Pašreizējie prognožu dati uzrāda augstu varbūtību, ka šogad Latvijā gaidāma karsta vasara ar mazu nokrišņu daudzumu, ziņo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).
Sinoptiķi atgādina, ka Eiropā ir grūti prognozēt laikapstākļus vairākus mēnešus uz priekšu. Citur pasaulē, piemēram, tropiskajos reģionos, līdzšinējie pētījumi un zināmās likumsakarības ļauj sagatavot sezonālās prognozes ar augstāku ticamību nekā Eiropā.
Vasaras pirmais mēnesis – jūnijs – kopumā gaidāms ar gaisa temperatūru virs normas. Līdz ar to pastāv augsta varbūtība, ka būs karstas dienas, īpaši mēneša otrajā pusē, tomēr arī pārējā laikā neiezīmējas periodi, kad vēsās gaisa masas varētu dominēt pār siltajām un gaisa temperatūra būtu ievērojami zemāka par normu.
Sagaidāms, ka jūnijā Eiropas ziemeļu rajonos būs paaugstināts atmosfēras spiediens, savukārt ciklonu darbība biežāk skars Eiropas rietumu un centrālos rajonus, kā arī Vidusjūras reģionu.
Latvijā jūnijā bieži prognozēts austrumu vējš, kas nesīs siltas vai pat karstas un arī salīdzinoši sausas gaisa masas, tādēļ lietus daudzums jūnijā gaidāms mazāks par normu.
Ņemot vērā, ka arī maijā lijis maz, pastāv risks, ka vasaras pirmajā mēnesī sausums būtiski pastiprināsies.
Patlaban lielākais sausums valda valsts rietumu un centrālajā daļā, jo īpaši Zemgalē. Labāka situācija saglabājas Latgalē, Sēlijā un Vidzemes austrumos.
Turpina paaugstināties ugunsbīstamība mežos, daļā Zemgales un Vidzemes tādēļ spēkā oranžā līmeņa brīdinājums.
Iepriekšējā sausā vasara Latvijā bija 2018.gadā. 2015.gada vasara pagaidām ir sausākā šajā gadsimtā, tomēr pagājušajā gadsimtā bijuši deviņi gadi ar vēl sausāku laiku vasaras mēnešos. 99 gadus ilgajā meteoroloģisko novērojumu vēsturē, par ko uzkrāti dati LVĢMC arhīvos, starp desmit karstākajām vasarām septiņas bijušas 21.gadsimtā. Viskarstākā bija 2021.gada vasara, tai seko 2010.gads, bet trešā karstākā vasara tika piedzīvota pagājušajā gadā.
Ilustratīvs attēls no “Bauskas Dzīves” arhīva.
Slikti.Neaizraujaties ar pārmērīgu mauriņu pļaušanu-izkaltīs.