Vēlētājs: «Palīst zem deķa un pukstēt, ka viss ir slikti?! Jāiet un jābalso!»
Negaidot 14. Saeimas vēlēšanu dienu – 1. oktobri, ikvienam pilsonim šonedēļ ir iespēja nobalsot iepriekš, nododot savu balsi glabāšanā atsevišķos vēlēšanu iecirkņos visā Latvijā. Bauskas novadā šāda iespēja ir tikai vienā iecirknī, kas iekārtots Bauskas kultūras centrā.
Pirmdiena, 26. septembris, bija pirmā diena, kad varēja nodot glabāšanā balsi. Bauskā šo iespēju izmantoja 138 vēlētāji, bet vakar, kas bija otrā diena, kad bija atļauts balsot iepriekš, pie urnām devās 215 balsstiesīgie iedzīvotāji. Vēl atlikusi šodiena, 30. septembris, kad savu izvēli iepriekš var izdarīt laikā no pulksten 10 līdz 16.
Situāciju dzimtenē cenšas izprast no sarunām ar ģimeni
Laura Levīte, kuras mājvieta pašlaik ir Portugāle, lai nodotu balsi glabāšanā, ceturtdienas drēgnajā rītā bija ieradusies desmit minūtes pirms iecirkņa darba laika sākuma. Viņa pastāstīja, ka jau piektdien paredzēts lidojums uz savu mītnes zemi, tālab izmantojusi iespēju savu balsi nodot vēl pirms oficiālās vēlēšanu dienas. «Ģimene bija tā, kas pierunāja, lai eju un balsoju. Es sākotnēji šaubījos, un nebija īstas pārliecības, ka mana viena balss kaut ko dos. Turklāt spriedu, lai novēlētu iepriekš, kaut kur īpaši jāpiesakās, jāreģistrējas, un tas likās apgrūtinoši. Tad pamanīju Bauskas novada pašvaldības «Instagram» profilā informāciju, ka var nākt uzreiz, un nolēmu doties uz iecirkni,» stāsta L. Levīte. Viņa skolojusies Bauskas 1. vidusskolā, pēcāk Alberta koledžā Rīgā, desmit gadus dzīvojusi Holandē, bet tagad gadu mitinās Portugālē.
Laura atzīst, ka ir diezgan tālu no visiem procesiem, kas norisinās Latvijā, bet no sarunām ar ģimeni cenšas izprast situāciju dzimtenē. Iedziļinājusies divu politisko spēku programmās. «Vēl joprojām neesmu izvēlējusies, par kuru savu balsi atdot, mans galavārds būs vien pašā iecirknī. Kārtīgi vēl jāpadomā, jo abiem ir gan plusi, gan mīnusi. Man simpatizē, ka abas partijas iestājas par klimatu. Šķiet, vieni norādījuši, ka ir atbildīgi par «Rail Baltica», un par to esmu arī es. Tas, man liekas, ir viens no lielākajiem Latvijas nākotnes sasniegumiem,» uzskata L. Levīte. Vaicājot, vai pati savu nākotni saista ar Latviju, viņa bilst, visticamāk, ka ne, jo līgavainis ir holandietis, un pieļauj, ka atgriezīsies uz dzīvi Holandē.
Gan nemainīga izvēle, gan kandidātu izpēte
Savas pilsoņa tiesības iecirknī Bauskas kultūras centrā īstenoja arī 81 gadu vecais baušķenieks Jānis Pavilonis. «Ātrāk gribēju to lietu nokārtot, tomēr esmu vecs vīrs. Šodien nācās pie dakteriem iet, pie reizes arī devos novēlēt,» teic sirmgalvis un atklāj, ka pagājušajās vēlēšanās nav piedalījies. Ģeopolitiskās situācijas un arī piešķirtā «labumiņa» – paaugstinātās pensijas – dēļ viņš šajā reizē nolēmis neizlaist došanos pie vēlēšanu urnas.
«Partiju programmas cītīgi izstudēju, vislabāk man patika tās, kur zināmie cilvēki, sevi parādījuši, apmierina mani šī valdība, pie pensijas tiešām labi pielika,» priecājas J. Pavilonis un norāda, ka par ziemu nemaz nebēdā. Esot pašam privātā māja ar malkas apkuri, kurināmais laikus sagādāts, un arī maizei un gaļas kumosam nauda atlikšot. Arī citus pilsoņus viņš aicina un iedrošina iet uz vēlēšanām, jo sava balss jāizmantojot.
Codiete Rita Rimševica iecirknī bija ieradusies kopā ar dēlu Gunti. «Dzīvoju Codes attālākā nostūrī, izmantoju iespēju, ka mani atved uz iecirkni,» stāsta R. Rimševica. Viņa atklāja, ka sarakstus īpaši nestudējot, jo izvēle vienmēr ir nemainīga. Gan viņa, gan dēls Guntis piedalījušies visās vēlēšanās. «Tas ir pilsoņa pienākums katram nākt un novēlēt, atdot savu balsi. Citādi nevar būt, pēc tam nevajag gausties, ka nav labi. No jaunās valdības gaidām uzlabojumus, cerēsim, ka ievēlētie deputāti saausīsies un būs varbūt labāki,» spriež codiete R. Rimševica.
