Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vācija cenšas izkļūt no kauna un vainas apziņas gūsta

Berlin, Bendlerblock, Bundesverteidigungsministerium, Verteidigungsministerium, BMVG, außen, Schild

Gan Ukraina, gan Rietumu valstis ir apsveikušas Vācijas lēmumu nosūtīt kara plosītajai Ukrainai modernos “Leopard” tankus. Tajā pašā laikā starptautiskie analītiķi meklē atbildi uz jautājumu, kādēļ Eiropas lielākajai ekonomikai bija tik grūti pieņemt šo lēmumu un vai Vācija spēs arī turpmāk uzņemties kontinenta militāro līderību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starptautiskie eksperti ir vienisprātis: Vācijas atturīgā nostāja attiecībā uz kaujas ieroču piegādi Ukrainai ir meklējama tās vēsturē – pagājušā gadsimta 30.gados dzimušajā fašismā un nacistu izraisītajā Otrajā pasaules karā. Kara radītā trauma ir dziļi iesakņojusies vācu psiholoģijā un radījusi vainas apziņu, vispirms jau pret PSRS, ar to primāri saprotot Krieviju. Līdz ar to vācu sabiedrība līdz pat pēdējam brīdim ir bijusi ļoti pacifistiski noskaņota un dzīvojusi ilūzijā, ka jebkurš slikts miers ir labāks par karu.

Psiholoģiskās grūtības

Kā rāda aptaujas, teju puse vāciešu nevēlas, lai Vācija sūtītu tankus uz Ukrainu. Tas ir saistīts gan ar pēdējos 80 gados vāciešos iesakņojušos pacifistisko pārliecību, gan ar nevēlēšanos atkārtot vēsturi un iejaukties militāros konfliktos. Dominējošā noskaņa Vācijā ir šāda: mēs nekad vairs nebūsim agresori un nerisināsim konfliktu militārā ceļā. Tiesa, kā norādījis publicists Timotijs Gartons Ešs, ir vēsturiski brīži, kad tieši militāra neiejaukšanās un pārprasts pacifisms var būt liels ļaunums, kas nevis aptur, bet eskalē konfliktu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt “Washington Post” raksta: “Vāciešu nostāju šajā jautājumā, protams, dziļi ietekmē vēsture. Otrā pasaules kara trauma un kolektīvais kauna un vainas komplekss, kas tam sekoja, gadu desmitiem ir ietekmējis politikas veidotājus Berlīnē, uzsverot kvazipacifisma politiku un pieeju Austrumeiropai un Krievijai, kas nes sevī apziņu par nacistu pagātnes grēkiem.”

Līdzīgas pārdomas laikrakstam “The Financial Times” paudusi amerikāņu filozofe Sjūzena Neimana, kuras grāmatā “Mācīšanās no vāciešiem” šī valsts slavēta kā paraugs pagātnes pārvērtēšanai. Taču, kā atzīst Neimana, viņa ir pārskatījusi dažus no saviem iepriekšējiem secinājumiem pēc tam, kad novērojusi, viņasprāt, Vācijas nepareizo reakciju uz nesenām krīzēm, tostarp karu Ukrainā. “Būtībā es domāju, ka vācu attieksme ir sarežģīts vainas un baiļu sajaukuma rezultāts,” laikrakstam norādīja filozofe.

“Es domāju, ka mūsdienu Vācija joprojām ir politisks un psiholoģisks rezultāts tam, kā Vācijas sabiedrība centās pārvarēt nacistu pagātni,” laikrakstam savukārt atzīst Vācijā jau desmit gadus dzīvojošais ukraiņu vēsturnieks Andrijs Portnovs. Laikraksts vēsta, ka tādējādi psiholoģiski tieši tanku nosūtīšana uz Ukrainu lielai daļai vāciešu “bija īpaši grūti šķērsojama līnija”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Amerikas Vācijas padomes prezidents Stīvens E. Sokols par sabiedriskās domas aptaujām, kas liecina, ka puse vāciešu nevēlas sūtīt tankus, laikrakstam “The New York Times” (NYT) norādīji s, ka vāciešu nevēlēšanos var rezumēt vienā vārdā – “vēsture”. “Vācieši vēlas, lai viņus uztvertu kā partnerus, nevis agresorus, un viņi ir īpaši jutīgi pret ieroču piegādi reģionos, kur vācu ieroči vēsturiski tika izmantoti miljoniem cilvēku nogalināšanai,” sacīja Sokols.

