Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

“Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs: Saules paneļu atmaksāšanos nosaka elektroenerģijas cena, nevis sadales pakalpojums

Reaģējot uz izskanējušo informāciju par jaunā sadales tarifa projekta ietekmi uz saules enerģijas ražotājiem, jāņem vērā daži būtiski fakti. Pirmkārt, AS “Sadales tīkls” izmaksas pieaugušas par 183 miljoniem eiro – primāri pārvades tarifa un elektroenerģijas cenas pieauguma dēļ. Uzņēmums vairs nespēj izmaksu pieaugumu akumulēt un pirmo pusgadu ir noslēdzis ar zaudējumiem. Otrkārt, jaunā tarifa struktūra iespējami tuvināta pakalpojuma izmaksām. Tāpēc faktiskais izmaksu pieaugums var būt atšķirīgs atkarībā no konkrēta pieslēguma un klienta patēriņa paradumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai saules paneļi joprojām ir izdevīgi? Jā. Saules paneļu atmaksāšanos nosaka elektroenerģijas cena, nevis sadales pakalpojums.

Tarifa izmaiņas skars visas mājsaimniecības – gan tradicionālos patērētājus, gan t.s., aktīvos klientus – elektrības ražotājus mikroģenerācijā; tas būs atkarīgs no pieslēguma jaudas un elektrības patēriņa paradumiem. Mikroģenerācijas klientiem tāpat kā līdz šim tiks piemērots tāds pats tarifs kā citām mājsaimniecībām ar atbilstošiem pieslēguma parametriem – ne lielāks un ne mazāks. Tomēr tieši mājsaimniecības, kas uzstādījušas saules paneļus, iespējams, saņēmušas arī valsts atbalsta programmas maksājumu vairāku tūkstošu eiro apmērā, pauž īpašu satraukumu par tarifa kāpumu, pat 700% apmērā.

Te nepieciešams viest skaidrību. Ir tiesa, ka mājsaimniecībām ar 3 fāzu pieslēgumu tieši tarifa fiksētās daļas jeb maksas par pašu pieslēgumu sadales tīklam sadārdzinājums būs diezgan būtisks. Jā, tas skars arī mikroģenerācijas klientus. Tomēr kopējo maksu par sadales pakalpojumu veido gan fiksētā, gan mainīgā tarifa komponente. Fiksētā – par pieslēgumu, mainīgā – par pārvadītajām kilovatstundām. Piemēram, mājsaimniecība ar trīs fāzu 32A pieslēgumu un vidējo patēriņu 500 kWh mēnesī, līdz šim par sadales pakalpojumu maksāja 26,78 EUR, no tiem 6,4 EUR fiksētā daļa, 20,38 EUR mainīgā. Atbilstoši izmaiņām maksa pieaugs par aptuveni 145% un būs 65,44 EUR, no kuriem 47,27 EUR fiksētā daļa un 18,18 EUR mainīgā. Ja skatāmies uz pārliecinoši lielāko klientu grupu, aptuveni 600 tūkst. mājsaimniecībām, ar vienas fāzes pieslēgumu un patēriņu ap 100 kWh mēnesī, izdevumi par sadales pakalpojumu varētu pieaugt par 6 līdz 8 EUR.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja mājsaimniecība pilnīgi visu sev nepieciešamo elektroenerģiju saražo pati un neko nenodod tīklā, tad, protams, tā maksās tikai fiksēto pakalpojuma daļu – tātad mazāk nekā citas mājsaimniecības, kuras arī saņem elektroenerģiju no tīkla un attiecīgi maksā gan tādu pašu fiksēto tarifa daļu, gan arī mainīgo – atbilstoši patēriņam. Atsakoties no saules paneļiem, mājsaimniecība maksātu gan šo fiksēto, gan mainīgo tarifa daļu, gan turklāt vēl iegādātos elektroenerģiju no tirgotāja. Saules paneļu atmaksāšanos nosaka elektroenerģijas cena, nevis sadales pakalpojums.

