Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Valsts svētku gaisotnē bez maksas var skatīties latviešu filmas

Latvijas Valsts svētku gaisotnē Nacionālais Kino centrs (NKC) sadarbībā ar Ārlietu ministriju portālā filmas.lv piedāvā Patriotu nedēļas tiešsaistes festivālu – latviešu filmu izlasi, kas bez maksas pieejama jebkurā laikā un jebkurā vietā pasaulē, portālu informēja Nacionālajā Kino centrā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Festivāla programmā ir gan pavisam jaunas Latvijas spēlfilmas, gan kino klasika, gan Simtgades filmas, dokumentālais kino un bērniem domāta animācija, kas būs pieejamas no 11. līdz 19. novembrim, bet trīs visjaunākās spēlfilmas būs skatāmas pašā svētku kulminācijā – 18. un 19. novembrī.

Patriotu nedēļas piedāvājumā ir septiņas pilnmetrāžas spēlfilmas, viena pilnmetrāžas animācijas filma, divas dokumentālās filmas un piecas animācijas īsfilmas vismazākajiem skatītājiem.

18. un 19. novembrī būs pieejamas trīs spēlfilmas: režisora Viestura Kairiša jaunākais darbs “Janvāris” (2022), kas stāsta par jaunu cilvēku izjūtām Latvijai svarīgā vēstures brīdī un saņēmusi Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps kā gada labākā spēlfilma, režisores Lindas Oltes sociālā drāma “Māsas” (2022), kuru ievēro un apbalvo arī starptautiskos kinofestivālos, – stāsts par divu bērnu namā augušu māsu izmisīgo vēlēšanos atrast mammas mīlestību un režisora Dzintara Dreiberga “Dvēseļu putenis” (2021) – patriotiski uzlādēta kara drāma, kas Latvijas kinoteātros jau izpelnījusies rekordlielu skatītāju interesi un arī vairākas Nacionālās kino balvas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārējās programmas filmas skatītājiem būs pieejamas visa festivāla garumā – no 11. līdz 19. novembrim. Šajās dienās varēs noskatīties skatītāju jau iemīļotu spēlfilmu – režisora Jāņa Ābeles “Jelgava ’94” (2019), kas balstīta rakstnieka Jāņa Joņeva populārajā un starptautiski apbalvotajā romānā, gandrīz autobiogrāfiskā stāstā par 90. gadu jauniešiem Latvijā.

Svētku programmā iekļautas arī trīs filmas no NKC programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei, kas valsts simtās jubilejas gadā izpelnījās lielu ievērību un atjaunoja Latvijas kinoskatītāju interesi par nacionālo kino. Režisora Gata Šmita spēlfilma “1906” (2019) ir spriedzes un jauneklīgas pārgalvības piesātināts stāsts par revolūcijas atplūdu laika pēdējām cīņām; pavisam atšķirīgu gaisotni piedāvā Latvijas zīmētās animācijas ciltsmātes Rozes Stiebras pilnmetrāžas animācijas filma “Saule brauca debesīs” (2018) – folkloras motīvos balstīts ceļojums, meklējot nozagto Saules meitu; pārsteidzoši laikmetīgu skanējumu šim piedzīvojumam piešķir Jauno Jāņu orķestra oriģinālmūzika.

Trešā Simtgades filma festivāla programmā ir dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka filma “Turpinājums” (2018) – sirsnīgs un iejūtīgs vēstījums par pieciem ļoti dažādiem Latvijas bērniem, kas sāk skolas dzīvi un ceļu pretī nākotnei. Savukārt Ivara Selecka pirms 35 gadiem uzņemtā un pasaulē slavenā dokumentālā filma “Šķērsiela” (1988) par mazās Iļģuciema nomales ieliņas iedzīvotājiem skatāma festivāla “klasikas sadaļā”, kur šoreiz atlasītas restaurētas filmas ar līdzīgi pusapaļām jubilejām, pieskaņojoties Latvijas valsts 105. dzimšanas dienai, – 55 gadi šogad aprit brāļu Kaudzīšu plaši pazīstamā romāna “Mērnieku laiki” ekranizācijai (1968, režisors Voldemārs Pūce), bet 45 gadi – izcilās aktrises Vijas Artmanes beneficei Jāņa Streiča divsēriju filmā “Teātris” (1978).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Animācijas filmu programmā bērniem ietilpst divas vispopulārākās no klasiskajām Rozes Stiebras muzikālajām filmām, kas balstītas latviešu literatūras zelta fondā, – “Zaķīšu pirtiņa” (1979), ko sacerējis Vilis Plūdons, un “Zelta sietiņš” (1975) ar Raiņa dzeju, abu filmu mūzikas autors ir Imants Kalniņš.

Piedāvājumu bērniem papildina mūsdienu autoru leļļu īsfilmas, divas no tām veidotas tradīcijām bagātajā studijā “Animācijas Brigāde” – Ēvalda Lāča starptautiski populārā filma “Eži un lielpilsēta” (2013) piedāvā iedomāties, kā būtu, ja pilsētā iemitinātos meža dzīvnieki, bet Māra Brinkmaņa “Vaikiki” (2017) izspēlē konditorejā dzimušu mīlasstāstu starp baltu zefīrmeiteni un brūno kakao bumbuli. Trešā jauno laiku filma šajā izlasē ir Nila Skapāna plastilīna animācija “Es gribu redzēt rūķīšus” (2012) – stāsts par neredzīgu meiteni Vanesu, kura tomēr var laisties jautrā piedzīvojumā pie pirātu kuģa stūres.

Patriotu nedēļas tiešsaistes festivāls portālā filmas.lv veidots ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva un Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) palīdzību, projektu atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija no diasporas atbalsta projektu programmas līdzekļiem.

Portāls www.filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze – tur pieejama kataloga informācija par vairāk nekā 2800 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu. Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.