Savukārt Vācijas Starptautisko un drošības lietu institūta analītiķe Klaudija Majora NYT skaidroja, ka vācieši dzīvo ar “vainas pilnām atmiņām” pret Padomju Savienību, kuru identificē ar Krieviju. Pat pēc Berlīnes mūra krišanas 1989.gadā, stāsta Majora, vācieši savu vainu saistīja ar Krieviju kā PSRS pēcteci, nevis ar citām jaunajām postpadomju valstīm, piemēram, Ukrainu un Baltkrieviju, kur nacisti nogalināja vēl vairāk cilvēku. “Mēs sakām, ka nodarījām tik daudz ļauna Padomju Savienībai, ka nevaram to darīt atkal, taču mēs to identificējam ar Krieviju un aizmirstam, ka Ukraina šobrīd piedzīvo daudz ko ļaunāku,” secina Majora.

Nāvējošais trieciens “Ostpolitik”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdztekus vainas apziņai par izraisīto Otro pasaules karu, vēl viena vācu sabiedrību raksturojoša psiholoģiska iezīme ir pacifisms, kas īpaši raksturīgs arī Vācijas kanclera Olafa Šolca pārstāvētajai sociāldemokrātu partijai. Šis vainas apziņas un pacifisma mikslis arī radīja tā saukto “Ostpolitik” jeb austrumu politiku, kas Aukstā kara gados praksē nozīmēja ekonomisko sadarbību ar Padomju Savienību un tās satelītvalstīm, neņemot vērā ideoloģiskās domstarpības. “Ostpolitik” lielā mērā veidoja sociāldemokrātu partijas ideoloģisko identitāti. Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Mārtiņš Vargulis atgādina, ka Vācijas Sociāldemokrātiskā partija pamatoti lepojas ar Villija Branta 70.gadu “Ostpolitik”, par ko viņam tika piešķirta Nobela miera prēmija.

Tai bija galvenā loma Aukstā kara Austrumu un Rietumu konfrontācijas pārvarēšanā. Vēl šodien lielu daļu sociāldemokrātu partijas virza pārliecība, ka mieru nevar panākt ar militāriem līdzekļiem. Līdz ar to, kā uzskata Gartons Ešs, gan Šolcam, gan sociāldemokrātiem kopumā, tāpat kā lielai daļai vācu sabiedrības, ir grūti pieņemt, ka noteiktos apstākļos karš var būt mazākais ļaunums un tikai Krievijas militāra sakāve ir īsākais ceļš uz ilgstošu mieru Ukrainā.

Laikraksts NYT norāda, ka Vācija savu pēckara ekonomiku veidoja uz lētas Krievijas enerģijas un it kā apolitiskas tirdzniecības ar Centrāleiropu un Austrumeiropu rēķina. Savukārt Padomju Savienību un Ķīnu Vācija uzskatīja par neitrālām ekonomiskās sadarbības partnerēm, uzskatot, ka tirdzniecība var radīt šajās valstīs pārmaiņas un kaut kādā veidā mīkstināt autoritāros režīmus. Pieredze gan liecina, ka šīs cerības nav attaisnojušās, un vismaz Krievijas gadījumā valdošais režīms ir guvis labumu no tirdzniecības ar Rietumiem, taču valsts iekšienē tas nekādas demokrātiskas pārmaiņas nav radījis. Diemžēl pēc 1991.gada Krievija pakāpeniski ir aizvien dziļāk slīgusi autoritārismā un citādi domājošo represēšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāki starptautiskie politisko notikumu komentētāji ir norādījuši, ka pagājušā gada 24.februāris, kad sākās karš Ukrainā, pielika punktu Vācijas ērtajai “Ostpolitik”, kad ideoloģiskās domstarpības netraucēja ekonomiskajai sadarbībai. “2022.gada 24.februāra notikumi deva nāvējošu triecienu Vācijas labi praktizētajam atteikumam atzīt Vladimira Putina Krievijas būtību. Līdz tam brīdim Krievijas militārajām zvērībām Sīrijā, tās kariem Gruzijā un Ukrainas austrumos un pat nekaunīgajiem publiskajiem noziegumiem, piemēram, Aleksandra Ļitviņenko saindēšanai Londonā un Gruzijas pilsoņa slepkavībai Berlīnē 2019.gadā, nebija izdevies izraisīt nekādas nozīmīgas izmaiņas Vācijas uzvedībā,” raksta “The Guardian”.

