Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saldumu veikala piedāvājums pirms vēlēšanām

Laiks pirms vēlēšanām – gan pašvaldību, gan Saeimas – līdzinās saldumu veikala atvēršanai. Solījumi kā šokolādes tāfelītes tiek dalītas pa labi un pa kreisi – galvenais ievilināt pircēju savā veikalā. Mēs, Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA), esam par atbildīgu darbību un izsvērtiem lēmumiem un izvēli – gan darījumos, gan politikā, tāpēc veicām to partiju vai to apvienību, kas sevi pieteikušas 14. Saeimas vēlēšanām un saskaņā ar aktuālajiem datiem potenciāli varētu iekļūt Saeimā (pārvar 5 % barjeru), priekšvēlēšanu programmu analīzi. Lai nevairotu kāda atsevišķa politiskā spēka reitingu vai gluži pretēji – nenosauksim nevienu vārdā vai nosaukumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāteic, ka partiju īsās priekšvēlēšanu programmas ir ļoti koncentrētas un no vienas puses ir saprotams, ka ietilpināt īsajā formātā visu aktuālo darbu un lēmumu listi ir sarežģīti. Tāpat, kopumā raugoties, ņemot vērā ģeopolitisko kontekstu, šo vēlēšanu programmu vienojošais “lietussargs” ir drošības jautājumi un energopieejamīga, kā arī atbalsts ģimenēm energoresursu cenu hiperlēciena mazināšanai.

Tieši pēdējais cieši un tieši sasaucas ar LANĪDA un tās biedru pozīciju – valstij ir mērķēti jāatbalsta mājsaimniecības, lai nenovestu ģimenes parādu gūstā par īres un komunālajiem maksājumiem, kā arī nenokārtotām saistībām pret banku par, iespējams, vienīgo īpašumu. Bažīgi mūs rada tas, ka ir arī tādas politiskās organizācijas (ar potenciālu pārvarēt 5% robežu un iekļūt Saeimā), kuru piedāvājumā nav neviena apsolījuma iedzīvotājiem spriedzes mazināšanā energoresursu cenu lēciena mazināšanai.

Ja pieskaramies vienīgā mājokļa tematikai, tad kā komercsektorā, tā mājsaimniecību segmentā ir svarīgs nekustamā īpašuma apjoms un slogs. Ja par komersantiem šajā kontekstā neviens no mūsu aplūkotajiem politiskajiem spēkiem nav pievērsies, tad mājsaimniecību virzienā vienas partijas apsolījums ir “atcelsim nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam īpašumam”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Teju visās priekšvēlēšanu programmās caurvijas arī zaļā ekonomika (ES Zaļā kursa ietekmē) un klimata pārmaiņu jautājumi, kas savukārt cieši saistīti ar mūsu nozarē tik svarīgo atbalstu nekustamo īpašumu energoefektivitātes uzlabošanai, kā arī koka ēku būvniecības veicināšanu – īpaši daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku segmentā. Tomēr būtu tikai godīgi atzīt, ka Latvijas tautsaimniecībai un sabiedrībai zaļais kurss diemžēl ir dārga izvēle un mēs šādus projektus, galvenokārt, varam atļauties Rīgā un Pierīgā. Un tepat mums blakus notiekošā kara pirmatnējās sekas jau pakāpeniski apliecina – svaru kausus gan Eiropas Savienības, gan nacionālā līmenī visticamāk nāksies mainīt un saldos solījumus mēs nevarēsim izpildīt.

Vēl viens būtisks virziens, ko LANĪDA saskatīja un novērtē partiju solījumos ir atbalsts dzīvojamā fonda attīstībā, īpaši īres namu. Programmās tas izskan kā “stimulēt investīcijas īres mājokļu būvniecībā, ceļot vismaz 1000 jaunu mājokļu gadā”, darba vietu stimulēšana ar “mājokļa būvniecību reģionos”, “strauji jāpalielina zemu cenu īres mājokļa pieejamība. Veidosim publiski finansētu mājokļu fondu visā Latvijā”.”
Jāteic, ka dzīvojamā fonda attīstība un pieejamība ir jautājums, kas cieši saistās ar reemigrācijas un darbaspēka piesaistes, reģionu attīstības u.c. tautsaimniecības attīstības tēmām. LANĪDAi rūp ne tikai mājokļu pieejamība, bet iespējas attīstīt jaunus projektus. Tāpēc cerību vieš kāda politiskā spēka apsolījums – “veicināsim privāto un publisko partnerību” – īpaši svarīgi tas būtu īres mājokļu attīstībā reģionos.

Runājot par dzīvojamā fonda pieejamības paaugstināšanu jāpiemin kāda politiskā spēka salīdzinoši autentisks ir piedāvājums – “palielināsim mājokļu pieejamību ģimenēm ar bērniem, ieviešot nomu ar izpirkumu ekonomiskā tipa privātmājām uz pašvaldības zemes”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Noslēgumā vēlos aicināt ikvienu – 1. oktobrī nepalikt mājās, bet piedalīties Saeimas vēlēšanās! Neskatoties uz izdalīto šokolādes tāfelīšu (solījumu) daudzumu, mums Latvijā ir milzīga privilēģija, novērtējot vienu vai otru piedāvājumu, iepriekšējo pieredzi, izvēlēties. Neatdod savu balsi un savu iespēju kādam citam! Tāpēc novērtēsim mūsu demokrātiju, iespēju piedalīties atklātās un godīgās vēlēšanās!
Bet pēc vēlēšanām neaizmirsīsim nedz par savām izvēlēm, nedz apsolījumiem.

Arī mēs, LANĪDA, ceram, ka  būsim atzīts sadarbības partneris mūsu nozares pārraugošajam ekonomikas ministram un sekosim, lai mūsu nozarei aktuālie jautājumi nepazustu no dienaskārtības! Mūsu līdzšinējā pieredze gan liecina, ka pēc vēlēšanām interese strādāt Latvijas labā nomaina darbs koalīcijā un pozīcijas interesēs. Un nozaru problēmu risināšana operatīvi, ieklausoties un iesaistot jomas ekspertus un partnerus, nomaina skats no palēninātas filmas – gausas atrunas un ilgstošs process. Demokrātijā iesaiste un līdzdalība nav luksusa šokolādes tāfelīte, ko var iegādāties tikai īpaši situēti ļaudis. Tā ir demokrātijas rutīna pie ikviena lēmuma ikvienā nozarē!

Teksts: Aigars Šmits , LANĪDA valdes priekšsēdētājs

Foto: db.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.