Tarifa projekta pamatotību vērtēs SPRK. Arī “Sadales tīkls” cer, ka tā apspriešanas periodā elektroenerģijas cenas prognoze vēl samazināsies, un tas atstās pozitīvu – izmaksas mazinošu iespaidu uz tarifa projektu. Papildus tam, ja tarifa piemērošanas laikā elektroenerģijas cenas turpinās kristies, tad regulējuma projekts paredz sistēmas operatoram pienākumu jau nākamajā gadā koriģēt tarifa vērtības uz leju. Tomēr tas nekādā veidā nemaina faktu, ka sistēmas pakalpojumu nodrošināšanai ir konkrētas izmaksas (tīkla uzturēšana, atjaunošana, attīstība u.tml.) un ka maksa tiek attiecināta uz tiem, kuri šo pakalpojumu izmanto.

Jaunā tarifa struktūra veidota tā, lai mudinātu klientus izvēlēties efektīvu pieslēgumu, samērojot tehniskās iespējas jeb pieslēguma jaudu ar savām faktiskajām vajadzībām. Joprojām samērā liela klientu daļa uztur lielāku pieslēguma jaudu nekā nepieciešams, tas sistēmai rada papildu slogu un palielina izmaksas, kā arī liedz jauniem klientiem izmantot jau izbūvēto, teorētiski aizņemto, bet faktiski nenoslogoto jaudu. Tāpēc aicinām ikvienu klientu pārskatīt savus patēriņa paradumus un attiecīgi nepieciešamo pieslēguma jaudu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viena no izskanējušām bažām ir par to, ka mājsaimniecības, uzstādot saules paneļus, tika piespiestas palielināt pieslēguma jaudu, lai varētu saņemt valsts atbalstu, bet tagad būs spiestas maksāt vairāk. Jāņem vērā, ka jaudas ierobežojumi VARAM atbalsta saņēmējiem veidoti, lai nodrošinātu optimālu balansu starp iekārtas ražošanas jaudu, klienta patēriņu un potenciālo ietekmi uz tīklu un tā attīstības izmaksām. Piemēram, lai saules paneļus uzstādīt un saņemt arī valsts atbalstu varētu pēc iespējas lielāks iedzīvotāju skaits, turklāt vasarās neveidotos tīkla pārslodze. Gadījumi, kad klients ir izvēlējies palielināt pieslēguma jaudu, lai uzstādītu lielākas jaudas mikroģeneratoru un vienlaikus saņemtu valsts atbalstu, ir ļoti reti, saskaņā ar “Sadales tīkla” datiem tie ir mazāk nekā 1% gadījumu.

Šīs mājsaimniecības ietekmēs sadales tarifa fiksētās daļas pieaugums, bet tas nenozīmē, ka kļūst neizdevīgi saules paneļi. Saules paneļi neaizvieto sadales pakalpojumu, saules paneļi aizvieto nepieciešamību pirkt elektrību no kāda cita.

Vai plānotās tarifa izmaiņas būs šķērslis lielo zaļās enerģijas projektu attīstībai?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir tiesa, ka zaļās enerģijas ražošanas komerciālajiem projektiem (ne mikroģenerācijas klientiem un tiem, kuri ražo elektrību primāri savam pašpatēriņam) tarifs pieaugs par 570%. Par šo arī mēs paši esam pauduši bažas, un turpināsim to darīt. Iemesls ir vienkāršs. AS “Augstsprieguma tīkls” nepiemēro “Sadales tīkls” ražotāju tarifu, attiecīgi par visām jaudām tiek maksāts patērētāju tarifs. Arī situācijās, kad jaudas būtu mazināmas, jo patērētājiem tās nav nepieciešamas, ražotāju rezervētās jaudas liedz samazināt transformatoru jaudas.

