Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas pašvaldības «demokrātijas paraugstunda»

Iedzīvotāju protesti nav ietekmējuši kapitālsabiedrību apvienošanas procesu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Kopš marta tikšanās ar iedzīvotājiem Misā un saņemtā iedzīvotāju iesnieguma, kas prasa apturēt kapitālsabiedrību apvienošanu, Bauskas novada dome turpina gatavot atbildi iedzīvotājiem, bet process turpinās bez izmaiņām. Foto no «Bauskas Dzīves» arhīva.

Rīt, 7. jūnijā, plānota komisijas sēde, kurā paredz noslēgt iedzīvotāju kolektīvā iesnieguma par kapitālsabiedrību apvienošanu novadā izvērtējumu. Tiesa, vairāk nekā 900 iedzīvotāju parakstītais iesniegums nav kļuvis par iemeslu, lai kapitālsabiedrību apvienošanas procesu apstādinātu vai padarītu caurspīdīgāku.

Otrā iedzīvotāju kolektīvā iesnieguma izskatīšanas komisijas sēde notika 19. maijā. Bauskas novada domes sēdē, kas notika 25. maijā, Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Romānovs šo tikšanos raksturoja šādi: «Tiek baudīta «demokrātijas paraugstunda» – gan mācoties no šī procesa, gan viedokļu dažādībā. Iesniedzēju uzturētie jautājumi aktuāli, visi identificēti, sagatavots uz katru no iedzīvotāju jautājumiem darba atbildes variants, projekts.» Komisijas sēdes protokols gan vairāk liecina, ka par demokrātiju te pat runāt nevar – neņemot vērā iedzīvotāju viedokli, kapitālsabiedrību apvienošanas process turpinās.

Strādā neefektīvi
Bauskas novada domes sēdē I. Romānovs pauda, ka viss notiek. «Izsniegts ierobežotas pieejamības dokuments kā darba variants visiem iesniegumu izskatīšanas komisijas dalībniekiem. Līdz 30. maijam komisijas locekļiem jāiesniedz savi redzējumi par sagatavoto projektu. Process tiek virzīts, un nonāksim pie rezultāta, ar kuru varēšu iepazīstināt visus domes deputātus un informēt sabiedrību,» tā I. Romānovs.
Iedzīvotāju iniciatīvas iesniedzēja Vanda Vēvere no Vecumnieku pagasta Misas ciema raksturo šo aizvadīto sēdi pavisam citādi, īsi un skarbi: «Man nav, ko teikt par šādu komentāru. Tā nav demokrātija. Domes lēmumiem vajag loģisku ekonomisko pamatojumu, nevis «vilkt kārtējo kvadrātsakni», šoreiz no demokrātijas.»
Lai arī kopš iepriekšējās komisijas sēdes bija pagājis mēnesis, tomēr izrādījās, ka iepriekšējās komisijas sēdes protokols sagatavots ar kļūdām, turklāt iesniegts nevis piecas dienas pēc sēdes norises, bet gan vairāk nekā divas nedēļas pēc sēdes. Savukārt «ierobežotās pieejamības dokuments kā darba variants», kam jākļūst par atbildi iedzīvotājiem, iesniegts piecas minūtes pirms sēdes sākuma, lai arī sēde formāli it kā veltīta tieši šī dokumenta apspriešanai. V. Vēvere speciāli prasīja protokolā atzīmēt, ka nebija iespējas laikus iepazīties ar iesūtītajiem darba materiāliem, norādot, ka komisija šādā veidā strādā neefektīvi.

