Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Plāno noteikt dzimuma līdzsvara prasību izpildi publiskajās kapitālsabiedrībās

Paredzēts noteikt kārtību, kādā publiskās kapitālsabiedrības izpildīs Kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās nodrošināmā dzimumu līdzsvara likuma prasības, paredz Valsts kancelejas saskaņošanai iesniegtie grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat likuma grozījumi paredz nodrošināt publiski pieejamu informāciju par dzimumu līdzsvara rādītājiem valsts kapitālsabiedrību valdēs un padomēs.

Valsts kanceleja skaidro, ka Latvijā šobrīd nav spēkā esoša normatīvā regulējuma, kas noteiktu nosacījumus un kritērijus dzimumu līdzsvara veicināšanai publisku personu kapitālsabiedrību valdēs un padomēs. Tāpat publiski nav pieejami dati par dzimumu līdzsvara rādītājiem Latvijas valsts kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās.

Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta dati par 2024.gadu liecina, ka Latvijā dzimumu līdzsvars ir nepietiekams gan biržā kotētajos, gan citos uzņēmumos ar būtisku ietekmi uz sabiedrību un ekonomiku. Valsts kapitālsabiedrībās situācija ir līdzīga – 72% vadības amatu ieņem vīrieši, savukārt sievietēm ir uzticēti tikai 28% šo amatu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai veicinātu tautsaimniecības izaugsmi, investīcijas, eksportu, inovācijas, kā arī labu korporatīvo pārvaldību gan valstij piederošajās kapitālsabiedrībās, gan privātā kapitāla uzņēmumos, 2024.gada 29.aprīlī Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) un uzņēmējus pārstāvošās organizācijas parakstīja vienošanos par labas korporatīvās pārvaldības principu īstenošanu kapitālsabiedrībās.

Vienošanās cita starpā paredz valdes un padomes locekļu atlases procesa pilnveidošanu, atbalstot grozījumu veikšanu normatīvajos aktos, kas saistīti ar mērķi paplašināt valsts kapitālsabiedrību padomes un valdes amata kandidātu loku un pilnveidot atlases procesu, veicinot pārvaldības neatkarību no nepamatotas politiskas ietekmes, tajā skaitā sekmēt dažādības vadības principu ievērošanu pārvaldībā, vienlaikus veicinot līdzvērtīgu dzimumu pārstāvību.

Ar grozījumiem Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā plānots noteikt, ka nominācijas komisija izvērtē kandidātus, kuri pieteikušies publiskā kandidātu pieteikšanās procedūrā. Pēc kandidātu izvērtēšanas nominācijas komisija ievēlēšanai valdes vai padomes locekļa amatā izvirza to kandidātu (kandidātus), kurš ir ieguvis augstāko punktu skaitu visu kandidātu atlases kārtu kopvērtējumā, kura reputācija ir nevainojama un kura izglītība, kompetences un darba pieredze ir visatbilstošākās attiecīgā amata prasībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja vairāki kandidāti ir ieguvuši līdzvērtīgu nominācijas komisijas vērtējumu, kapitāla daļu turētājs vai padome kapitālsabiedrībā, kura divus pārskata gadus pēc kārtas atbilst Kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās nodrošināmā dzimumu līdzsvara likumā minētajiem kritērijiem, tiecas nodrošināt dzimumu līdzsvara ievērošanu vienā no veidiem, kas noteikti Kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās nodrošināmā dzimumu līdzsvara likumā, un ir tiesīga amatā ievēlēt nepietiekami pārstāvētā dzimuma kandidātu.

Valsts kanceleja informē, ka likumprojekts provizoriski attieksies uz 14 valsts un deviņām pašvaldību kapitālsabiedrībām.

Lai nodrošinātu publiski pieejamu informāciju par dzimumu līdzsvara rādītājiem valsts kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā paredz, ka turpmāk šī informācija būs iekļauta koordinācijas institūcijas sagatavotajā ikgadējā publiskajā pārskatā par valstij piederošajām kapitālsabiedrībām un kapitāla daļām iepriekšējā gadā.

Valsts kanceleja norāda, ka, ieviešot dzimumu līdztiesības prasības publisku personu kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās, tiks veicināta dzimumu līdzsvara nodrošināšana uzņēmējdarbības vidē, kas veicinās efektīvāku lēmumu pieņemšanu, inovāciju attīstību un sociālās atbildības stiprināšanu. Publisku personu kapitālsabiedrības kalpos kā pozitīvs piemērs, demonstrējot dažādības veicināšanas ietekmi uz organizāciju efektivitāti un sabiedrības ilgtspējīgu attīstību.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Kas tās par muļķībām?Sievietes nevar atļauties bezmērķīgi dirnēt visādās tur stulbās un nevienam nevajadzīgās valdēs un padomēs!Sievietes gādā par iztiku,audzina jauno paaudzi,apčubina un izdabā aptukušos tēviņus.Šādās valdēs/padomēs īstā vieta slinkiem vīrišķiem ne mūžam darbīgajām sievietēm.

  2. Siliņai un Valsts kancelejai atkal kārtējais bizdings uznācis. Šoreiz sāks regulēt ģenitāliju līdzsvara rādītājus valsts kapitālsabiedrību valdēs un padomēs.

    5
    3
  3. Ne visas sievietes to tik vien dara kā sapņo dzemdēt bērnus vienu pēc otra vai nostrādāt sevi līdz invaliditātes līmenim. Bļāviens, cik var izdomāt jaunus “stereotipus” par to, ko sievietes dara vai nedara pēc “savas dabas”, vai to, kas tā “sievietes daba” vispār pat ir. Ja esi pieaudzis cilvēks, vienalga kāda dzimuma, tev jāprot ir rast iespējas rūpēties par sevi, sev tuvajiem, vai ja iespējas ir ierobežotas – jārod iespējas meklēt nepieciešamo palīdzību (ko daudzi uzskata par “pazemojošu” lietu, nezinu kāpēc).

    1
    5
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.