Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Rīgā pārdēvēs Maskavas, Lomonosova, Puškina, Gogoļa, Ļermontova un Turgeņeva ielas

Pasākums, kurā daudzstāvu dzīvojamai ēkai Maskavas ielā piešķir “Clean R” titulu “Šķirošanas teicamnieks”.

Rīgas dome trešdien, 21.februārī, nolēma mainīt nosaukumus Maskavas, Lomonosova, Puškina, Gogoļa, Ļermontova un Turgeņeva ielām, portālu informēja Rīgas pašvaldības ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs Mārtiņš Vilemsons.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Praktiski ar šo var teikt, ka esam pārvarējuši visus viedokļu šķēršļus, lai pavisam drīz Rīgā vairs nebūtu imperiālistiskās Krievijas ideoloģiju nesoši ielu nosaukumi. Maskavas iela ir viena no centrālajām Rīgas ielām, un tās nosaukums nav pareizs signāls ne vietējai, ne starptautiskai sabiedrībai.

Tās esošais nosaukums grauj mūsu nacionālo nostāju un arī valstiskumu. Rīga nes nacionālas pilsētas ideju. Un tam ir jāsaskan ar darbiem. Paldies kolēģiem, ka varējām atrast kompromisus ar jauniem ielu nosaukumiem. Tagad jāsper pēdējie administratīvie soļi, lai kartē un ēku plāksnēs parādās jaunie ielu nosaukumi,” norāda Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks.

Maskavas ielu pārdēvēs pamatā par Latgales ielu, kas ir vēsturiskais kādreizējais šīs ielas nosaukums. Taču tā kā Rīgā jau ir neliela iela, kas nosaukta par Latgales ielu un arī šai ielai ir nepieciešams jauns atbilstošs un ar Latgali saistīts nosaukums, tādēļ esošo Latgales ielu pārdēvēs par Jāņa Klīdzēja ielu. Jānis Klīdzējs bija latviešu rakstnieks un dzejnieks no Latgales, pēc viņa romāna “Cilvēka bērns” motīviem uzņemta populārā režisora Jāņa Streiča tāda paša nosaukuma filma. Savukārt, nelielo Maskavas ielas sākumposmu no 13.janvāra ielas līdz Salu tiltam (Lāčplēša ielai) pārdēvēs par Lastādijas ielu. Tas pamatā tiek darīts iedzīvotāju drošības dēļ, lai operatīvajiem dienestiem nebūtu kļūdaini izsaukumi uz iepriekšējām adresēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Puškina ielu pārdēvēs par izcilā latviešu valodnieka Kārļa Mīlenbaha ielu, Turgeņeva ielu – par izcilā latviešu gleznotāja Vilhelma Purvīša ielu, Ļermontova ielu – par latviešu dzejnieka Viļa Plūdoņa ielu, Gogoļa ielu – par ievērojamās latviešu žurnālistes, izdevējas un sabiedriskās darbinieces Emīlijas Benjamiņas ielu, bet Lomonosova ielu pārdēvēs par Valērijas Seiles ielu, kas bija pirmā sieviete Latvijas valdībā.

Savukārt Tipogrāfijas ielu pārdēvēs par Augusta Spariņa ielu – militārista (lidotāja) vārdā, kas piedalījies Bermonta armijas izdzīšanā no Pārdaugavas, dzimis un dzīvojis Torņakalnā un bijis Lāčplēša ordeņa kavalieris.

E. Ratnieks norāda, ka jaunie nosaukumi pierāda, ka gadiem nav doti nosaukumi par godu izcilībām Latvijas vēsturē – cilvēkiem, kas veidojuši mūsu latvisko identitāti. Šie nosaukumi savā ziņā ir goda atdošana šiem cilvēkiem par to uzdrīkstēšanos un sasniegumiem mūsu tautas attīstībā.

Foto: TV3

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (21)

 1. Sadedziniet savas BMW , Wv, Audi automašinas , jo tur Vācijā bija hitlers un fašisms, varbūt atcerieties kā NATO bombardēja Dienvidslāviju ……..

  17
  9
 2. Ok. Mainīt vajadzēja, bet pļūtīšana par to, ka Puškins, Gogoļs vai Ļermontovs ir imperālistiskās Krievijas ideoloģijas nesēji, parāda, ka Čuhņa paliek Čuhņa arī pēc nosaukumu maiņas.

  9
  9
 3. Naudu nav kur likt???Kam tie nosaukumi traucēja?…Tagad varēs nosaukt ielas vārdos…baidena,trampa,kariņa,džamala un tālāk ielas nosaukumi.

  13
  8
 4. Vai pie viena nolemts, kad tieši tumsoņas no bibliotěku plauktiem izņems šo diźgaru grāmatas publiskai dedzināšanai?