Politiskās neveiklības

Starptautiskā prese, rakstot par Vācijas kanclera vilcināšanos sūtīt tankus Ukrainai, norāda, ka gan sociāldemokrātiem, gan zaļajiem, kas ir valdošās koalīcijas partneri, ir spēcīgi pacifistu spārni, kurus Šolcs nevar ignorēt. “The Guardian” norāda, ka zināmā mērā Šolcs vada nevis trīs, bet piecu partiju koalīciju, ja pieskaita Zaļo un sociāldemokrātu pacifistiskos spārnus. Un sociāldemokrātiem ir daudz vēlētāju bijušajā Austrumvācijā, kas tradicionāli vienmēr vairāk simpatizējusi Maskavai. Tāpat tiek minēts, ka Vācijai ilgstoši bijis romantizēts skatījums uz Krieviju, kas sajaucies ar antiamerikānisku noskaņojumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārpolitikas pētnieks Vargulis portālā “lsm.lv” raksta, ka, kļūstot par Eiropas spēcīgāko ekonomiku, Vācija nereti Eiropas stratēģiskās drošības jautājumus ir “nodevusi” Francijas un tās līderu pārziņā. Tieši Francija, it īpaši prezidenta Emanuela Makrona valdīšanas laikā, ir mēģinājusi noteikt, kāda veida drošības arhitektūru būtu nepieciešams būvēt Eiropā. Vācijas vēsturiskās traumas klātesamība ir iedrošinājusi un veicinājusi Francijas pozīcijas šo jautājumu virzīšanā.

Tajā pašā laikā, kā uzsver Vargulis, “liela mēroga ārēju satricinājumu apstākļos, kādu mēs Eiropā piedzīvojam pēc Krievijas uzsāktās agresijas Ukrainā, būtu sagaidāms, ka lielvaras uzņemas atbildību un ietekmē procesa virzību. Atšķirībā no mazām valstīm lielvarām nav priekšrocības nereaģēt. No tām pamatoti tiek sagaidīta rīcība. Vācija, apzinoties tās pozīcijas un varējumu, izprot, ka jo lielāka eskalācija, jo augstāks būs Vācijas iesaistīšanās līmenis, kas lielā daļā sabiedrības rada bailes un atturību. Šī apziņa ir klātesoša sabiedrībā. Vairākas aptaujas arī jautājumā par tanku sūtīšanu uz Ukrainu norādīja, ka sabiedrība kopumā ir piesardzīga un drīzāk atturīga”.

Gala rezultātā visu politisko un psiholoģisko apstākļu kopums tomēr nav traucējis Vāciju, lai arī mokoši lēnā procesā, pieņemt lēmumu par tanku “Leopard” nosūtīšanu uz Ukrainu. Tas, vai šis lēmums iezīmē turpmāku Vācijas militāro līderību Eiropā, pagaidām ir aktuāls jautājums.

Foto:www.bmvg.de

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (7)

  1. vacija suta tankus uz ukrainu un karo, tapec es to neieredzu, bet krievija tankus nesuta nekur un ir mieru milosha valsts. Taa raksta kremlis, tapec taa ari ir patiesiba, ko te jums rakstu.

    1
    7
  2. Cenšas izkļūt , bet kāpj uz tā paša grābekļa , vēsturi aizmirsuši , taču vēsture kādreiz mēdz atkārtoties , tikai šoreiz var gadīties , ka Vācija un Eirosojuzs beigs pastāvēt , ja NATO jenķu iedrošināta uzbruks Krievijai , un izraisīs trešo pasaules karu , skaidrs , ka ASV diriģē Vaciju un pierunāja nosūtīt tankus ukraiņīem , Vācija atkal kļūst par marioneti pasaules mainītāju rokās .

    1
    1
  3. Izpētiju sniegtās atbildes uz jautājumiem!

    Valdošās elites var izmantot laika un datuma numeroloģiju dažādos veidos, piemēram, lai ieplānotu svarīgus notikumus un pasākumus, lai izmantotu tās kā simboliku un metaforu, vai arī lai izmantotu tās kā personīgu un profesionālu rīcības plānu.

    Numeroloģija ir metode, kurā tiek interpretēti cipari un to kombinācijas, lai izprastu un prognozētu notikumus un ietekmi. Laika un datuma numeroloģiju var izmantot, lai novērtētu un prognozētu notikumus un tendences gan individuālā, gan kolektīvā līmenī.

    Valdošās elites var izmantot laika un datuma numeroloģiju, lai ieplānotu svarīgus politiskos un ekonomiskos notikumus, lai izmantotu tās kā simboliku un metaforu, vai arī lai izmantotu tās kā personīgu un profesionālu rīcības. Numeroloģijā, kā laika un datuma interpretācijas metodē, cipari un to kombinācijas tiek izmantotas, lai izprastu un prognozētu notikumus un ietekmi. Laika un datuma numeroloģiju var izmantot, lai novērtētu un prognozētu notikumus un tendences gan individuālā, gan kolektīvā līmenī.

