Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Šogad apkures sezona būs lētāka; biokurināmā cena Latvijā samazinājusies par 16%

Starptautiskā biokurināmā birža “Baltpool” prognozē, ka gaidāmajā 2024./2025.gada apkures sezonā Latvijas iedzīvotāji par apkuri maksās mazāk. Vidējā centralizētās siltumenerģijas cena šī gada septembrī, salīdzinot ar to pašu periodu 2023.gadā, ir samazinājusies visās lielākajās Latvijas pilsētās, portālu informēja “Baltpool” pārstāve Liene Jurkāne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kaut arī pastāv noteikti priekšnosacījumi cenas samazinājumam, tie var būt pārāk būtiski, lai patērētāji to reāli sajustu. Turklāt laikapstākļi, kas ir siltāki nekā parasti, var visu izlīdzināt un kopējā summa var saglabāties līdzīga iepriekšējā gada rādītājiem,” – apgalvo starptautiskās biokurināmā biržas “Baltpool” tirdzniecības vadītājs Vaidots Jonutis (Vaidotas Jonutis).

Pašlaik tiek prognozēts, ka vidējā biokurināmā cena Latvijā nākamajai sezonai, salīdzinājumā ar 2023./2024.gadu, samazināsies par aptuveni 16%, Lietuvā – par 12%, bet Igaunijā cenas varētu nedaudz pieaugt – par 4%. Parasti apmēram puse no biokurināmā cenas svārstībām atspoguļojas siltumenerģijas gala cenā. Tomēr biokurināmā cenu samazinājums tiek gaidīts ar bažām – zemas cenas izraisa biomasas ražošanas samazināšanos, kas var izraisīt cenu kāpumu sezonas laikā.

Miera periods

“Tirgū novērojam stabilitāti un mieru, taču tas nenozīmē, ka varam mierīgi gulēt ziemas miegā. Neilgtspējīgi zemas biokurināmā cenas parasti izraisa ilgtermiņa problēmas gan piegādātājiem, gan pircējiem. Mēs šādu periodu piedzīvojām pirms 5 gadiem, un nedomāju, ka kāds vēlētos piedzīvot to vēlreiz. Svarīgi ir saglabāt tirgus ilgtspēju, diversificējot darījumus, daļu biokurināmā sagatavojot vasarā un izmantojot citus atbildīgus risinājumus,” apgalvo V. Jonutis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Malkas cena, kas nosaka biokurināmā cenu augšējo robežu Baltijas valstīs, gada laikā ir saglabājusies stabila, taču, tuvojoties apkures sezonai, tā var paaugstināties, īpaši Lietuvā un Latvijā, savukārt Igaunijā tā saglabājas mērenāka.

“Neilgtspējīgi zemas cenas var izraisīt biokurināmā ražotāju izstāšanos no tirgus un ieguldījumu samazināšanos biokurināmā ražošanā. Ilgtermiņā tas var izraisīt cenu lēcienus un piegādes traucējumus, kas nelabvēlīgi ietekmētu biokurināmā ražošanas nozari un attiecīgi arī siltuma patērētājus,” skaidro V. Jonutis.

Kā stāsta V. Jonutis, pašlaik Latvijā ir noslēgti līgumi par mazāk nekā 50% no nākamajai sezonai vajadzīgā biokurināmā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tas rada zināmas bažas, jo var izveidoties neatbilstība starp pircēju un piegādātāju saistībām, un tas var izraisīt ievērojamas cenas svārstības sezonas laikā. Pastāvīgi atgādinām siltumenerģijas piegādātājiem par diversificētiem biokurināmā piegādes portfeļiem, slēdzot gan ilgtermiņa, gan īstermiņa darījumus. Tas palīdz nodrošināt piegāžu drošību, cenu stabilitāti un maksimālu konkurenci starp biokurināmā piegādātājiem,” saka “Baltpool” tirdzniecības vadītājs.

Viņš piebilst, ka, lai gan īstermiņa līgumu cenas apkures sezonas laikā mēdz svārstīties, pagātnes pieredze liecina, ka cenas var samazināties, lai gan ne vienmēr tas notiek. Tāpēc, lai izvairītos no riskiem, ieteicams neatstāt biokurināmā portfeli pašplūsmā, bet diversificēt to.

Nākotnes prognozes un tirgus tendences

Balstoties uz siltumapgādes uzņēmumu publicētajām cenām, Latvijas pilsētās septembrī siltumenerģijas cenas samazinājās Rīgā – par 18%, Daugavpilī – par 26%, Liepājā – par 1%, Jelgavā – par 3%, savukārt Jūrmalā par 25%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču eksperts atgādina, ka biokurināmā cenu izmaiņas pēdējo četru gadu laikā liecina, ka tirgus svārstības var notikt jebkurā brīdī, tāpēc septembra siltumenerģijas cenu izmaiņas var nebūt attiecināmas uz ziemas mēnešiem.

“Svarīgi vērot tirgus tendences un attiecīgi reaģēt. Tikai kopīgiem spēkiem mēs kā birža, piegādātāji un pircēji varam izveidot ilgtspējīgu biokurināmā tirgu, kas nesīs labumu visiem tirgus dalībniekiem,” – saka V. Jonutis.

Viņš arī uzsver, ka šogad, tuvojoties apkures sezonai, visās Baltijas valstīs vērojams neliels biokurināmā cenu kāpums. Tas ir signāls, ka tirgus nosacījumi var ātri mainīties. Tāpēc piegādātājiem un pircējiem ir jābūt gataviem pielāgoties jauniem apstākļiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Baltpool” aicina siltumenerģijas piegādātājus aktīvi izmantot biržas sniegtās iespējas. Mūsu elektroniskā platforma ļauj efektīvi slēgt darījumus, diversificēt piegādes avotus un nodrošināt cenu stabilitāti. Sadarbojoties mēs varam izveidot ilgtspējīgu un uzticamu biokurināmā tirgu, kas dod labumu gan uzņēmumiem, gan patērētājiem,” – saka “Baltpool” tirdzniecības vadītājs.

Starptautiskā biokurināmā birža “Baltpool” ir elektroniska tirdzniecības platforma, kurā notiek standartizētu biokurināmā produktu tirdzniecības izsoles. Lietuvā “Baltpool” organizē arī kokmateriālu un siltumenerģijas izsoles, kā arī administrē līdzekļus sabiedriskajiem pakalpojumiem elektroenerģijas nozarē. Kopš 2022.gada 28.aprīļa “Baltpool” ir uzticēts īstenot brīvprātīgu nacionālo novērtēšanas shēmu biomasas kurināmā atbilstības ilgtspējības un siltumnīcefektu izraisošo gāzu (SEG) daudzuma mazināšanas kritērijiem. Baltpool ir Lietuvas valstij piederošās enerģijas pārvades un apmaiņas grupas EPSO-G daļa. Biokurināmā biržu uzrauga un regulē Valsts enerģētikas regulēšanas padome.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.