Ukraiņu un latviešu bērni satiekas nometnē Bauskas novada Īslīces kultūras namā
Lai palīdzētu Ukrainas bērniem un jauniešiem, kuri apmetušies Latvijā, apgūt valsts valodu, kā arī integrēties vidē kopā ar Latvijas bērniem un jauniešiem, valdība pašvaldībām piešķīrusi finansējumu vasaras nometņu organizēšanai. Šādu nometni no pirmdienas, 15. augusta, visu šo nedēļu Īslīces kultūras namā deviņiem ukraiņu un 15 latviešu bērniem organizē biedrība «Laiks jauniešiem».
Otrdienas, 16. augusta, rītā «Bauskas Dzīve» ieradās Īslīces kultūras namā. Tveicīgajā dienā ārdurvis bija atvērtas, un bērnu priecīgās čalas un sasaucieni nekļūdīgi aizveda uz nodarbību telpu, kur uz skatuves bija iespēja redzēt teatrālu etīdi par zvēru draudzību. Ar jaunajiem «aktieriem» darbojās Evita Novicka, Īslīces kultūras nama pasākumu organizatore, amatierteātra «Dadži» režisore. Norādes tika pateiktas gan latviešu, gan krievu valodā.
Teātris un lielizmēra spēles
Nometnes dalībnieks Ļevs Lantušenko no Ukrainas Latvijā ir kopš 12. marta, ar 1. septembri zēns mācīsies Bauskas 2. vidusskolas 6. klasē un, iespējams, attālināti arī Kijivas skolā. Puisis dzīvo Bauskas novada Bērzkalnos, jaunos klasesbiedrus vēl nav iepazinis. «Ar labām domām gaidu jauno mācību gadu, jo skolā labi mācījos. Arī nodarbības nometnē man patīk, visvairāk teātra spēlēšana,» teic Ļevs, kas savā skolā iepriekš pulciņos neesot iesaistījies.
Jau piecus mēnešus Latvijā, Īslīces SOS bērnu ciematā, dzīvo Tetjana Kima. Jauniete nāk no Krivijrihas Ukrainā. Uz jautājumu, kā patīk Latvijā, Īslīces pamatskolas 9. klases skolniece atbild: «Te ir labi, bet mājās ir labāk. Īsti nezinu, kur es mācīšos, – vai Īslīces skolā, vai attālināti Ukrainas skolā.» Nākotnes plāni pēc pamatskolas jaunietei vēl nav skaidri. Nometnē meitenei ir jautri, patīk spēles, satikusi šeit arī draudzenes.
Draudzīgi bariņā kopā ir latviešu un ukraiņu bērni, kas sarunājas krieviski vai saprotas arī bez vārdiem. Bauskas pilsētas pamatskolas 6. klases skolniece Zane Lea Zunda kā brīvprātīgā palīdz savam tētim – nometnes vadītājam Aigaram Zundam. «Pirmoreiz darbojos ar bērniem, ir grūti. Pašai sanāk dažās aktivitātēs iesaistīties, citās nesanāk,» atzīst meitene.
A. Zunda stāsta par nodarbībām. Pirmdien bijusi iepazīšanās diena, kad spēlētas spēles. Sazinājušies ar ukraiņu bērniem krieviski, pieaugušie un tie jaunieši, kas prot krievu valodu, nezinātājiem tulkojuši. Lai būtu vieglāk iemācīties latviešu valodu, iesākuši ar ciparu apgūšanu latviski. Aizvadīta arī popiela, kad ukraiņu bērni arī dziedājuši savas dziesmas. Otrdien paredzēta teātra spēlēšana, zīmēšana, atjautības spēles, dambrete, lielizmēra «Cirks», ko pazīst arī ukraiņi. «Viņi ir sirsnīgi, ātri iejūtas. Ukraiņiem trūkst bērnu draudzības, tādēļ viņi no sirds iesaistās visās aktivitātēs,» teic A. Zunda.
Trešdien plānota Bauskas apskate, muzeju apmeklēšana, pastaiga pa vecpilsētu, tikšanās ar interesantiem cilvēkiem, piemēram, Sabīni Berezinu, darbošanās fotopulciņā, glezniņu veidošana no dabiskiem ziediem, ceturtdien un piektdien – sportiskas aktivitātes un spēles, tai skaitā tradicionālās latviešu rotaļas, dambrete, bērnu un jauniešu iepazīšanās ar «Erasmus+» pieredzi. Piektdien iecerēta arī veselīga dzīvesveida mācība. Sestdiena, svētdiena vairāk būšot atslodzes dienas, kad ar pirkstiņkrāsām taps arī lielais nometnes karogs un dalībnieki tikšot pie krekliem ar «Laiks jauniešiem» logo. Svētdienu skaistāku darīs burbuļi, dziesmas un dejas «disenītē».
Pieķeras kā brālis māsai
E. Novicka par darbošanos nometnē teic: «Nedaudz ir valodas barjera, bet redzams, ka daudzi ukraiņu bērni saprot latviski, tikai vēl neprot atbildēt. Bērni ir priecīgi, citi pat jautā, vai «mazā māsa var braukt līdzi», iespējams, nodarbībās kāds būs atradis arī draudzību vai pat mīlestību.»
