Saeima šonedēļ steidzamības kārtā skatīs grozījumus Veterinārmedicīnas likumā, kas stāsies spēkā vienlaikus ar grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā. Veterinārmedicīnas likuma grozījumu projektā paredzēts ieviest obligātu visu kaķu apzīmēšanu ar mikroshēmu un reģistrēšanu lauksaimniecības datu centrā. Pret totālu kaķu čipošanu iebilst veterinārārstu biedrība, jo neesot lietderīgi ieviest likumu, ko nav iespējams izkontrolēt, ziņo ReTV.
Jau septiņus gadus suņiem obligāti ir jābūt ievadītam mikročipam, tam jābūt reģistrētam Lauksaimniecības datu centrā. Šovasar, kā to paredz grozījumu Veterinārmedicīnas likumā projekts, šādu noteikumu plāno attiecināt arī uz visiem kaķiem un istabas seskiem.
ReTV uzrunāto kaķu saimnieču viedokļi par iespējamajām izmaiņām ir atšķirīgi. Jelgavas novada iedzīvotāja Ilze: “Domāju, ka mūsu valsts nav draudzīga ne kaķiem, ne suņiem tieši šo likumu dēļ, kas mainās tik strauji, ka nevaram izlēkāt līdzi un saprast. Mēs vienkārši mīlam un rūpējamies par saviem dzīvniekiem, kā protam.”
Grozījumi Veterinārmedicīnas likumā tiks skatīti steidzamības kārtā, jau šonedēļ, 14. martā, deputāti balsošot par gala lēmumu. Latvijas Veterinārārstu biedrība to sauc par sasteigtu totālo čipošanu.
“Ņemot vērā mūsu veterinārārstu pieredzi ar totālo suņu čipošanu, kurai nu jau būs vairāk nekā desmit gadu vēsturiskā pieredze, toreiz mūsos neieklausījās, bet ļoti ceram, ka tagad deputāti ieklausīsies, ka nevajag čipot visus kaķus,” savu viedokli televīzijai pauž Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore.
Viņasprāt, būtu jābūt pārejai uz mikročipošanu. Šobrīd to kā obligātu vajadzētu atsevišķām grupām, kur dzīvniekiem ir lielāka iespēja pazust. Piemēram, kaķiem, kuri tiek laisti uz ielas, ņemti līdz ceļojumos, piedalās izstādēs. Atbalstāma esot arī atsavinātu kaķu čipošana, kā arī to pūkaiņu čipošana un reģistrācija, kas tiek piedāvāti sludinājumos.
“Tie, kas ir jaundzimušie dzīvnieki, lai iet kā deputāti ir iecerējuši, pēc likuma stāšanās spēkā čipojam pilnīgi visus. Nešķirojam, bet nav lietderīgi kaķi, kurš dzīvo mājās, nekur neiet, tagad iekļaut totālās čipošanas programmā,” teic Lita Konopore.
Zemkopības ministrijas pārstāve Agija Mediņa: “Es domāju, ka visi ejat mājās iekšā pa durvīm, dzīvokļos stāv vaļā logi, līdz ar to tāda opcija – kaķis ārā neiet – nepastāv. Kaķa apzīmēšana tikai pasargās jūsu dzīvnieku un jūs kā īpašnieku, kam būs ļoti viegli viņu atrast.”
Veterinārārstu biedrība un arī daudzi iedzīvotāji par lietderīgu neuzskata arī lauku viensētās dzīvojošo kaķu apzīmēšanu ar mikroshēmu, jo to vienīgā iespēja noklīst praktiski ir kļūt par upuri kādam meža zvēram, čips šeit tik un tā nelīdzēs. Turklāt, kā pierāda suņu obligātā čipošana, to neviens 100% izkontrolēt nevarot. Zemkopības ministrijā, kas gan neesot šo grozījumu iniciators, atbalsta visu kaķu iezīmēšanu ar mikroshēmu un reģistrāciju, bet kontroles funkcijas veikšot pašvaldības policija un Pārtikas un veterinārais dienests. Grozījumi Veterinārmedicīnas likumā ir saistīti ar grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, tāpēc abi spēkā stāsies vienlaikus.
Kad nav ko darīt, tad kasa… Jāimitē darbs un sava lietderība. Arī zaķi, žurkas, peles, stirnas, mežacūkas jāčipo, šie lopiņi arī dažreiz atrodas iedzīvotāju īpašumos.
Drīz uzliks nodokli par to,ka iekodis ods.Puse no valsts kaķiem-bezmājnieki.
kuri tad nākamie rindā uz čipiem?
nākamie mušas un ērces.
Veiksmi 😀
Varbūt vispirms nočipojiet valsts un pašvaldības dienesta auto, lai kundziņi par nodokļu maksātāju naudu nevizinās maršrutā Mājas – Darbs un kaut uz medībām un teijāteri izvingrina savus personīgos kumeliņus. Taču tāds joks cauri neiet. Ierēdniecība uzreiz brēc, ka par dārg, par dārg!