Ekonomiskā pamatojuma joprojām nav
Viens no jautājumiem, ko skatīja 19. maija sēdē, bija iedzīvotāju norāde, ka lēmums par kapitālsabiedrību reorganizāciju nav ekonomiski pamatots. «Atgriežoties pie analītisko vai audita materiālu vērtējuma nepieciešamības, atbildē uzsvērts, ka nevienā brīdī netika slēpts tas, ka tāds audits netika veikts,» pauda I. Romānovs. Kā argumentu viņš minēja, ka notikusi attālināta videokonference ar ārējās auditorkompānijas «KPMG» speciālistiem. «Rezultātā netika saredzēta nepieciešamība tērēt tādus resursus, lai šī auditorkompānija pateiktu to, kas faktiski izriet no elementāras loģikas un sapratnes,» skaidroja I. Romānovs.
«Vai pareizi saprotu – nav saņemts neviens vērā ņemams aprēķinos balstīts arguments, bet nav arī aprēķina, kādēļ ir vajadzīga šī reorganizācija?» vaicāja V. Vēvere. «Nav neviena argumenta par to, ka esošā sadrumstalotā pārvaldības sistēma ir ļoti sekmīgi strādājoša un saglabājama,» pretim pauda I. Romānovs. V. Vēvere tomēr aicināja minēt aprēķinos balstītus argumentus, nevis vienkārši paziņojumus. Konkrētas atbildes uz šo aicinājumu, kas izskan jau vairākus mēnešus, tā arī nav. Īsi sakot – Bauskas novada dome nevērtē reorganizācijas ekonomisko pamatojumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotājus nesadzird
Komisijas sēdē V. Vēvere aicināja arī informēt par to, kāda būs apvienotās kapitālsabiedrības struktūra, bet saņēma atbildi, ka tā pašlaik ir mainīga. Diskusijas notiekot un turpinoties. «Bauskas Dzīvei» V. Vēvere norādīja, ka viņai zvana izbrīnīti iedzīvotāji, kas ir neizpratnē, – kolektīvā iesnieguma izskatīšana nav beigusies, bet kapitālsabiedrību apvienošana tāpat notiek pilnā sparā.
Realitātē tā arī notiek. Domes sēdē I. Romānovs informēja, ka maijā dalībnieku sapulcē mainīts «Bauskas ūdens» nosaukums uz SIA «Bauskas novada komunālserviss», kas akceptēts ar deputātu atbalstu. «Turpinās darbs pie struktūras izveides – gan pa nozarēm, siltumu, namsaimniecību un ūdensapgādes jautājumiem. Paralēli šim procesam atbilstoši priekšsēdētāja dotajam uzdevumam visu maiju strādājam ar apvienību pārvaldēm, komunālajiem dienestiem, apvienību pārvalžu vadītājiem pie izvērtējumiem ar mērķi sagatavot arī jautājumu par komunālo pakalpojumu pārņemšanu kapitālsabiedrībai,» informēja I. Romānovs.
Šonedēļ ir plānota ne tikai komisijas sēde 7. jūnijā. I. Romānovs solīja, ka jūnija pirmajās dienās notiks darba sapulce, kurā beidzot pieņemšot lēmumus, kurus publiskošot ar Bauskas novada sabiedrisko attiecību nodaļas starpniecību, – šie lēmumi saistīti ar topošo kapitālsabiedrības struktūru. ◆

«Jelgavas novada KU» tarifu projekts trijos pagastos divkāršos maksu par ūdeni. Foto no «jnku.lv».

