Oktobra izskaņā Bauskas pils muzeja seno deju grupa «Galms» un darbnīcu speciālistes piedalījās Raudondvares muižas Pils dienā Kauņas rajonā Lietuvā, kas noritēja Halovīna gaidīšanas noskaņās.
Atsāk darbību
Līdz ar gatavošanos priekšnesumiem pie kaimiņiem deju grupa mākslinieciskās vadītājas Ilonas Ozolas vadībā ir atsākusi darbību pēc dažu gadu pārtraukuma.
Pils svētku programmā vairāku stundu garumā notika daudzveidīgas norises, un «Galma» dejas bija viena no tām. Uznāciena noslēgumā Bauskas pils muzeja dejotāji aicināja apmeklētājus piedalīties kopīgā dejošanā pa pagalma bruģi. Izveidojās vairāku desmitu dejotāju virkne, kas aizrautīgi izmēģināja dejas figūras.
Pēc uzstāšanās grupas dalībnieki sniedza interviju Lietuvas laikrakstam «Kauno Diena», stāstot par dejām, kostīmiem un sarīkojumiem Bauskas pilī. Laikraksta interneta portālā publicēti vairāki sižeti no «Galma» priekšnesuma.
Deju grupas dalībnieces pēc uzstāšanās vēsturiskajos kostīmos pastaigājās pils parkā, izrādot tērpus apmeklētājiem un atbildot uz dažādiem jautājumiem. Cilvēki pauda sajūsmu un vēlējās zināt, no kurienes «galminieki» atbraukuši.
Rēgu gājiens
Muižas teritoriju bagātīgi rotāja ķirbju krāvumi un kompozīcijas, filigrāni un grezni izgrebtas ķirbju skulptūriņas. Apmeklētāji varēja gan vērot, gan iemēģināt roku ķirbju grebšanas darbnīcās.
Kā pastāstīja muzeja direktore Snieguole Navickiene, pasākums Raudondvares muižā rīkots ar mērķi rosināt cilvēkus bez ieejas maksas baudīt muižas atmosfēru rudens noskaņās, vērot dažādus priekšnesumus uz āra skatuves. Cilvēku interese bija liela, arī izsmalcinātas ēdienkartes restorāns muižas vēsturiskajā oranžērijā svētku laikā bija viesu piepildīts.
Tuvojoties saulrietam, muižas dārzā pulcējās arvien vairāk ļaužu, lai satiktu atgriežamies augšām cēlušos seno muižas iemītnieku rēgu tēlus. Tas norisinājās kā teatrāls gājiens kustību tēlojumā, ko izpildīja Kauņas valsts muzikālā teātra dejotāji. Katrs noslēdzās ar uguņošanu fonā. Kad rēgu gājiens sasniedza pili, tas sastinga un drīz vien teju nemanāmi izzuda, jo skatītāju uzmanību piesaistīja uguns šova mākslinieku priekšnesums. Tas pārsteidza ar krāšņām un daudzveidīgām uguns dejām un kustībām, kas reizēm šķita robežojamies ar risku izpildītājiem aizdegties.
Sveču gaismā
Kad krēsla jau bija apņēmusi muižas namu un pasākuma kulminācija rimusi, kādā no pils muižas zālēm ap 20 interesentu pulcējās uz Bauskas pils muzeja sagatavotu nodarbību sveču gaismā. Muzeja zinātniskā un izglītojošā darba nodaļas vadītāja – mākslas eksperte Ruta Garklāva iepazīstināja ar tematisku izglītojošu pro-grammu «Mākslīgais apgaismojums renesanses pilī», kas tapusi partnerības projekta «Vēsturiskais ceļš: Raudondvare–Bauska» laikā. Bauskas pils muzeja apmeklētājiem tā būs pieejama ar 2023. gadu.
Ar aizraujošu stāstījumu un uzskatāmo materiālu R. Garklāva aprakstīja apgaismojuma veidus un lomu renesanses pilīs, demonstrējot seno apgaismes ķermeņu paraugus, tostarp Bauskas pils muzeja ekspozīcijās aplūkojamo priekšmetu attēlus. Praktiskajā nodarbības daļā dalībniekiem bija iespēja spēlēt senās galda spēles un izmēģināt roku kaligrāfijas tehnikā mākslinieces Lauras Matildes Ikertes vadībā. Iepazīstot senās spēles un rakstību, sanākušie uz brīdi varēja iejusties laikos, kad šīs nodarbes izgaismoja vien pieticīga sveču gaisma.
Turpinās sadarbību
Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības projekta «Vēsturiskais ceļš: Raudondvare–Bauska» īstenošana tuvojas noslēgumam šī gada decembrī.
Projekta vadītāja R. Garklāva «Bauskas Dzīvei» atklāja: «Uzskatu, ka sadarbība bijusi veiksmīga, esam apmierināti ar kopā paveikto. Bauskas pils muzejs ir ieguvis vēl vienu sadarbības partneri, un kultūras pasākumu apmaiņa droši vien turpināsies. Esam pateicīgi, ka Raudondvares muiža uzrunāja Bauskas pils muzeju iesaistīties projektā, uzņemoties lielāko daļu iniciatīvas. Esam gandarīti, ka varējām īstenot katrs partneris savas un abu kopīgās ieceres.»
Bauskas pils muzejs sadarbībā ar vadošo partneri Raudondvares muižu (Raudondvario dvaras) īsteno «Interreg» Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gada projektu
Nr. LLI-498 «Vēsturiskais ceļš: Raudondvare–Bauska».
Projekta mērķis ir palielināt tūristu skaitu Kauņas rajonā un Bauskas reģionā rudens un ziemas sezonā, veidojot mākslas, izglītības un sporta aktivitātes, piesaistot apmeklētājus ar dažādām interesēm: kultūras un aktīvās atpūtas entuziastus, vēstures mantojuma cienītājus, tostarp jauniešus. Visas norises veltītas partnervalstu vēsturiskā un kultūras mantojuma pievilcības palielināšanai.
Avots: bauska.lv.
Neiesaku nevienam attēlot rēgus , krāsoties kā vampīriem ,svinēt halovīnus , tie nav mūsu svētki ,ja par tadiem var saukt melno maģijas izdarības .
Tāpēc pasaulē notiek šīs briesmu lietas ,paskatieties savus selfiju ,ka krāsojāties uz halovīniem pēdējo 10 gadu laikā .
Zinu cilvēkus ,kuriem traģiski daudz kas ģimenēs noticis ,neskaitot kovidu ,kuri Īrijā svinēja šos svētkus .
Arī ASV prezidents Kenedijs ar ģimeni redzams kāda laikraksta foto ,svinam halovīnus saģērbušies tērpos ar skeletu attēliem ,un zinām ,kas ar viņu notika.
Visam ir sava enerģētika.