Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Valsts prezidents: Jaunie elektrības sadales tarifi nešķiet ne samērīgi, ne pamatoti

Jaunie elektrības sadales tarifi nešķiet ne samērīgi, ne pamatoti, nedz arī prātīgi, šodien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) žurnālistiem uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Prezidenta ieskatā, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) savu funkciju nav veikusi pietiekami labi un lēmums par jaunajiem tarifiem ir jāpārskata.

“Cilvēki SPRK ir mazlietiņ aizrāvušies ar vienas funkcijas pildīšanu, proti, kā apkalpot monopolus, bet aizmirsuši par sabiedrības interesēm. Lai arī cik komisija būtu neatkarīga, ja tā sāk darīt nepieņemamas lietas, lēmumi ir jāizvērtē,” sacīja Rinkēvičs.

Valsts prezidents sagaida komisijas rīcību, citādāk viņš redz jēgu, kāpēc “tādi kantori būtu jāuztur”. Rinkēvičs norādīja, ka dīvaini redzēt plašsaziņas līdzekļos sadales sistēmas operatora “Sadales tīkls” vadītāja intervijas par to, kā cilvēkiem pareizi jādzīvo.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Valsts uzņēmumos, jo īpaši cilvēkiem vadošajos amatos atalgojums ir lielāks nekā valsts amatpersonām, bet patlaban komunikācija un rīcība nav pārliecinoša. Pie tarifu jautājuma ir jāatgriežas un tie ir jāpārskata. Tas nenozīmē atgriešanos situācijā, kāda bija līdz jūlijam, bet pieaugums nav samērīgs,” skaidroja prezidents.

Jau ziņots, ka 1.jūlijā stājās spēkā SPRK apstiprinātie elektroenerģijas sadales sistēmas operatora “Sadales tīkls” un pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) jaunie elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifi.

“Sadales tīkla” jauno tarifu ietekme uz mājsaimniecībām būs atšķirīga. Tas būs atkarīgs no pieslēguma parametriem un patēriņa, tostarp samaksu noteiks, vai ir ir vienas fāzes (1F) vai trīs fāžu (3F) pieslēgums, vai slodze ir 16A, 20A, 25A, 32A, 40A vai vairāk, kā arī no patērētajām kilovatstundām (kWh).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzīvokļu īpašniekiem, kuriem ir 1F pieslēgums un patēriņš ir 100 kWh mēnesī, rēķins mēnesī vidēji pieaugs par pieciem līdz septiņiem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Tikpat liels pieaugums ir gaidāms arī privātmāju īpašniekiem ar 1F pieslēgumu un 125 kWh patēriņu mēnesī.

Savukārt elektroenerģijas rēķina pieaugums privātmāju īpašniekiem ar 3F pieslēgumu būs atšķirīgs, ko ietekmēs izvēlētā slodze. Tostarp 3F pieslēgumam (16A vai 20A) gaidāmais rēķina pieaugs ir par apmēram 12-15 eiro bez PVN, bet 3F pieslēgumam ar 25A un vairāk – apmēram 18 eiro un vairāk bez PVN.

Lai precīzi uzzinātu gaidāmās rēķina izmaiņas, SPRK aicina izmantot “Sadales tīkla” tarifu kalkulatoru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā aģentūru LETA informēja SPRK pārstāve Ieva Lazdiņa, arī saskaņā ar Augstākās tiesas Senāta praksi komisija, īstenojot sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas un uzraudzības funkciju, ir jāvadās no likumā “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem”, ko apstiprinājusi Saeima, nostiprinātā principa, ka tarifam jāatbilst ekonomiski pamatotām izmaksām.

Lazdiņa akcentē, ka SPRK nevar iestāties lietotāja vai sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja pusē, balstoties uz citiem apsvērumiem, piemēram, atsevišķu lietotāju grūtības apmaksāt elektroenerģijas rēķinus, pārāk straujo tarifu kāpumu, ekonomisko un sociālo krīzi valstī, citu obligāto maksājumu sadārdzināšanos, tarifu paaugstināšanas lietderību. Šis likums arī nepiešķir SPRK tiesības noraidīt tarifu projektu vienīgi tā iemesla dēļ, ka tas paredz ievērojamu tarifu vērtību pieaugumu.

Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Ja mums ir tāds Sadales tīkls, tad ienaidnieks vairs nav vajadzīgs. Ne Krievija, ne Putins..

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.