācijas, atlaišanas, reorganizācijas, verdzisko līgumu denonsēšanas.

  3. vērdiņ ieej taču Nordpool un apskaties , ka latvijā elektrība ir vissssdārgākā visdārgākā visā eiropā pateicoties savienojumam ar Somiju , šodien vidējā 184 eir mwh, zviedri dedzina atkritumus ražo ener’ģiju un kopā ar grētu ieņirdz

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.