  12
  6
 5. Nu ko, Putlers jums atkal liek te vaukšķēt? Izskatās, ka jums tie krievijas personāži ir tuvāki nekā mūsu pašu Purvītis, Plūdonis un citi.

  10
  7
 6. Labāk vēlāk, nekā nekad. Bet nu reāli nokavēts. Visas ielas vajadzēja pārsaukt reizē – tad kad pārsauca Ļeņina, Gorkija, Suvorova utt ielas. Tagad izskatās pēc galīga izmisuma. Bet nu krmļā fanāti laikam jau labprāt dzīvotu pļūtina un medveģeva ielās.

  6
  3
 7. Kad 1989 – 1990 gados atjaunoja daudzu Rīgas ielu vēsturiskos nosaukumus, arī nebijām bagāti. Bet tāpēc neviens badā nenomira. Skumji, ka arī Bauskā ir tik daudz krievijas fanāti un santīmu drāzēji. Čemodāns, stacija, krievija un tur variet dzīvot kaut vai putina, vai kadirova ielā.

  9
  7
 8. Latvijai kaimiņos ir Lietuva, Igaunija, Baltkrievija, zināmā mērā Zviedrija un Polija. Kur ir viņu dižgaru vārdā nosauktās ielas? Vajag saukt lietas īstajā vārdā. Imperiālisms. Ar ko ir sliktāki vai labāki zviedru, poļu, vācu impērijas periodu darboņi? Vai Helsinkos, Tallinā, Viļņā, Varšavā, Stokholmā, Berlīnē arī ir visas rakstā nosauktās ielas?

 9. Atceries, kā Dienvidslāvijā serbi slaktēja cilvēkus Horvātijā, Bosnijā u.c. Un ko tad NATO vajadzēja mierīgi noskatīties uz tiem kara noziegumiem, par kuriem, starp citu, vainīgie ir saņēmuši sodus. Nebūtu krievijai kodolieroči, to arī vajadzētu pabombardēt par kara noziegumu pastrādāšanu Ukrainā. Bet nekas, gan jau kremļa bandīti saņems pēc nopelniem tāpat kā to saņēma serbu bandīti, kas arī cerēja palikt nesodīti!

  4
  5
 10. Nomainīsiet , un tālāk , kas kardināli mainīsies , variet pārsprāgt savā marazmā , bet Krieviju tas neietekmē , un tā nekur nepazudīs , ko nevar teikt par Latviju , kurā valdošais , globālajam finanšu oligarhātam kalpojošais režīms , kursu uz pašiznīcināšanos uzņēma pirms 30 gadiem .

  7
  7
 11. Eu , rusofobijas pārņemtie , latvieši joprojām ēd KRIEVU sinepes , kādas šausmas , tūlīt nomainīt šiltes , un pie reizes pārbaudiet vai sinepju ražotāji nav kremļa aģenti .

  7
  3
 12. Nesaku, ka vajag slavināt visu, ko ieraugām, jo nevar zināt, vai pēc gadiem atkal kaut kas nebūs jāpārsauc, bet nu nepalieciet dumji un marazmatiski ar to pārsaukšanu. Šeit domāju to pašu Mendeļejeva tabulu. Neviens neko labāku nav izdomājis un neizdomās. Ir arī citi sasniegumi, kas atstājuši pēdas zinātnes attīstībā pasaulē. Par Gorkiju neiedziļināšos, bet ko Puškins ar savām pasakām Jums izdarījis? Lai nebūtu turpmāk jāpārsauc, ierosinu likt neitrālos nosaukumus, piemēram, visas ielas pārdēvēt kā 1.centra līnija, 2. nomales līnija, 3……. utt. Interesanti, kā tad tagad sauks Maskavas forštati?

  3
  2
 13. Kā tik nav saukta Brīvības iela Rīgā? Katra impērija uzlika savu šilti. Kaut kā Āzijas dižgari nav Rīgā un citās pilsētās 2000 km rādiusā pārstāvēti. Kur ir Japānas, Ķīnas, Indijas dižgaru ielas? Jocīgi cilvēki. Vajadzētu vienkāršu kritēriju, kuras valsts preces ir konkrētas ielas bodēs, tādas valsts dižgaru vārdā ielu nosaukt. Rezultātā visas ielas būtu grūti izrunājamos ķīniešu vārdos.

 14. Lasu komentārus un brīnos! Tāda sajūta, ka dzīvoju kādā Voroņežas guberņas sādžā. Nu, sauciet savus bērnus par Vovaniem un Dimoniem, cik bribat, bet nebāzieties virsū ar saviem krievu dižgariem. Un vispār bez jūsu sirdsmīļotā Mendeļējeva pasaulē ir arī citi dižgari – Nūtons, Volts, Edisons, Daltons, Koperniks, Galilejs, Kirī, Bors u.t.t., u.t.t. Kur ir, piemēram, Jāņa Stradiņa iela?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.