Pēc katras dienas dalībniekiem jautāts, kas paticis, kas ne. Pārsvarā saņemtas atbildes – «viss patīk», «patīk šeit būt». «Viss notiek ļoti organizēti, man patīk spēles, atmosfēra. Krievu valoda arī nesagādā grūtības. Vadītāji ir forši. Ieguvu mazu draudziņu – aptuveni četrus gadus vecu ukraiņu zēnu Marku, kas man pieķēries kā vecākajai māsai,» stāsta Marta Purviņa, Bauskas 2. vidusskolas 8. klases skolniece. Meitene gaida sporta aktivitātes.
Kamēr citi spēlēja lielizmēra galda spēles, kāda jauniete, apsēdusies maliņā, nedalītu uzmanību veltīja savam viedtālrunim. Izrādās, Marija Kabanova, Bauskas 2. vidusskolas 8. klases skolniece, tādējādi pārvar satraukumu, kas radies pēc iešanas uz skatuves, kas sagādājot grūtības un prasot piepūli. Saziņa ar nometnes dalībniekiem jaunietei nerada sarežģījumus, jo krievu valodā meitene runā brīvi, turklāt te piedalās arī draudzene.
«Visi te draudzīgi»
Vecākā dalībniece nometnē bija Signija Švāgere, Bauskas 2. vidusskolas 12. klases skolniece, arī brālis Raivo ir te. Sanākot labi atpūsties. Jānim Bidzānam, tās pašas skolas 8. klases audzēknim, ļoti patikusi teātra spēlēšana. Savukārt Alīna Āboliņa, Pilsrundāles vidusskolas 9. klases skolniece, teic, ka «ir ļoti jautri», bet viņa gaidot karaoki, kas «būs, jo ir jau sarunāts».
Ļoti runīgs un atvērts pret visiem ir Jānis Mārcis Grīnvalds, Codes pamatskolas 5. klases skolnieks. Viņš teic: «Visi te draudzīgi, trīs ukraiņus jau pazinu iepriekš, viņi saistīti ar manu skolu. Viņi gan nemāk latviski, savukārt es neprotu krieviski, bet kaut kā saprotamies. Man visvairāk patīk spēlēt dambreti – man tika atstāta partija ar vienu palikušu kauliņu, es «iegāju» dāmā un pretiniekam ar to nokāvu četrus kauliņus un gandrīz vinnēju! Esmu piedalījies vienās sacensībās, bet tā dambreti vairāk laukos spēlēju.»
Aigars Vendlands, Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālās struktūrvienības datortehniķu 3. kursa audzēknis, pēc darba šeit ierodas kā brīvprātīgais, «lai nav «jāsēž» mājās, sanāk arī piedalīties kādā aktivitātē».
Nometni finansē valsts un Bauskas novada pašvaldība, kopējais atvēlētais finansējums ir 10 153,60 eiro, teic G. Jankovskis, «Laiks jauniešiem» valdes priekšsēdētājs, viņš ir pateicīgs arī par telpām. Nākamnedēļ šāda pati nometne ar identisku programmu gaidāma citiem ukraiņu un latviešu bērniem.
Nometnes dalībnieki dienas nometnē, kas notiek no plkst. 9.30 līdz 16, bauda arī pusdienas un launagu, ko atved bistro «Rītausmas». Otrdien bērni ar gardu muti notiesāja kartupeļus ar karbonādi un kāpostu salātiem, kā arī saldo. Gan latvieši, gan ukraiņi vienprātīgi atzina, ka garšo.
Ukrainas civiliedzīvotāji Bauskas novadā
JĀNIS KALINKA, Bauskas novada izpilddirektora vietnieks:
– Pašlaik Bauskas novadā ir reģistrēti 380 – 390 kara bēgļi no Ukrainas.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vadītā komisija ir atbalstījusi 18 pašvaldību projektus infrastruktūras pielāgošanai, kas paredz izmitināšanas iespējas Ukrainas civiliedzīvotājiem. Atbalsts tiks sniegts arī bijušā Vecumnieku cietuma ēkas un Saulaines tehnikuma dienesta viesnīcas pielāgošanai bēgļu dzīvošanai.
Bijušā Vecumnieku cietuma ēkā ir aptuveni 12 dzīvokļu tipa telpas, tur ir nepieciešama apkure. Pašlaik notiek iepirkuma procedūras gatavošana. Labākajā gadījumā šīs telpas varētu būt pieejamas rudenī. Tajās būtu vieta ap 60 cilvēkiem.
Savukārt dienesta viesnīcā Saulainē istabām nepieciešams daļējs kosmētiskais remonts, citām pilns kosmētiskais vai pat kapitālais remonts. Darbi sadalīti vairākās pozīcijās. Tur, pielabojot kaut ko, esam arī izmitinājuši cilvēkus, bet tie nav normāli apstākļi. Tiek gatavotas tāmes, virzīts uz iepirkumu. Te varētu izmitināt 70 – 80 cilvēkus. Ja remontēs pa posmiem, stāviem, tad jau varbūt varēs to darīt pakāpeniski. Pašlaik nevar precīzi pateikt, kad šīs telpas varētu būt izremontētas un pieejamas, iespējams, nākamā gada pavasarī.
Nekur nav tik labi ka majas..macities svesu valodu ne katrs gribes un ne katram padosies.