Attiecīgi uz ražotājiem ir pamatoti attiecināt tādu izmaksu apjomu, kādu “Sadales tīkls” par jaudu maksā “Augstsprieguma tīkls”. Faktiski “Sadales tīkls” tālāk ir spiests novirzīt šīs izmaksas uz ražotājiem, jo būtu nepamatoti šīs izmaksas izlīdzināt pa dažādām patērētāju grupām. Esam vērsuši gan pārvades operatora, gan SPRK uzmanību, aicinot AS “Augstsprieguma tīkls” pārskatīt šos, mūsuprāt, netaisnīgos izmaksu attiecināšanas principus, jo citiem pārvades operatora klientiem ģenerācijas komponentes maksa ir pat samazināta.

Tarifam saskaņā ar Eiropas rekomendācijām ir iespējami jāseko izmaksu struktūrai, jābūt pamatotam un caurspīdīgam. Tāpēc šobrīd tarifa priekšlikumā sadales sistēmai pieslēgtajiem klientiem tarifa pieaugums atbilst pārvades tarifa maksai, kas iekļauta sadales pakalpojumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Sadales tīkls” joprojām ir gatavs darīt visu, lai pieņemtu tīklā ikvienu zaļās enerģijas kilovatstundu, un tam jānotiek sabalansēti gan izmaksu, gan investīcju ziņā, lai ieguvēji ir gan zaļās enerģijas ražotāji, gan patērētāji.

Teksts:  Sandis Jansons, AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs

Foto: Publicitātes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (18)

 1. Atveram Nord Pool un esam lepni- Latvijā vissssdārgākā elektroenerģija Eiropā , mēs esam diženi un vareni , priecīgus svētkus .

  21
  1
 2. Lai viņš man pastāsta kā privātmājaā bez 3 fāzēm iztikt.
  Tas tomēr nav dzīvoklis, kurā ieslēdz tikai tējkannu un tv. Privātmājaā tomēr ir trimmeri, zāles pļāvēju un te bez trīs fāzēm nevar.
  Ak dievs, kā ar to elektrību mēs tiksim pataisīti par nabagiem.

  15
  2
 3. Kuram no pieminētajiem aparātiem vajag 3 fāzes? Paņem 40A 1f, nekādu kreņķu, protams ja nav dziļi lauki (~ km no trafa)

  2
  6
 4. Igaunijas ( čudu ,korņu ) avīzes vesta ,ka 2021 gads elektrības cenu ziņā bijis īpaši veiksmīgs ,kad no Latvijas pirkuši lēto elektrību .
  Daudzi Latvijā nezin ,ka Elektrum ee darbojas Igaunijā ,elektrum lt Lietuvā ,ka tas ir viens elektroenerģijas ražotājs , bet nez kāpēc pašiem ražotājiem mājās visaugstākās cenas ,jo tajos ee un lt uzņēmumos acīmredzot sēž Pīlēnu kloni .
  Vispār par Saules elektroenerģias ražošanu : vai neiznāk tā ,ka mēs ar tiem paneļiem vel vairāk sagandēsim dabu ( to utilizāciju ,pārtstrādi ,un ka ūdens HES enerģija ir vistīrākā .
  Mēs taču ar mūsdienu traktortehniku varam pat izrakt mākslīgu kanālu-upi ,ar kaskādēm un ražot enerģiju ,gar kaimiņvalstu robežām ,tad nebūs drāšu žogi jāvelk ,bet būs efekts no pierobežas zemes , un ar laiku atbrīvot Daugavu no Hes slūžām ,atdodot tai pirmatnējo jaunavīgumu un skaistumu ,lai netraucētu zivju nārstu ceļiem.

  Ja jau tuksnešos ( Persijā ,Irānā ) ir tādi vareni kanāli ,ar ko mēs sliktāki.
  Katrā novadā pa savai elektroenerģijas ražošanas upei( kanālam ) un novads nodrošināts ar ekoloģisku enerģiju , tikai mākslīgs ūdenskritums jāveido ,ķīniešiem ir kas līdzīgs.

