Jaunais zāļu uzcenojuma modelis, kuram vajadzētu samazināt recepšu zāļu cenas, varētu stāties spēkā 1.novembrī, otrdien preses konferencē solīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Politiķis uzsvēra, ka neplāno atkāpties no solījuma rudenī samazināt recepšu zāļu cenu par 15-20%, “lai iedzīvotājiem nebūtu jābrauc uz Lietuvu un Igauniju pēc lētākiem medikamentiem”, kurus Latvijā augsto cenu dēļ nevar atļauties. Veselības ministrija (VM) uzsver, ka Pasaules Veselības organizācijas (PVO), Latvijas kompetento iestāžu pētījumu dati un ziņojumi liecina, ka šobrīd Latvijā noteikto lieltirgotavu un aptieku uzcenojuma dēļ ir dārgākās zāles Baltijas valstīs un iedzīvotāju tiešie jeb personīgie izdevumi par medikamentiem visaugstākie.
“Zāļu pieejamības uzlabošanas pasākumu kopuma galvenais mērķis ir pacientiem pieejamas zāles, bet nozarei vienkāršs, caurspīdīgs un ilgtspējīgs medikamentu uzcenojuma modelis. Ieviešot jauno uzcenojuma modeli, zāļu cenas Latvijā būs līdzīgas pārējām Baltijas valstīm,” iecerējis Abu Meri.
Viņš piebilda, ka lielākās izmaiņas skars recepšu medikamentus, kas maksā septiņus un vairāk eiro, jo tieši to dēļ Latvijas iedzīvotāji brauc uz Lietuvu un Igauniju. Piemēram, ja recepšu zāles maksā 24 eiro, tad pēc izmaiņām tās maksātu 18,70 eiro.
Modelis izstrādāts, nodrošinot solidāru visas apgādes ķēdes dalībnieku nosacījumu pārskatīšanu, kā arī valsts līdzdalību ar kopējo mērķi uzlabot recepšu medikamentu pieejamību iedzīvotājiem, uzskata VM.
Ražotāju zāļu cena nedrīkstēs pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā būs jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas. Tiks noteikts, ka ražotājs cenu izmaiņas varēs veikt tikai reizi gadā.
Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) direktore Vladislava Marāne atzina, ka diskusijās par jauno modeli no savas puses asociācija ir gājusi uz kompromisiem, bet ir jāstrādā kopā, lai mērķi par zāļu pieejamības uzlabošanu sasniegtu. Nākamais solis būšot kompensācijas sistēmas tālāka attīstība, jo lai varētu sasniegt ES vidējo līmeni, nodrošinot pacientiem tādas ārstniecības iespējas, kā tas ir citur ES.
Atbilstoši Konkurences padomes rekomendācijām VM piedāvājums paredz atteikties no proporcionālā uzcenojuma un noteikt fiksētu piemērojamo uzcenojumu lieltirgotavām. Savukārt aptiekām uzcenojums veidosies no divām daļām – uzcenojuma par medikamentu iepakojumu un maksas recepti.
Pacienta maksa par recepti paredzēta 75 centu apmērā. Abu Meri skaidroja, ka modelis veidots tā, lai iedzīvotājiem, maksājot par recepti 75 centus, zāļu cena jebkurā gadījumā būtu par 15-20% mazāka. Proti, maksa par recepti 75 centu apmērā nav noteikta kā papildu maksājums, kas padarītu zāļu cenu dārgāku. Turklāt tā neattiecas uz receptē izrakstīto zāļu skaitu. Tas nozīmē, ka pacients noteikto summu maksā tikai par izrakstīto recepti, nevis katru medikamentu atsevišķi.
Kā skaidroja VM Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere, maksa par receptes apkalpošanu ir daļa no aptiekas ieņēmumiem, ko šobrīd pacients sedz ar neskaidro un pārmērīgo uzcenojumu, un kas tirgotājus stimulē vairāk pārdot dārgākas, nevis vienlīdz efektīvas, bet lētākas zāles. Jaunais modelis paredz, ka maksa par recepti solidāri tiktu apmaksāta no valsts un pacientu puses, veidojot daļu no aptiekas ienākumiem, akcentējot farmaceita lomu.
Izmaiņu rezultātā aptiekas iegūs lielāku neatkarību no lieltirgotājiem – ienākumus veidojot nevis izmantojot lieltirgotavas atlaides. Aptiekām laukos, kas pilda arī sociālo funkciju, noteikta augstāka pakalpojuma maksa līdzīgi kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību. Maksa par farmaceita pakalpojumu aptiekām ļaus paplašināt pakalpojumu klāstu un attīstīties.
VM paredzējusi arī īpašumus atvieglojumus atsevišķām personu grupām. Paredzēts, ka bērniem līdz 18 gadu vecumam būs atbrīvojums no pacienta receptes apkalpošanas maksas. Arī trūcīgām personām būs atbrīvojums no pacienta receptes apkalpošanas maksas, bet hroniskiem pacientiem būs iespēja izrakstīt vienā receptē zāles trīs mēnešu patēriņam.
Latvijā šobrīd licencētas 80 zāļu lieltirgotavas, 10 lielākie vairumtirdzniecības uzņēmumi veido gandrīz 95% no kopējā Latvijas tirgū realizētā kopējā zāļu apgrozījuma, bet pieci lielākie – 87%. Farmācijas mazumtirdzniecības nozarē darbojas 284 uzņēmumi, piecas lielākās aptieku ķēdes veido 70% no kopējā aptieku apgrozījuma.
Tirgus koncentrācijas negatīvās sekas ir jauno farmaceitu izvēle nestrādāt aptiekās, kas ir risks jauno speciālistu piesaistē, akcentēja RSU Farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa. Viņa norādīja, ka jaunais modelis stiprinās farmaceita lomu, un īpaši jaunajiem speciālistiem dos signālu, ka tiek novērtēts viņu ikdienas darbs aptiekās un viņi ir gaidīti aptiekā.
Šodien prezentētais zāļu uzcenojuma modelis tiek nodots sabiedriskajai apspriešanai, kuras laikā iespējams sabiedrības pārstāvjiem un nozarei sniegt savus priekšlikumus un atzinumus līdz 26.jūnijam
Ministrs gan nešaubās, ka par jauno modeli vēl iebildīs farmācijas nozare, jo izmaiņu rezultātā samazinās farmācijas uzņēmumu apgrozījums par aptuveni 20%. Tomēr šobrīd ziņojums ir iesniegts valdībā, un ikviens aicināts rakstīt iebildumus vai priekšlikumus. Abu Meri iecerējis, ka jauno zāļu uzcenojumu modeli varētu pieņemt valdībā 16.jūlijā, lai dotu laiku Nacionālajam veselības dienestam un nozarei sagatavoties rudenim, kad jaunās cenas 1.novembrī varētu stāties spēkā. Pēc tam VM plāno uzraudzīt situāciju, lai nepieļautu, ka ražotāji veic manipulācijas ar aptiekām, ietekmējot zāļu pieejamību.
Foto:LETA
Reklāma