Vecāku pienākums ir rūpēties par bērnu drošību – ne tikai uz ielas, automašīnā, pie ūdenstilpes vai kādā citā vietā, bet arī bērnam spēlējoties ar rotaļlietām. Savukārt ražotājiem būtu jāražo rotaļlietas, kas ir maksimāli drošas un nekaitīgas lietotājiem. Te ir vieta izaugsmei, tādēļ, lai samazinātu rotaļlietu kaitīgumu un palielinātu to drošumu, notiek Eiropas Savienības (ES) noteikumu atjaunināšana.
Uzmanība tiešsaistes tirgum
Lai gan ES tirgus ir viens no drošākajiem pasaulē, patērētāju rokās joprojām nonāk bīstamas rotaļlietas. ES ātrās brīdināšanas sistēmā par bīstamiem patēriņa produktiem 2022. gadā visvairāk ziņots tieši par bīstamām rotaļlietām. Lai risinātu problēmu, Eiropas Komisija (EK) 2023. gadā ierosināja priekšlikumu, kura mērķis bija samazināt blokā pārdoto nedrošo rotaļlietu skaitu, īpašu uzmanību pievēršot tiešsaistes tirgum. Tajā pašā laikā mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus kā ES ražotajām, tā importētajām rotaļlietām.
Īpaša uzmanība rotaļlietu drošuma noteikumu pārskatīšanā pievērsta kaitīgajām ķīmiskajām vielām, kuras var atrast daudzās bērnu rotaļlietās un apdraud viņu veselību un attīstību.
Jauni aizliegumi ķīmiskām vielām
Jaunie noteikumi saglabā aizliegumu lietot kancerogēnas, mutagēnas vai reproduktīvajai sistēmai toksiskas vielas, vienlaikus ieviešot jaunus aizliegumus attiecībā uz endokrīno sistēmu traucējošām ķīmiskām vielām. Šis termins aptver simtiem dažādu ķīmisko vielu, kas var ietekmēt hormonu darbību organismā.
Saskaņā ar Eiropas Ķīmisko vielu aģentūras pētījumiem endokrīno sistēmu traucējošie faktori var būt atbildīgi par spermatozoīdu skaita samazināšanos, kā arī pieaugošu vēža gadījumu skaitu.
ES līmeņa pētījumā pagājušajā gadā 26 dalībvalstu iestādes pārbaudīja vairāk nekā 2400 dažādu produktu un konstatēja, ka vairāk nekā 400 no tiem pārkāpj ES ķīmisko vielu likumus.
Par secinājumiem stāsta Zviedrijas ķimikāliju aģentūras pārstāve Karīna Rumara: «Neatbilstība konstatēta 52% elektroierīču. Tas ir lielākais neatbilstības apjoms starp visām produktu kategorijām. Šeit piemēri ir elektriskās rotaļlietas, lādētāji, kabeļi un austiņas. Sporta aprīkojumam neatbilstība bija 18% gadījumu. Trešā kategorija ir rotaļlietas, un te neatbilstība bija 16%. Kā piemērus var minēt ar vannošanos vai atpūtu pie ūdens saistītas rotaļlietas, lelles, kostīmus, rotaļu paklājiņus, plastmasas figūras, āra aktivitāšu rotaļlietas.»
Jāpiebilst, ka šī nav pirmā reize, kad ES mēģina cīnīties pret kaitīgām ķīmiskām vielām vidē. Jau 2020. gadā EK pieņēma jauno ķīmisko vielu stratēģiju, kas ir daļa no Eiropas zaļā kursa. Stratēģija ietvēra aizliegumu izmantot patērētājiem kaitīgākās ķīmiskās vielas rotaļlietās, kosmētikā, mazgāšanas līdzekļos un citur, līdz ar to tiek izstrādātas izmaiņas dažādos ES noteikumos.
Jāievēro kiberdrošība
Rotaļlietām atjauninātie noteikumi gan neparedz tikai kaitīgo vielu skaita samazināšanu. Turpmāk visām rotaļlietām, ko pārdod ES, būs vajadzīga digitālā produkta pase, un tajā būs sīki norādīta atbilstība drošuma noteikumiem. Tas uzlabos rotaļlietu izsekojamību, ļaus vieglāk uzraudzīt tirgu un rīkot muitas pārbaudes. Patērētājiem būs viegli pieejama drošības informācija un brīdinājumi, piemēram, izmantojot kvadrātkodu.
Rotaļlietām būs jāatbilst nesen atjauninātajiem vispārīgajiem produktu drošuma noteikumiem pārdošanai tiešsaistē, ziņošanai par negadījumiem, kā arī jāievēro patērētāju tiesības uz informāciju un tiesiskās aizsardzības līdzekļiem.
Atjauninātajos noteikumos paredzēts, ka rotaļlietām, kurās izmantots mākslīgais intelekts un uz kurām attiecas jaunais Mākslīgā intelekta likums, būs jāatbilst kiberdrošības, personas datu aizsardzības un privātuma prasībām. Digitāli savienotu rotaļlietu ražotājiem būs jāievēro ES kiberdrošības noteikumi un jāņem vērā riski, kas apdraud bērnu psihisko veselību un kognitīvo attīstību.
Teksts RIHARDS PLŪME, Latvijas Radio ārzemju ziņu korespondents, EURANET PLUS
Sis liecina, ka ES nerūpējas par iedzīvotāju veselību, tieši otrādi, paklusām indē. Par bērnu rotaļlietu kaitīgumu runā jau gadu desmitiem, praktisku soļu kaitīgo rotaļlietu likvidācijai nav.