Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Politiķi mudina regulatoru, “Sadales tīklu” un “Augstsprieguma tīklu” pārvērtēt elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifu

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Rīgas pilī.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) mudina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK), elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru AS “Sadales tīkls” un pārvades sistēmas operatoru AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) nākt ar priekšlikumu pārvērtēt elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifu atbilstoši esošai situācijai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šodien pēc koalīcijas sanāksmes Indriksone uzsvēra, ka regulatoram un abiem operatoriem būtu regulāri jāpārvērtē elektroenerģijas cenu izmaiņas, jo iepriekš primāri elektroenerģijas cenas sadārdzinājums bija pamats tarifa celšanai.

Indriksone atzīmēja, ka patlaban cenas strauji mainās un esot optimistisks redzējums, ka elektroenerģijas cenas vairs strauji neaugs.

Vienlaikus ministre atgādināja, ka līdz gada beigām ir pieejams ikmēneša atbalsts visām ģimenēm, kas ir trūcīgas vai maznodrošinātas, daudzbērnu ģimenēm, personām ar invaliditāti, personām, kas audzina bērnu ar invaliditāti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Indriksone aicināja ģimenes, kam ir grūtības norēķināties par pakalpojumu, vērsties pēc atbalsta sociālajos dienestos, jo elektroenerģija ir pakalpojums, kam ir jābūt pieejam visiem.

Komentējot lielos maksājumus iedzīvotājiem, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) norādīja, ka tas rada jautājumu, vai regulators jeb SPRK ir vai nav savu uzdevumu augstumos, vai mums ir pārliecība, ka rēķinos parādās atbilstošas izmaksas par sadali.

Premjers arī norādīja, ka valstī jau ir spēkā regulējums, kas šādos gadījumos paredz sniegt atbalstu mazāk aizsargātajām mājsaimniecībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vaicāts, vai kompensācijas mehānismu varētu attiecināt arī uz tiem, kas neiekļaujas finansiāli mazākaizsargāto grupā, Kariņš uzsvēra, ka atbalsts tiek sniegts mērķēti, lai palīdzētu tiem, kam visvairāk tas nepieciešams. Nedz Latvija, nedz arī kāda cita valsts “nespēj un nespēs kompensēt pilnīgi visas izmaiņas visiem iedzīvotājiem visu laiku”, skaidroja valdības vadītājs.

“Apvienotā saraksta” (AS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars vērsa uzmanību, ka sākotnēji pieauga AST tarifi un pēc tam sekoja “Sadales tīklu” tarifu kāpums. Politiķis pievienojās Indriksones teiktajam, ka, ņemot vērā elektrības cenas samazināšanos, AST un “Sadales tīkliem” jāpiedāvā mazāki tarifi, lai iedzīvotājiem rudenī un ziemā nebūtu jāmaksā lielie rēķini.

Tavars uzsvēra, ka politiķiem kopīgi būs “jāturpina darbs, lai šie rēķini būtu samaksājami”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

AS politiķis norādīja, ka tarifi varēja būt vēl augstāki, bet preventīvi tie tika samazināti pēc politiķu iesaistīšanās pērn rudenī. Taču tāpat izmaksu pieaugums ir neadekvāti liels un visizteiktāk skar mājsaimniecības ar maziem vai vidēji maziem ienākumiem, atzīmēja Tavars.

Jau ziņots, ka 1.jūlijā stājās spēkā SPRK apstiprinātie “Sadales tīkls” un AST jaunie elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifi.

“Sadales tīkla” jauno tarifu ietekme uz mājsaimniecībām būs atšķirīga. Tas būs atkarīgs no pieslēguma parametriem un patēriņa, tostarp samaksu noteiks, vai ir ir vienas fāzes (1F) vai trīs fāžu (3F) pieslēgums, vai slodze ir 16A, 20A, 25A, 32A, 40A vai vairāk, kā arī no patērētajām kilovatstundām (kWh).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzīvokļu īpašniekiem, kuriem ir 1F pieslēgums un patēriņš ir 100 kWh mēnesī, rēķins mēnesī vidēji pieaugs par pieciem līdz septiņiem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Tikpat liels pieaugums ir gaidāms arī privātmāju īpašniekiem ar 1F pieslēgumu un 125 kWh patēriņu mēnesī.

Savukārt elektroenerģijas rēķina pieaugums privātmāju īpašniekiem ar 3F pieslēgumu būs atšķirīgs, ko ietekmēs izvēlētā slodze. Tostarp 3F pieslēgumam (16A vai 20A) gaidāmais rēķina pieaugs ir par apmēram 12-15 eiro bez PVN, bet 3F pieslēgumam ar 25A un vairāk – apmēram 18 eiro un vairāk bez PVN.

Lai precīzi uzzinātu gaidāmās rēķina izmaiņas, SPRK aicina izmantot “Sadales tīkla” tarifu kalkulatoru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPRK aicina vienlaikus izvērtēt elektroenerģijas lietošanas paradumus un pieslēguma efektivitāti, atsakoties no nelietderīgi izmantotās pieslēguma jaudas, tādējādi samazinot ikmēneša jaudas uzturēšanas izmaksas. To var noskaidrot ar “Sadales tīkla” Slodzes aprēķina kalkulatoru.

“Sadales tīkls” ir valstij piederošajā “Latvenergo” koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

Foto:LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

 1. “Sadales tīkla” spekulantu apetīte ir vienkārši neizmērojama.
  Man kādreiz bija pieslēgums 3Fx40A. Kad savulaik ieviesa maksu par pieslēguma nodrošināšanu, tas bija baigais cipars un uzreiz to samazināju uz 3Fx16A. Droši vien daudzi tā arī rīkojās.
  Jūnijā šī maksa par pieslēgumu bija 3.87 € (ar PVN), bet jūlijā to pārsaukuši par “jaudas uzturēšanu”, it kā no tā kas mainītos, un jāmaksā – 17.81 €. Sadārdzinājums – 4.6 reizes jeb 360% .
  Priekš kam mums bija uztraukties par Putina gāzes cenu uzskrūvēšanu pirms gada? Tas tak ir nieks, ja mums ir tāds Sadales tīkls, kura alkatība pārsit pašu Putinu. 🙂
  Ļaujiet vaļu pašmāju spekulantiem un ienaidnieks nebūs vajadzīgs. Ne velti nesen Šmidre par cenu uzskrūvētājiem teica – “Mūsu blēži ir vislabākie blēži Eiropā”. 🙂

  13
 2. Neko jau nemazinās ,bļauj, vai nē.
  Kā tad viņiem būs tā lielā peļņa ?
  Nedod dievs , peļņa samazināsies .
  Kāpēc necelt ,ja vienmēr visi visu samaksā ,drusku pakļauj un maksā .

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.