  3
  1
 5. Laukos trimmerus, zāles pļāvējus , motorzāģus darbināmus ar elektrību nepērk ,tikai benzīnniekus ,te nav 50m2 pilsētas mauriņi , bet kopjami ha , līdz kuriem ar vadiem neaizstiepsies , bīstami pa mitru zāli ( vai sausu) vilkt vadus .
  Ar elektrovadiem darba instrumentus pērk pilsētnieki ,kuri nesen kā iegādājušies īpašumu, bet pēc 2 gadiem redzot benzīnnieku priekšrocības ,izvēlas tos.

  4
  1
 6. Apmēram gadu atpakaļ Latvenergo boss publiski izteicās, ka viņš veidos ” elektrības internetu”, katrs varēs bez problēmām pieslēgt Latvenergo tīklam savas ģenerējošās jaudas un patēriņa jaudas.Par graujošām izmaksām toreiz nerunāja. Ekonomiku , sabiedrību, klimatu vislabāk graut ar enerģijas nepieejamības vai nenormālas dārdzības palīdzību.

 7. Vai neliekas,kā nu mums ir OIK,Sadales rīkli elektrībai,gāzei,neskaitāmas valdes,bet algas nav viņiem zemākas par 10 000€ mēnesī un viss tas ar valdības svētību,un ja jau nolēmuši,ka mums nav vajadzīga elektrība-savu saražoto pārdodam par lētāku cenu,bet pērkam par dārgāku un tās ir mūsu valdības rūpes par mums,-nevajag man tādus kakla kungus,ceru,kā nākamā paaudze atbrīvosies no šiem Kangariem !!!

  14
 8. Ar algu 150 t. gadā varēja pacensties izdomāt gudrāku attaisnojumu, kāpēc jāceļ cena. Tauta jau domāta slaukšanai, kāpēc pūlēties!

  10
 9. Tātad par 1.5 miljonu zaudējumiem var prasīt 183 miljonu eiro palielinājumu. Moš tas tupais miljonārs priekšsēdis varētu reālā uzņēmā pastrādāt nevis krēsla amatā par 150K eiro.

 10. G.Lazda viņam kārtis sajauca. Jāmainās krēsliem, liela varbūtība, ka varētu būt lietderīgi. Nacionālā elektrība ziniet…

 11. Monopolistu šļura.
  Algas un tupos darbiniekus samaziniet.
  Tur jums ir ko darīt daudz un dikti.
  Algas jāceļ par kompetenci nevis stāžu. Jums tur aizķērušies daudz mistiķi.

 12. Sadales tīkla vadība alkatīga neliešu varza. Ko var dirst ka strādā ar zaudējumiem? Vienmēr strādājuši ar peļņu. Lai tad sadales tīkla vadība izskaidro vienkāršiem vāardiem kā tad veidojas viņu cena? Kas bļe vadi palikuši dārgāki? Vara un Al cenas tirgū iet uz leju. Nahuj vispār vajag tādu sūda sadales tīklu. Ceru ka jūs pideri zaudēsiet daudz vairāk klientu ar so te cenu kāpumu.!@@

  3
  1
 13. Kārtējā valsts iestāde, kurai svarīga peļņa uz pensionāru rēķina, nevis tautiešu dzīves līmenis. Tāpat korupcija nodaļās ir norma, kā visās valsts iestādēs.

 14. Pēdējā laikā ļoti aktivizējušies blēži visās jomās un aulekšiem dzen tautu uz bomžu līmeni. Ekonomiskos blēžus piesedz politiskie blēži karinot makaronus, vienkārši melojot, pakļaujoties sponsoriem vai vienkārši gvelžot muļķības izglītības trūkuma dēļ.

 15. Ko lai saka…Ierēdniecība pārņem tautu…Ukrainu grib pārņemt Krievija…Secinājumus izdara katrs pats par sevi….

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.