No nākamā gada laboratorijas gaida lielas izmaiņas. Būtiskākā – no 1. janvāra valsts apmaksātas analīzes veiks tikai ar elektronisku ārsta nosūtījumu, ziņo LTV.
Piektdienas rīta pusē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) pie laboratorijas rindu nav vispār. Lai veiktu analīzes, arī rindā iepriekš nav jāpierakstās. Pēc “Centrālās laboratorijas” paziņojuma par rindas izveidi Latvijas lielākās slimnīcas laboratorijā apmeklētāju skaits pagaidām nav pieaudzis.
“Mēs nodrošinām pilnīgi visus Nacionālā veselības dienesta apmaksātos izmeklējumus. Kam tas nepieciešams, var droši vērsties un izmeklējumi tiks veikti,” sacīja RAKUS Laboratorijas dienesta vadītājs Vadims Beļuns.
Šī Latvijā lielākās slimnīcas laboratorija ir unikāla ar to, ka asinis izanalizēt var ļoti ātri – divās stundās.
Arī šeit apstiprina Latvijas absurdu – katra no 39 Latvijas laboratorijām darbojas savā e-vidē. Un par valsts naudu veiktās analīzes vienoti nevar skatīt ne ārsts, ne naudas devējs. Un tāpēc arī nevar izsekot tam, vai analīzes netiek veiktas pārāk bieži vai nedublējas.
“Valsts nevar izsekot, kurā laboratorijā kas ir veikts. Ambulatorajā sadaļā mēs teiktu, ka, jā, var pārskatīt izmeklējumus, īpaši no biežuma viedokļa. Piemēram, diabēta pacientiem nosakot glikēto hemoglobīnu, to nevajag veikt biežāk kā reizi trīs mēnešos,” piebilda Beļuns.
Latvijā laboratoriskie izmeklējumi veido trešo daļu no ārstniecības budžeta izmaksām un lielākais rieciens valsts naudas tiek privātajam sektoram – 67% jeb 22 miljoni tiek divām lielākajām laboratorijām – “E. Gulbja laboratorijai” un “Centrālajai laboratorijai”. Pēdējā brīdināja, ka nosūtījumu uz valsts apmaksātām analīzēm ir vairāk nekā tam paredzētie līdzekļi.
“Viņiem bija šī pārstrāde un bažas par to, ka šis pakalpojums netiks apmaksāts arī pastāvēja. Tas, ka šajā laboratoriju sadaļā mums ir daudz darāmo darbu, ir absolūti skaidrs,” atzina Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.
Būtiskākais jaunievedums būs elektronisks nosūtījums, kas ļaus sekot katram valsts samaksātajam eiro.
Tas ļaus vienotā platformā beidzot redzēt visus izmeklējumus. Otrkārt – sekot līdzi nozīmēto analīžu klāstam. Par savu naudu pacienti varēs veikt analīzes, cik bieži vēlas, bet ar ārsta nosūtījumu un valsts apmaksātas – tikai jēgpilni.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
“Domāsim, vai mums valstī vajag saglabāt 39 laboratorijas, mums ir 1.7 miljoni iedzīvotāji un 39 laboratorijas,” piebilda VM Veselības aprūpes departamenta direktore.
Jau tagad ir skaidrs, ka apjomu īsti samazināt nevarēs. Tikai izslēgt dubultus izmeklējumus.
“Mēs dzīvojam postkovida laikā, kad pacientiem nebija iespējas tikt pie ārstiem. Tā iespēja ir. Vairāk nāk, vairāk analīžu. Nāk klāt jauni medikamenti, kur nepieciešama specifiska testēšana. Un katru gadu šis izmeklējumu skaits tikai kļūs lielāks,” atzina RAKUS Laboratorijas dienesta vadītājs.
Ieviešot elektronisko nosūtījumu, beidzot varēs izbeigt praksi, ko īsteno kāds uzņēmums. Proti, ģimenes ārstiem, kuri īrē telpas no konkrētas medicīnas sabiedrības, visi savi pacienti jāsūta tikai uz šai sabiedrībai piederošu laboratoriju. Šāda prakse nav pieņemama.
Foto:Publicitātes foto
Reklāma