Karš Ukrainā ir izraisījis ārkārtas situāciju daudzās jomās. Ārkārtēji risinājumi nepieciešami drošības, enerģētikas, transporta un citos sektoros. Lauksaimniecība nav izņēmums.
Ukraina ir viens no lielākajiem pārtikas un lopbarības ražotājiem Eiropā. Ukrainā ir pienācis sējas laiks un ir skaidrs, ka ierasti bagātās ražas šogad nebūs. Jau šobrīd Ukraina ir paziņojusi, ka aptur lauksaimniecības produktu eksportu, lai nodrošinātu ukraiņu karavīru un civiliedzīvotāju apgādi.
Lai pasargātu Latvijas un Eiropas iedzīvotājus no pārtikas deficīta, cenu pieauguma un nodrošinātu palīdzību Ukrainai ar pārtiku, nekavējoties jākoriģē Latvijas un Eiropas lauksaimniecības politika, kas šobrīd vērsta ražošanas samazināšanas virzienā (10–15% galvenajās nozarēs – labība, eļļas augu sēklas, liellopu gaļa, piens; virs 15% – cūkgaļa un mājputnu gaļa un virs 5% – dārzeņi).
Latvijas Reģionu Apvienība (LRA) uzskata, ka šobrīd galvenajam uzdevumam ir jābūt maksimālam saražotās produkcijas daudzumam un stratēģisku rezervju izveidošanai. Tāpēc Ministru prezidentam, zemkopības ministram un vides un reģionālās attīstības ministram ir jāpanāk, ka krīzes periodā tiek iesaldētas tādas Eiropas zaļā kursa stratēģijas (“No lauka līdz galdam”, “ES Biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam”), kuru īstenošana samazina lauksaimniecisko ražošanu. Tāpēc LRA aicina Latvijas valdību veikt ārkārtas darbības, lai palielinātu ražošanu un sāktu īpašus pārtikas rezervju veidošanas pasākumus, kas ietvertu vismaz šādu rīcību:
- Turpmāk ļaut zemniekiem apsēt visu lauksaimniecībā izmantojamo zemi, tai skaitā tās ražojošās platības, kas izņemtas no aprites zaļā kursa vides mērķu sasniegšanai.
- Sākt valsts rezervju veidošanu pārtikas produktiem:
gaļai un zivīm – šo produktu konservu iepirkums,
pienam – sviesta un piena pulvera iepirkums,
graudiem – graudu pārstrādes produktu iepirkums,
olām – olu pulvera iepirkums.
Rīcībai jāseko nekavējoties, lai Latvijas lauksaimnieki būtu gatavi šā pavasara sējai.
LRA aicina Ministru prezidentu un zemkopības ministru sagatavot atbilstošu risinājumu un skatīt šo jautājumu jau tuvākajās Ministru kabineta sēdēs. Šajā kara situācijā LRA aicina arī Eiropas Komisiju pārskatīt zaļā kursa prioritātes un nevirzīt tādas regulas un stratēģijas, kas ierobežo lauksaimniecisko ražošanu.
Teksts: Latvijas Reģionu apvienība
Foto: publicitātes foto
Reklāma