Bauskas novada domes sēdē deputāti sprieda par jau otro iedzīvotāju kolektīvo iesniegumu – šoreiz par kapitālsabiedrību apvienošanas procesa pārtraukšanu. Deputāti lēma izveidot komisiju, kurai, pēc sastāva spriežot, ir jāpamato, kāpēc pašvaldībai ir vienaldzīgs iedzīvotāju viedoklis.
Sēdē, kas notika 30. martā, deputāti uzklausīja kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pilnvaroto personu Vandu Vēveri. Kolektīvo iesniegumu parakstījušie iedzīvotāji aicina atcelt domes lēmumu par apvienotas kapitālsabiedrības izveidi novadā. No 914 iesniedzēju parakstiem par atbilstošiem normatīvo aktu prasībām pēc pārbaudes Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē atzina 722. Jāatzīmē, ka jau pirms iesniegšanas uz to norādīja V. Vēvere. Viņa pastāstīja, ka daļa parakstītāju nav vēlējušies uzrakstīt savu personas kodu, bet parakstu vācējiem vienalga bija skaidrs, ka atbilstošo parakstu ir vairāk, nekā Pašvaldību likuma 56. pantā prasītie trīs simti (novadā vairāk nekā 30 000 iedzīvotāju) iesniedzēju.
Aiz slēgtām durvīm
Bauskas novada domes reakcija uz iesniegumu bija tieši tāda pati kā uz iesniegumu par Bauskas novada esošā zīmola saglabāšanu. Tiesa, ir savas atšķirības – ja iepriekšējā iesnieguma izskatīšanai izveidotajā komisijā skata pēc tomēr bija uzņēmēju un nevalstisko organizāciju pārstāvji, tad jaunajā komisijā ir deviņi Bauskas novada domes pārstāvji, trīs Bauskas novada kapitālsabiedrību pārstāvji un iedzīvotāju kolektīvā iesnieguma pārstāve Vanda Vēvere. Būtībā tas tikai apstiprina V. Vēveres iepriekš paustās bažas – ka tagad pašvaldība mēģinās nostādīt viņu vienu pret domes deputātiem un pašvaldības darbiniekiem, kas bija viens no iemesliem, kāpēc viņa savulaik aicināja iedzīvotājus turpināt paust publisku atbalstu. Ņemot vērā, ka komisijas sēdes, kas skatīja jautājumus par zīmolu, bija slēgtas, žurnālistam arī dalība bija liegta, tas varētu arī nozīmēt, ka būs slēgtas arī jaunās komisijas sēdes, tātad dome ir atradusi veidu, kā daudzu simtu iedzīvotāju pārstāvjus diskusijās par iesniegumiem atstāt vienus pašus pret Bauskas novada pašvaldības darbiniekiem.
Komisiju vadīs Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Romānovs. Komisijā iekļauta kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pilnvarotā persona V. Vēvere, apvienojamo kapitālsabiedrību valdes locekļi, apvienības pārvalžu vadītāji, Bauskas novada pašvaldī-
bas juridiskās nodaļas vadītāja un audita un kapitālsabiedrību uzraudzības nodaļas auditore. Komisijai uzdots triju mēnešu laikā no šā lēmuma pieņemšanas dienas sniegt domes sēdē pārskatu par kolektīvā iesnieguma virzību.
Vēlas efektīvu un atklātu pārvaldi
Atšķirībā no pirmā kolektīvā iesnieguma, kad par iniciatīvu saglabāt Bauskas novada esošo zīmolu notika aktīvas diskusijas starp deputātiem, šoreiz no deputātu puses neatskanēja neviens komentārs – visi Bauskas novada vēlētie iedzīvotāju pārstāvji apstiprināja lēmumprojektu par komisijas izveidi pilnīgā klusumā, nekādi nekomentējot arī V. Vēveres teikto.
