Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VUGD: gāzes sistēmas nomaiņa, neievērojot būvnormatīvu prasības, var izraisīt ugunsgrēku

Pieaugot energoresursu cenām šī gada sākumā, daudzas mājsaimniecības un rūpniecības uzņēmumi ekonomiskā izdevīguma dēļ dabasgāzes (metāns) vietā arvien aktīvāk sāka izmantot sašķidrināto naftas gāzi (propāns – butāns).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Viktorija Gribuste skaidro, ka abus gāzu veidus ir iespējams izmantot būvju apkurei, taču starp tām ir vairākas atšķirības. Viena no būtiskākajām atšķirībām ir gāzu transportēšanas un uzglabāšanas veids, proti, sašķidrinātā gāze no tās uzglabāšanas tvertnes pa gāzes vadiem tiek nogādāta līdz patērētāja apkures katlam, bet dabasgāze no tās ražotāja līdz patērētāja apkures ierīcēm nonāk pa gāzes cauruļvadiem.

Ja patērētājs līdz šim ir izmantojis dabasgāzi, bet plāno turpmāk izmantot sašķidrināto naftas gāzi, viņam gāzesvadi ir jāprojektē, kā arī tiem ir jābūt atbilstošiem Latvijas būvnormatīva LBN 243 – 15 “Sašķidrinātās naftas gāzes iekšējo un ārējo gāzesvadu sistēma” prasībām.

V. Gribuste atzīmē, ka VUGD pieredze liecina, ka ugunsgrēku un ugunsnelaimju gadījumu statistika var palielināties, ja iedzīvotāji un ražošanas uzņēmumi, pārbūvējot gāzes sistēmas, nav ievērojuši spēkā esošos būvnormatīvus, tai skaitā normatīvos aktus, kas attiecas uz iekārtu elektrodrošību, elektromagnētisko saderību, kā arī sprādzienbīstamā vidē lietojamām iekārtām un aizsargsistēmām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nereti dabasgāzes izmantošanai paredzētie apkures katli pie pārvietojamās cisternas jeb spiedtvertnes ar sašķidrināto naftas gāzi tiek pieslēgti ar lokano gumijas šļūteni. Atbilstoši būvnormatīvu aktu prasībām ārējo gāzesvadu sistēmai no pievienošanās vietas tvertnes vai tvertņu grupai līdz iekšējo gāzesvadu sistēmai ir jābūt būvētai no tērauda caurulēm, izvietojot tās uz ēku fasādēm, estakādēm vai balstiem.

Ir gadījumi, kad patērētāju izmantotās sašķidrinātās gāzes cisternas ir sertificētas (ADR), bet autocisternas un konstrukcijas, uz kurām tās ir uzstādītas, ir paredzētas tikai sašķidrinātās gāzes pārvadāšanai nevis uzglabāšanai. Līdz ar ko, auto piekabes ar cisternām nevar izmantot kā stacionāras tvertnes un šī neatbilstība palielina ugunsbīstamības un sprādzienbīstamības riskus.

Vēl viens būtisks ugunsdrošības prasību pārkāpums ir tas, ka sašķidrinātās gāzes autocisternas tiek uzstādītas tieši blakus būvēm, tādējādi neievērojot ugunsdrošības attālumus. Atbilstoši būvnormatīvu aktu prasībām gāzes uzglabāšanas tvertnēm jābūt sazemētām un izvietotām stacionāri ugunsdrošā attālumā no ēkām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai šī apkures sezona norisinātos bez traģiskiem ugunsgrēkiem, VUGD aicina ievērot normatīvajos aktos noteiktās ugunsdrošības prasības, kā arī, veicot gāzesvadu sistēmas pārbūves un būvdarbus, apliecināt šo iekārtu gatavību izmantošanai ar atzinumiem par to gatavību ekspluatācijai.

Foto: Publicitātes foto

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.