Normatīvajos aktos tirgotājiem varētu noteikt pienākumu veidot pārtikas pakas maznodrošinātajiem no produktiem ar beigušos derīguma termiņu, kas pretējā gadījumā tiek izmesti, šādu viedokli Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē pauda Saeimas deputāte Mairita Lūse (P).
Tā kā šis nav tikai sociāls, bet arī atkritumu apsaimniekošanas un klimata jautājums, juridiskajos aktos varētu noteikt pienākumu pārtikas veikaliem ziedot norakstītos pārtikas produktus maznodrošinātajiem – tas sasauktos ar plašākiem Eiropas Savienības politikas mērķiem, uzskata politiķe.
Kā informēja Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks, pašreiz ne mazumtirdzniecības uzņēmums “Lidl”, ne mazumtirgotājs SIA “Maxima Latvija” nav paudis gatavību piekrist šādai iniciatīvai, jo veikalos neveidojoties pārtikas pārpalikumi. Savukārt mazumtirgotājs SIA “Rimi Latvija” ir paudis gatavību piekrist šai iniciatīvai, tomēr kopumā pašreiz tās īstenošanai trūkstot resursu.
Jau vēstīts, ka Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) līdzekļu trūkuma dēļ cilvēki ar maznodrošinātā statusu no nākamā gada vairs nesaņems pārtikas pakas, kuras būs pieejamas tikai trūcīgajiem un krīzes situācijās nonākušajiem Latvijas un Ukrainas iedzīvotājiem, informēja Labklājības ministrija (LM).
LM Eiropas atbalsta fonda trūcīgākajiem vecākā speciāliste Aurika Stratāne šodienas Saeimas Sociālo un darba komisijas sēdē skaidroja, ka ar pieejamo ESF+ programmas finansējumu līdz 2026.gadam atbalstu sniegt varēs tikai trūcīgajiem, tomēr virkne atbalsta pakalpojumu, kā higiēnas, saimniecības, pārtikas, bērnu higiēnas un mācību piederumu preces ir ar mazu finansiālo ietekmi, tāpēc šie atbalsta veidi pārskatīti netiek un saglabāsies.
Pašlaik no ESF+ atbalsta programmas atlikusī summa līdz 2027.gadam ir 12,2 miljoni eiro. Kopumā izlietoti 67% no kopējās pieejamajiem resursiem, un vidēji tikai pārtikas atbalstam gadā izlietotā summa ir 16 miljoni eiro.
Atbalsta programmu 90% apmērā finansē ES, kamēr no valsts budžeta šim mērķim atvēlētais finansējums ir 3,6 miljoni eiro, pauda Stratāne.
Tāpat viņa norādīja, ka šobrīd “visiem iedzīvotājiem” esot pieejamas zupas virtuves, kuras gan uztur vien dažas nevalstiskās organizācijas un kuras pamatā ir pieejamas lielākās apdzīvotās vietās. Pašvaldības neizmanto iespēju caur trūcīgo fondu tās nodrošināt, aizbildinoties, ka pieprasījums neesot pārāk liels. Pēc Stratānes sniegtās informācijas, 13 pašvaldībās ar trūcīgo fondu atbalstu netiek nodrošināts zupas virtuves pakalpojums. Tuvākajā laikā notiks pašvaldību apzināšana, un divu nedēļu laikā tās sniegšot atbildes par esošo situāciju ar zupas virtuvju nodrošinājumu.
Lasi-nosprāgstiet ātrāk un atbrīvojiet dzīves telpu migrantiem.Tfu.
Atbrīvo Latviju, super puper
Mēs pārāk daudz tolerējam ar visiem šiem maznodrošinātajiem un trucīgajiem, tajā pat laikā trūkst mazkvalificetā darba spēka gan ražotnēs, gan lauksaimniekiem, gan komunālajos servisos – jābeidz dot pabalsti un pakas, bet jādzen tie cilvēki strādāt.
Bet bērni tak arī ēd to ēdienu, jūs ko, galīgi nenormāli, lai lūse pati rij to veco pārtiku! Dievs nav mazais bērns!
Bet vai Jūs deputātu kungi lietotu uzturā preces kam beidzies derīguma termiņš? Beidzat ņirgāties par tautu . Atsakaties no savām privilēģijām un dzīvojat kā parastie mirstīgie . Jums apmaksāts transports stavvieta mašīnai, nomaksāti mobilie sakari , nomaksāta dzīvokļa īre , un vēl varētu uzskaitīt daudz jūsu privilēģijas….. Bet tautai produktus ko jāmet miskastē. Kauns par tādu valdibu!
Un Bauskas domes deputātiem jo īpaši jāpadomā par saviem tekstiem . Jāpaskatās kas zīmē marķējumu uz ielām un kas labo ielas pilsētā. Jo ir uzņēmumi kam drīkst veikt darbus tikai meža stigu būvniecībā, bet viņiem ļauj būvēt nozīmīgas ielas pilsētā, protams lobē to kas maksā.
Varbūt šo pārtiku varētu ziedot deputātiet, lai viņiem no šiem vecajiem produktiem taisa pusdienas…
Vismaz ietaupītos nodokļu maksātāju nauda..
Tā jau visu mēs viņiem apmaksājam no savas kabatas..