Savā runā V. Vēvere pieminēja ļoti daudzus aspektus, kurus savulaik akcentējis iedzīvotāju iniciatīvas par zīmola saglabāšanu pārstāvis Kaspars Kalējs. «Lēmums, mūsuprāt, ir pieņemts, neievērojot demokrātiskas, tiesiskas, efektīvas, ilgtspējīgas, atklātas un sabiedrībai pieejamas pārvaldes principus Bauskas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā, netika izvērtēti lietderības apsvērumi un līdzsvarota pašvaldības pakalpojumu pieejamība visiem novada iedzīvotājiem,» norādīja V. Vēvere. Arī K. Kalējs aicina pašvaldību plašāk uzrunāt sabiedrību, konsultēties, izvērtēt lēmuma lietderību un neignorēt iedzīvotāju viedokļus.
Pašvaldība gaida tikai pozitīvo
Pēc idejas abi iedzīvotāju kolektīvie iesniegumi aicina pašvaldību pirms lēmumu pieņemšanas plašāk komunicēt ar iedzīvotājiem, izvērtēt lēmumu lietderību un īstenot atklātas pārvaldes principus. Tomēr domes vadība skatās citādāk. «Paldies, ka sabiedrība iesaistās jautājumu risināšanā, un kolektīvie iesniegumi ir laba forma, bet likumdevējs un arī pašvaldības sagaida, ka kolektīvie iesniegumi nāktu ar pozitīvajiem ierosinājumiem un konkrētiem pasākumiem, lai tie neseko kā pretreakcija domes lēmumiem, lai ir kā ierosinājumi domes kopējai attīstībai,» pauda A. Okmanis. Tātad V. Vēveres uzskaitītie faktori neveicinātu «domes attīstību»!?
Jāatzīmē, ka, tiekoties Misas ciemā ar iedzīvotājiem, I. Romānovs pauda viedokli, ka par domes lēmumprojektiem nav publiski jārunā, kamēr tie nav pieņemti. Ja nav iespēju diskutēt ar Bauskas novada pašvaldību par tās lēmumiem pirms to pieņemšanas, kāpēc domes vadību izbrīna tas, ka seko «pretreakcija domes lēmumiem»?
ja pashvaldiba uzsplauj tautai tad ir laiks jaunam veleshanam
Nu jau arī pašvaldības pārstāvji ir kļuvuši attālināti no iedzīvotājiem. Ticības vairs nav nevienam.
Tikai uz vēlēšanām atcerēsies par tautu- žēl, ka tautai atmiņa kā vistām.
Kur gan tik īsā laikā novada vadībā ieviesusies tāda uzpūtība? Vai tikai te nav ielavījies “Lukašenko”?
Ja šis ir viedokļa raksts, tad nav iebildumu. Ja šī ir zina, tad skumji, ka šādas ziņas tiek saskaņotas redakcijā. Apgalvojums, ka uzņēmēji un nevalstiskās organizācijas pirmā kolektīvā iesnieguma izskatīšanas komisijā bija skata pēc ir nekorekti. Ja šīs ziņas autors būtu ieradies uz abām komisijas sēdēm, saklausītu dažādus viedokļus, kas arī bija par pamatu ziņojumam deputātiem. Skumji, ka arī Kaspars Kalējs nespēj nodalīt personiskās emocijas no konstruktīvas un argumentētas diskusijas. Kur paliek visas tās medijpratības vērtības – mācām vienu, bet praksē darām ko pretēju.
Pievienojos! Arī slimnīcas direktora izvēlē Bauskas dome nodemonstrēja “demokrātijas paraugstundu” totalitārisma garā: izveidoja komisiju 5 cilvēku sastāvā, tā izvēlējās no pieciem atbilstošajiem labāko – ar rezultātu virs ‘loti labi’-, bet Ivars Romanovs vienpersoniski noraidīja!!! Un ielika to pašu, kas visticamāk bija jau iepriekš sarunāts- “ideālo” vadītāju amatu savienošanas kārtībā!
Sava kabata vienmēr ir tuvāka!!! Un kamēr savas intereses būs svarīgākas par iedzīvotāju labklājību-tikmēr ne Bauskā,ne visā Latvijā nekas nemainīsies!!!
Gan jau Okmanis un viņa komanda saprot ka, tās ir pēdējās viņu pašvaldību vēlēšanas