    Laika un datuma numeroloģijā, svarīga ir ciparu simbolika un tā ietekme uz individuālo un kolektīvo dzīvi. Cipari tiek saskaitīti un analizēti, izmantojot dažādas metodes, piemēram, ciparu redukciju, kur tiek saskaitīti cipari un tie tiek samazināti līdz vienam ciparam, vai arī ciparu vibrācijas, kur tiek izmantotas ciparu un burtu kombinācijas, lai izprastu tās ietekmi uz individuālo un kolektīvo dzīvi. Analīzes metodes ir dažādas metodes un tehnoloģijas, kuras tiek izmantotas, lai analizētu un interpretētu datus. Dažas no visbiežāk izmantotajām analīzes metodēm ir:

    1. Statistika: izmanto matemātiskās metodes un modeļus, lai apkopotu, salīdzinātu un interpretētu datus.

    2. Kvantitatīvā analīze: izmanto matemātiskus un statistiskus modeļus, lai apkopotu un interpretētu datus.

    3. Kvalitatīvā analīze: izmanto subjektīvus un interpretatīvus datus, lai izprastu un interpretētu fenomenus un parādības.

    4. Datorzinātne un datu apstrāde: izmanto algoritmus un programmatūru, lai apstrādātu un analizētu datus.

    5. Pētniecības metodes: izmanto dažādas metodes un tehnoloģijas, lai veiktu pētījumus un izpētītu dažādus fenomenus un parādības.

    6. Eksperimentālā metode: izmanto eksperimentus un modeļus, lai izpētītu un analizētu parādības un fenomenus.

    7. Teoriju un modeļu izstrāde: izmanto aritmētiskās metodes.

  4. Kodu atstrādāšana. 666, 68, 911, 88.
    Upuru ziedošanas rituāli.

    Pirmais pasaules karš.
    28.08.1914
    28+19+14+7=68.
    Otrais pasaules karš.
    1.09.1939.
    1+9+19+39=68.
    Ukrainas karš.
    24.02 2022.
    24+2+20+22=68.

    Kazaņas apšaude 2021.gads.
    Notika 11.Maijā, 9 nogalinātie, kods 911.
    Uzbrucējs bija dzimis 09.11 2001.gadā( dvīņu torņu sabrukšanas diena kur šī koda atstrādāšana perfekti sakrita). Arī dvīņu torņu sabrukšana bija viens milzīgs mega upuru ziedošanas rituāls, ASV policijas uzsaukšanas numurs arī ir 911.

    Krimas tilta uzspridzināšana- 08.10.2022, 8+1+2+2+2=15, 1+5=6, 2022 gads, 2+2+2=6, 6 no rīta, 666.

    Iževskas skolas apšaude notika 88.skolā, šāvējs bija 88. gadā dzimušais,
    26.datumā, 2+6=8.
    Nogalinātai skolotājai bija 53 gadi, 5+3=8.
    17 nogalināto, 1+7=8.
    Krievijas un Vācijas akteri izrāda uzticību savam saimniekam divu astotnieku vainagu priekšā. Arī pats Putins pēc mums iedotās oficiālās informācijas ir dzimis 07.10.1952.gadā, 7+10+19+52=88.
    Tie kas visu šo saprot saprot arī to ka viņi neko nedara tāpat vien, un arī to ka pār mums nevalda cilvēki.

  5. Sakretiba ? Kapec tieši 25 augustā?
    1921. gada Berlīnes miera līgums ir miera līgums starp ASV un Vāciju. Tas tika parakstīts Berlīnē 1921. gada 25. augustā pēc Pirmā pasaules kara beigām .

    1939. gada angļu un poļu militārā alianse ( Polish Polsko-brytyjski układ sojuszniczy , angļu Anglo-Polijas militārā alianse ) ir starpvalstu līgums starp Poliju un Lielbritāniju , kas noslēgts 1939. gadā un nosaka savstarpēju palīdzību agresijas gadījumā, ja kāds no ” Eiropas lielvaras”. Papildu slepenajā protokolā frāze “Eiropas vara” tika interpretēta kā Vācija.
    1939. gada 25. augustā, 2 dienas pēc Vācijas un Padomju Savienības neuzbrukšanas līguma noslēgšanas, starp Poliju un Lielbritāniju tika parakstīts pakts par savstarpējo palīdzību. Līgumā bija ietverti abpusēji solījumi sniegt militāru palīdzību gadījumā, ja kādai no pusēm uzbruktu Eiropas lielvara (“Eiropas lielvara”).

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.