Mazie meža īpašnieki bieži uzdod jautājumus – kas nosaka meža cenu, un kad visizdevīgāk pārdot augošu koku cirsmu? Ir jāievēro, ka maksimālo vērtību mežs iegūst tad, kad konkrētā mežaudze (meža nogabals) ir sasniegusi ciršanas gatavību. To savukārt nosaka divi cirtes parametri – mežaudzes vidējais caurmērs vai valdošās koku sugas vecums.
Pirmais posms meža vērtības noteikšanā ir derīga meža inventarizācija (bieži sarunvalodā saukta par taksāciju), kas tiek papildināta ar mežaudzes aktuālajiem datiem. Cirsmas vērtības aprēķināšanai ar meža inventarizācijā pieejamo informāciju vien nepietiek. Nepieciešama arī dastošana – augošu koku caurmēra mērīšana un sadalīšana pa sugām, koku tehniskā derīguma kategorijām un konkrētiem sortimentiem. Jo ilgāks laiks būs pagājis kopš inventarizācijas, jo lielākas var būt neatbilstības dabā. Dastošanu var veikt tikai meža eksperts, kura rīcībā ir gan attiecīgie instrumenti, gan datorprogrammas.
Kad pārdot?
Cirsmas vērtību galvenokārt nosaka kokmateriālu tirgus cenas Latvijā. Tās savukārt ir grūti prognozēt ilgtermiņā, jo tieši vai pastarpināti vietējās apaļkoku iepirkuma cenas ir atkarīgas no tendencēm eksporta tirgos un globālās ekonomikas prognozēm.
Meža īpašniekam, plānojot cirsmas pārdošanu, jāizvērtē arī savi riski –, piemēram, nākotnes ieguvumi, prognozējot būvniecības (un arī kokmateriālu tirgus) pieaugumu ASV vai citur, vai otrādi, ekonomikas sabremzēšanos un līdz ar to arī attiecīgi skujkoku zāģbaļķu cenu nenozīmīgu kāpumu vai kritumu nākotnē.
Svarīgi saprast, vai pastāv liela iespējamība egļu mežaudzes vērtības zudumam par 20–30% dažu šīs vasaras mēnešu laikā astoņzobu mizgrauža invāzijas gadījumā. Tāpat neviens nav pasargāts no dabas postījumiem – vētrām, sniega postījumiem un meža ugunsgrēkiem.
Līdz ar to meža pārdošanai īstais brīdis ir tad, kad mežs sasniedzis ciršanas gatavību, turpmākais koksnes krājas pieaugums palēninājies un ir ekonomiski izdevīgāk kokus nocirst un to vietā stādīt jaunu mežaudzi.
Mežizstrādes izmaksas
Cirsmas cenu ietekmē paredzamās mežizstrādes izmaksas. Parasti mežizstrādei izvēlas galveno cirti, kas tiek saukta arī par kailcirti, tas ir vienkāršākais un līdz ar to arī ekonomiski izdevīgākais cirtes veids. Tāpat īpašnieks var cirst kokus izlases veidā, ja vien tas konkrētajos apstākļos ir pamatots no ekonomiskā un mežsaimnieciskā viedokļa. Faktiski kailcirte Latvijas klimatiskajos apstākļos līdzinās dabiskam procesam – vējgāzei, kad gandrīz visa esošā mežaudze tiek nogāzta un tās vietā atjaunojas jauns mežs.
Mežizstrādē ir trīs galvenie izmaksu posmi. Pirmkārt, koku zāģēšana, atzarošana un sagarumošana baļķos (t. i. sortimentu sagatavošana). Otrkārt, apaļkoku pievešana no cirsmas ar forvarderu līdz krautuves vietai pie ceļa. Treškārt, apaļkoku sortimentu izvešana no krautuves un transportēšana ar kokvedēju uz iepirkuma vietām, tajā skaitā arī ostām.
Katrā posmā izmaksas būs mainīgas atkarībā no tā, vai kokus izstrādā kopšanas cirtē vai kailcirtē, kāds ir pievešanas ceļš un attālums līdz krautuvei, cik tālu atrodas apaļkoku iepirkuma vietas. Neparedzams, bet vērā ņemams riska faktors ir tas, kādos laika apstākļos ir iespējams izstrādāt cirsmu. Piemēram, attiecīgo cirsmu var izstrādāt tikai ziemā, sasaluma laikā vai arī vasarā, īpaši sausos laika apstākļos.
Tāpat cirsmas cenu noteicošs faktors var būt arī atsevišķas dabas aizsardzības prasības un biotopu esamība konkrētajā meža īpašumā.
Kam pārdot?
Internetā un medijos tiek reklamēts veids, kā iegūt labāko cenas piedāvājumu, pārdodot cirsmu izsoles veidā. Taču jāatceras, ka izsoļu platformu piedāvājums ir indikatīvs, daudzās izsoļu platformas nedod garantijas tam, cik godprātīgs ir cirsmas pircējs un cik caurspīdīga ir pati izsole.
Tāpēc ieteicams meža īpašniekam pašam izvērtēt trīs četru mežistrādes uzņēmumu cenu piedāvājumus, uzņēmumu caurskatāmību un reputāciju, citas atsauksmes un, kas svarīgi, piedāvātā cirsmas pirkuma līguma nosacījumus un samaksas veidu.
Foto: Publicitātes foto
Teksts: Reinholds Pelše, SIA «Meža eksperti» valdes priekšsēdētājs
Reklāma