
Kūlas dedzināšanas sezona šonedēļ atklāta Zemgalē. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Viktorija Gribuste atklāja, ka otrdien, 25. februārī, Jelgavas novada Salgales pagastā dega sausā zāle 180 kvadrātmetru platībā.
VUGD uzsver: kūlas dedzināšana ir aizliegta. Lai gan daudzi kūlas dedzinātāji domā, ka viņi liesmas spēs kontrolēt, ikgadējā skarbā statistika – nodedzinātās ēkas un automašīnas, cietušie cilvēki un izdegušie vairāki desmiti hektāru teritorijas – liecina par pretējo.
VUGD atgādina, ka zemes īpašniekiem regulāri jāveic nepieciešamie pasākumi, lai teritorijā nenotiktu kūlas vai zāles degšana. Par šo pienākumu nepildīšanu VUGD amatpersona var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu – fiziskai personai no sešām līdz 56 naudas soda vienībām, bet juridiskai personai no 56 līdz 280 naudas soda vienībām. Saskaņā ar Administratīvās atbildības likumu viena naudas vienība ir pieci eiro, tādējādi naudas sods par ugunsdrošības prasību neievērošanu fiziskai personai ir no 30 līdz 280 eiro, bet juridiskai personai no 280 līdz 1400 eiro. Par kūlas dedzināšanu fiziskām personām var piemērot naudas sodu no 280 līdz 700 eiro.
Ja pamanīts kūlas ugunsgrēks, nekavējoties jāzvana VUGD pa tālruni 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks, kā arī jānosauc savs vārds, uzvārds un telefona numurs un jāatbild uz dispečera jautājumiem.
Savukārt, ja pamanīta persona, kas dedzina kūlu, jāzvana ugunsdzēsējiem pa glābšanas dienestu tālruni 112 un par pārkāpēju jāziņo Valsts policijai.
Aizvadītajā diennaktī Zemgales reģionā VUGD kopumā saņēma piecus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, vienu uz glābšanas darbiem, bet divi izsaukumi bija maldinājumi. Latvijā kopumā saņemti 33 izsaukumi, no kuriem astoņi bijuši saistīti ar ugunsgrēkiem.
Toties Ukrainā var dedzināt bez ierobežojumiem.