Iecavniekam Mārim Kazākam sestdien ieplānota došanās ekskursijā uz Vidzemi, un tas nozīmētu, ka nevarētu balsot par kandidātiem Zemgalē. «Es veicu padziļinātu izpētes darbu, kuri jānosvītro, kuri jāizceļ. Ja es redzu 200 tūkstošu eiro parāds, pamatizglītība, bezdarbnieks, ko tad par šādu balsot?! Strādāju Bauskā un pie reizes izpildīju savu pilsoņa pienākumu,» paskaidroja M. Kazāks.
Baušķenieks Edgars Gasners visu mūžu ir bijis uzticīgs vienam politiskajam spēkam, kas par nacionālām vērtībām. «Esmu patstāvīgs savos lēmumos. Gribēju jau par Lembergu balsot, bet viņa sarakstos nav, tomēr sevi pierādījis kā labu saimnieku. Pats esmu vecs, burkstošs «objekts», un pilnīgi nekas mani neapmierina šajā pasaulē, bet uz vēlēšanām es nevaru neiet, un citiem arī vajadzētu tāpat rīkoties. Kas tā vispār par nostāju neiet uz vēlēšanām?! Palīst zem deķa un pukstēt, ka viss ir slikti? Tad labāk ir kaut ko izdarīt un tad paust savu neapmierinātību, burkšķam jau mēs visi,» tā E. Gasners.
Nododot balsi glabāšanā, vēlētājs drīkst mainīt domas un pārbalsot
Salīdzinoši augstā cilvēku aktivitāte pārsteigusi Bauskas novada vēlēšanu iecirkņa darbinieces. Pirmdien piecpadsmit minūtes pirms pieciem, kad oficiāli tika atvērtas vēlēšanu iecirkņa durvis, bijusi sastājusies prāva cilvēku rinda, stāsta Bauskas novada 342. vēlēšanu iecirkņa sekretāre Līga Strazdiņa. Viņa paskaidro, ka iemesli dažādi, kālab cilvēki balsot nākuši dažas dienas pirms noteiktā termiņa. Kādam jādodas ārzemju ceļojumā, citam vēlme sestdien paņemt brīvu, kāds grib gluži vienkārši ātrāk nobalsot. Pagaidām kuriozi nav atgadījušies, arī īpaši neapmierinātu ļaužu, kas lamātu un peltu val-dību, līdz šim nav bijis. «Domāju, ka tas mūs sagaida pirmajā datu-mā – sestdien. Tad varēsim noklausīties visu pēc pilnas programmas,» prognozē vēlēšanu iecirkņa vadītāja Guna Geriņa.
Viņa atklāja, ka bijusi atnākusi kāda kundze, kura mājās sapratusi, ka nav nobalsojusi par īsto sarakstu, un vēlējās balsot atkārtoti. «Paskaidrojām, ka tas ir atļauts. Vēlētājs var nodot savu balsi glabāšanā pirmdien, bet trešdien – jau pārdomāt un nodot balsi no jauna. Turklāt atšķirībā no iepriekšējām Saeimas vēlēšanām pārdomāšanas un pārbalsošanas reižu skaits līdz pat vēlēšanu dienai nav ierobežots. Iepriekš bija iespēja tikai vienu reizi nodot balsi glabāšanā, un, ja vēlētājs pārdomājis, tad – pārbalsot vēlēšanu dienā. Pēc jaunās kārtības, nododot balsi glabāšanā, teorētiski vēlētājs var mainīt savas domas un pārbalsot kaut tajā pašā dienā,» skaidro G. Geriņa.
Atšķirībā no 2018. gada vēlēšanām pārbalsošana vairs nav piesaistīta tam iecirknim, kurā cilvēks pirmo reizi nodeva savu balsi glabāšanā. Līdz ar to pārbalsot var jebkurā iecirknī, proti, ja atkārtoti pārbalso, nododot balsi glabāšanā, tad to var veikt jebkurā no noteiktajiem 66 iecirkņiem, bet, ja pārbalso vēlēšanu dienā, – jebkurā no visiem vēlēšanu iecirkņiem.
Pārbalsojot iepriekš glabāšanā nodotā vēlētāja balss tiek anulēta. Tā tiek anulēta arī tad, ja pilsonis, kurš iepriekš nodevis balsi glabāšanā, tomēr ierodas uz vēlēšanām un nobalso arī vēlēšanu dienā.
Nododot balsi glabāšanā, parastā vēlēšanu aploksne tiek ielikta vēl vienā ārējā vēlēšanu aploksnē, uz kuras tiek pierakstīti vēlētāja rekvizīti, lai gadījumā, ja līdz vēlēšanu dienai cilvēks pārdomā, viņa iepriekš nodoto balsi var anulēt un neieskaitīt.
Reklāma