Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Valsts kontrole: Tuvākajos gados var pietrūkt tiesnešu

Latvijā kopumā ir radīti priekšnoteikumi rajonu (pilsētas) tiesu un apgabaltiesu nodrošināšanai ar profesionāliem un kompetentiem cilvēkresursiem. Tomēr pasākumi cilvēkresursu attīstībai norit pārāk gausi un tuvākajos gados var iestāties krīze, secināts Valsts kontroles revīzijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Cilvēkresursi ir tiesu sistēmas pamats, tāpēc to attīstībai jābūt galvenajai prioritātei. Bez pietiekamiem un kvalitatīviem tiesu cilvēkresursiem taisnīguma meklējumi tiesā var kļūt par maratonu bez finiša līnijas. Moderns tiesu materiāltehniskais nodrošinājums ir būtisks, taču kvalitatīvi un ilgtspējīgi tiesu cilvēkresursi ir izšķiroši, lai nodrošinātu tiesības uz taisnīgu tiesu. Tāpēc ir būtiski, lai Latvijā būtu stratēģisks redzējums cilvēkresursu attīstībai un plānošanai ilgtermiņā,” uzsver Valsts kontroles padomes loceklis Gatis Litvins.

Samazinās tiesnešu skaits

Ar katru gadu pieaug vakanto tiesneša amata vietu skaits. 2023. gada beigās no apstiprinātajām tiesnešu amata vietām vakantas bija 54 jeb 10 % tiesneša amata vietu. Turklāt pieaug tiesnešu skaits vecumā virs 61 gada. Tuvāko gadu laikā izdienas pensijā var doties vairāk nekā 28 % no pašreizējiem tiesnešiem.

Revīzijā secināts, ka no amata atbrīvoto tiesnešu skaits pārsniedz tiesneša amatā iecelto skaitu. Tiesneša amata kandidātu skaits, kas izturējuši tiesneša amata kandidāta atlasi, nav pietiekams esošo tiesneša amata vakanču aizpildīšanai. Tas nozīmē, ka tiesnešu vakanču skaita pieauguma tendence var turpināties un tiesu sistēmai var pietrūkt tiesnešu efektīvai tiesu darbības nodrošināšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Lai atrisinātu šīs problēmas, ir jāizvērtē tiesnešu funkcijas un darba organizācija, kā arī jāpārskata nepieciešamais tiesnešu skaits Latvijā,” skaidro Valsts kontroles padomes loceklis Gatis Litvins.

Kritiska situācija ar tiesnešiem, kuru specializācija ir zemesgrāmatu lietas

Tiesnešu ar specializāciju zemesgrāmatu lietās vakanto amatu vietu skaits ar katru gadu pieaug. Revīzijā konstatēts, ka kopš 2017. gada tiesu sistēmā darbu uzsākuši tikai divi tiesneši ar specializāciju zemesgrāmatu lietās, bet beiguši pildīt amata pienākumus – 16 tiesneši. 2023. gada beigās no 71 amata vietas tiesnešiem ar specializāciju zemesgrāmatu lietās vakantas bija deviņas jeb 13 %. Tuvāko gadu laikā izdienas pensijā varētu doties vēl 18 tiesneši jeb 29 % no visiem tiesnešiem ar specializāciju zemesgrāmatu lietās faktiskā skaita.

Nav arī izdevies paplašināt tiesnešu ar specializāciju zemesgrāmatu lietās kompetenci citās lietu kategorijās, kā to paredzēja 2018. gada Zemesgrāmatu nodaļu reforma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nepietiekami izmanto tiesneša palīgu cilvēkresursu potenciālu

Tiesu sistēmā jau 20 gadus diskutē par tiesneša palīga institūta reformēšanu un attīstību, taču ievērojams progress nav panākts.

Tiesneša palīga amatam aizvien nav noteiktas atbilstošas prasības izglītībai un nav paplašinātas tiesneša palīga kompetences un atbildība, līdz ar to mazinās iespējas paaugstināt darba tirgū nekonkurētspējīgo tiesneša palīga atalgojuma līmeni un esošo darbinieku motivāciju, piesaistīt jaunus kvalificētus darbiniekus un pilnvērtīgi izmantot tos tiesneša darba atslogošanai.

Revīzija atklāj, ka tiesu sistēma nav spējusi efektīvi un ilgtermiņā attīstīt tiesneša palīga institūtu. Rezultātā ir nepieļaujami augsta tiesnešu palīgu mainība, īpaši tiesās Rīgā, kur tā sasniedz līdz pat 41 % gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan ir izveidota tiesnešu un tiesas darbinieku apmācību sistēma un radīti priekšnoteikumi tiesnešu un tiesu darbinieku zināšanu un prasmju pilnveidei, katrs desmitais tiesnesis pēdējo četru gadu laikā mācības apmeklējis retāk nekā reizi gadā. 

“Ne visi tiesneši pietiekami rūpējas par savu zināšanu un prasmju pilnveidi, lai gan izmaiņas sabiedrībā un tiesiskajā regulējumā notiek strauji. Tiesnešiem ātri jāpielāgojas mainīgajiem apstākļiem, un tas nav iespējams bez kvalitatīvas mācību organizācijas un aktīvas līdzdalības mācībās,” norāda Valsts kontroles padomes loceklis Gatis Litvins. 

No 2025. gada 1. janvāra plānots mainīt tiesnešu un tiesas darbinieku apmācību sistēmu. Darbību vajadzētu uzsākt Tieslietu akadēmijai, tomēr projekts vairākās aktivitātēs ir aizkavējies, un pastāv augsts risks, ka 2025. gada 1. janvārī atbilstoši iecerētajam apmācību modelim Tieslietu akadēmija darbību vēl neuzsāks.

Foto: Tiesnese Zita Studente/tiesas.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.