Protestē arī Jelgavas novadā
Procesi, kas saistīti ar pašvaldības kapitālsabiedrību apvienošanu, radījuši protestus ne tikai Bauskas, bet arī Jelgavas novadā. Ozolnieku, Cenu un Salgales pagasta iedzīvotāji vāc parakstus vietnē «manabalss.lv» iniciatīvai «Par atšķirīgu ūdenssaimniecības tarifu saglabāšanu Ozolnieku, Cenu, Salgales pagastā». Iniciatīvu plānots iesniegt Jelgavas novada pašvaldībā un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.
Iedzīvotāji protestē pret SIA «Jelgavas novada KU» 24. aprīlī iesniegto ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifa projektu. «Stājoties spēkā šiem tarifiem, no 2023. gada 1. septembra ūdensapgādes pakalpojumu tarifs Ozolnieku, Cenu un Salgales pagasta iedzīvotājiem tiktu paaugstināts par simts procentiem ūdensapgādei – no 0,81 eiro kubikmetrā uz 1,62 eiro kubikmetrā bez pievienotās vērtības nodokļa, bet kanalizācijas pakalpojumu tarifs tiktu paaugstināts par 44 procentiem no 1,49 eiro kubikmetrā uz 2,15 eiro kubikmetrā bez pievienotās vērtības nodokļa,» pausts iedzīvotāju sagatavotajā dokumentā.
Iedzīvotāji aicina atsaukt un mainīt tarifu projektu. «.. ar šo projektu par ūdenssaimniecības tarifu paaug-stināšanu un vienotā tarifa izveidi, ko piedāvā «Jelgavas novada KU», tiek pārkāpts vienlīdzības princips, kurš nosaka, lai pašvaldības atšķirīgās situācijās rastu atšķirīgus risinājumus un vienādās situācijās – vienādus risinājumus. SIA «Ozolnieku KSDU» un SIA «Jelgavas novada KU» ūdenssaimniecības uzturētās infrastruktūras ekspluatācijas un tehniskais stāvoklis ir pilnīgi atšķirīgs, tāpēc arī atšķirīgiem tarifiem ir objektīvs ekonomiskais un tehniskais pamatojums. Jelgavas novada ūdenssaimniecības pakalpojumu saņēmēji neatrodas līdzīgos un salīdzināmos apstākļos. Jānorāda, ka pakalpojuma pieejamība un cena ir atkarīga gan no lietotāju blīvuma, gan no tiem ieguldījumiem, kurus Ozolnieku un Cenu pagasta iedzīvotāji kā pakalpojuma pircēji un nodokļu maksātāji jau vairāku gadu garumā ir veikuši savas ūdenssaimniecības infrastruktūras attīstībā. Saglabājot atšķirīgus ūdenssaimniecības tarifus, tiks pasargātas mūsu – Ozolnieku, Cenu un Salgales pagasta iedzīvotāju – intereses, jo netiks pieļauta iespēja komersantam – «Jelgavas novada KU» – subsidēt neefektīvu pakalpojumu sniegšanu uz citu patērētāju rēķina. Atšķirīgu tarifu saglabāšana neveidos zaudējumu rašanās draudus ne komersantam, ne pakalpojuma pastāvēšanas ilgtspējai…» pausts iedzīvotāju iniciatīvā.
«Bauskas Dzīve» sekos notikumiem, kas saistīti ar šo iniciatīvu, lai varētu izvērtēt, kāda ir attieksme pret iedzīvotāju protestiem citā pašvaldībā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

  1. Tie 900 iedzīvotāji, kas parakstīja vēstuli, ir apmēram 3% no visiem novada iedzīvotājiem. Būtu dīvaini, ja šāda vēstule kaut ko apturētu. Personīgi es gaidu, kad beidzot būs regulētie tarifi un avārijas dienests.

    1
    5
  2. Ja ceri uz avārijas dienestu kā privāts lietotājs, tad turpini cerēt, tāda nebūs!

  3. Skaidrs, ka tā kā bija līdz šim, ilgtermiņā vairs nevarēja pastāvēt. Apvienošana un izlīdzināšana bija neizbēgama. Lielā daļā pagastu ūdens tika lietots un daudzviet vēl tiek lietots pēc komunisma principiem – ņem cik vajag un “kāds” par to samaksā. Žēl protams, bet tam ir jābeidzas.
    Taču tik šerpi, bez izvērtēšanas un aplēsēm, tomēr nevajadzēja pašvaldībai rīkoties. Tā teikt, iebrauca otrā gfrāvī.
    Manuprāt, vajadzēja saglabāt un apvienot esošās struktūras pēc nozaru principa, bez vienotas “ūdensgalvas”.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.