Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vai jaunā neto norēķinu sistēma “iznīdēs” saules paneļus?

Šogad elektrības mājražotājiem ir būtisku pārmaiņu periods, kas jau šī gada pirmajos mēnešos liek izskanēt skaļām pārdomām par saules paneļu izdevīgumu, nevienlīdzīgu norēķinu sistēmu un vai vispār ir vērts ieguldīt zaļajā enerģijā. Jā, no maija jaunā neto norēķinu sistēma neļaus virtuāli uzkrāt enerģijas pārpalikumu izmantošanai vēlāk, bet tas būs jāpārdod tūlīt un tagad. Tomēr tas nav saules enerģijas gals – tā ir evolūcija, kas Latvijas mājsaimniecības no ierobežotiem patērētājiem padara par brīviem tirgus dalībniekiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Elektrībai ir viena nepatīkama īpašība – to ir sarežģīti uzglabāt, tāpēc izdevīgākais risinājums ir to patērēt uzreiz. Šobrīd aktuālā neto uzskaites sistēma faktiski darbojas kā virtuālā baterija, kur mājsaimniecības saules paneļu saražotais pārpalikums tiek ievadīts tīklā un uzskaitīts, lai atdotu to atpakaļ brīžos, kad saule nespīd. Skan pēc vienkāršas un izdevīgas spēles – galvenais uzdevums ir pavasara un vasaras mēnešos saražot pēc iespējas lielāku enerģijas pārpalikumu ziemas sezonai. Par to arī galvenie saules paneļu lietotāju iebildumi, jo jaunā neto norēķinu sistēma paredz papildus pašpatēriņam saražoto elektrību pārdot atvērtajā tirgū un nopelnīto naudu uzreiz izmantot rēķinu segšanai.

Jā, tas var radīt situācijas, kad jūnijā uz savas mājas jumta saražotais kilovats ir pārdots par lētāku cenu, nekā tas pats kilovats jāpērk no tirgotāja tumšā decembra naktī. Kur godīgums? Ja uz situāciju skatāmies objektīvi, šobrīd neto sistēmās uzkrātie kilovati ir iedomāti un nekur nestāv baterijā – tāpat tie decembra naktīs tiek nopirkti un piegādāti saules paneļu lietotājiem par tā brīža aktuālo cenu.

Tāpēc līdz šim veidojās situācija, kurā ikviens elektrotīkla lietotājs netiešā veidā sedza šo kilovatu izmaksu starpību, ja tāda radās. No tā arī izrietēja dažādi ierobežojumi privātmājās uzstādāmajām saules enerģijas jaudām un to izmantošanai. Tas viss, lai nekropļotu tirgus sistēmu brīdī, kad desmitiem tūkstošu mājsaimniecību laistu tīklā “lieku enerģiju” ar mērķi to uzkrāt. Turpmāk šo uzkrājumu varēs uzreiz pārvērst universālā mērvienībā – naudā. Vienmēr būs diskusijas par to, cik liela cenas atšķirība būs starp pārdoto un iegādāto enerģiju bet svarīgākais fakts ir brīvā tirgus principos balstīta pieeja. Tas ļauj noņemt daudzus līdzšinējos ierobežojumus un paver daudz plašākas iespējas savas energosaimniecības pārvaldīšanai un jaunu produktu veidošanai enerģijas tirgotājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Faktiski no ierobežota patērētāja enerģijas mājražotāji tiek transformēti par pilnvērtīgu tirgus dalībnieku, kurš ražo un tirgojas ar savu enerģiju. Līdz ar neto sistēmas izmaiņām ir būtiski palielināts uzstādāmo saules paneļu limits – tagad savā īpašumā var ražot enerģiju pat ar viena megavata jaudu. Savukārt, pārdodot vienā īpašumā neizmantoto enerģiju, šo “nopelnīto” summu varēs izmantot daudz plašāk nekā neto uzskaites sistēmā – iegādāties elektrību no tīkla, kad pašam savas enerģijas nepietiek, uzkrāt un apmaksāt nākamo mēnešu elektrības rēķinus vai arī novirzīt norēķiniem par elektrību citos savos īpašumos. Ja tomēr ir vēlme uzkrāt saražoto pavisam reāli, jau tagad tirgū parādās pirmie bateriju risinājumi privātmājām, un tos šogad plānots iekļaut atbalsta programmā.

Līdz aprīļa beigām vēl var paspēt reģistrēt savu saules spēkstaciju “vecajā” neto uzskaites sistēmā, kas būs pieejama līdz 2029.gadam. Tomēr tas nenozīmē, ka no 1.maija vairs nav vērts uzstādīt paneļu sistēmas. Drīzāk tā ir izvēle, cik aktīvi esam gatavi izmantot atvērtā tirgus priekšrocības.

Saules enerģija joprojām ir izdevīgākais veids, kā tūlītēji samazināt savus izdevumus par elektrību. Gan neto norēķinu, gan uzskaites sistēmas gadījumā tūlītējais ieguvums ir saules paneļu darbības mirklī patērētās kilovatstundas, par kurām nav jāmaksā “Sadales tīkla” tarifs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atšķirība ir tikai tajā, cik elastīgi var pārvaldīt paša saražoto enerģiju. Pilnīgi iespējams, ka mājsaimniecības drīzumā izvēlēsies migrēt prom no vecās sistēmas, lai izmantotu citas tās priekšrocības pretstatā vienkāršai kilovatu krāšanai. Šāda transformācija ir nozīmīgs solis pretī energosistēmas evolūcijai, kurā katra individuālā tās lietotāja loma būtiski pieaug.

Teksts: Kaspars Strautmanis, asociācijas “Saules enerģija Latvijai” valdes loceklis

Foto: publicitātes foto

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

 1. Po,saules paneļus tāpat var atļauties tikai turīgie.Vairumam pie kājas saules vai dzelzsbetona panelis.

  7
  4
 2. Protams, ka neiznīdēs. Vairumam varbūt arī ir po, jo tie vnk neiedziļinās, bet tā tas ar ir visu, kur nepieciešams iedzļināties tehniskās niansēs, aprēķināt. Tāpēc vieni iegulda, atpelna ieguldījumus un iegūst, kamēr salīdzinoši citi tik maksā un maksā un finālā ļoti iespējams makā svilpo vējš. Pasaka par trīs sivēntiņiem.

  3
  4
 3. nu jau visi skatas uz vēja turbīnām, saules paneļi bez maz noiets etaps,., mums kā pateretajiem tas neko neatslogos , pa velti nekas nebūs, un kā maksājām, tā maksasim., ))

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.