Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

KOMENTĀRI – SIEVIETES ARMIJĀ

PĒDĒJĀ REZERVE. FAKTS: Valsts aizsardzības dienestā nākamgad plānots iesaukt 1000 jauniešus un pakāpeniski viņu skaitu palielināt līdz četriem tūkstošiem. Nacionālo bruņoto spēku komandieri Leonīdu Kalniņu uztrauc, vai nelabvēlīgās demogrāfiskās situācijas dēļ to būs iespējams sasniegt. Tāpēc «Latvijas Radio» viņš atzinis, ka pilnībā atbalsta arī sieviešu obligātu iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā. Ideju atbalsta arī aizsardzības ministrs Andris Sprūds, ārlietu ministre Baiba Braže un citi, taču par to vēl ir nepieciešama diskusija koalīcijā, parlamentā un sabiedrībā.

Dzīvē ja ne visai sokas,/ Sieviete vienmēr pie rokas,/ Vīrieti kad sāpes māc,/ Stipram dzimumam gurst prāts,/ Nepalīdzēs tablete,/ Dzīvību glābs sieviete./ Izrādās, pat armijā/ Morāli tur līdzsvarā./ Miķelis šai ziņā rūdīts,/ Krievu dienestā sen dīdīts,/ Mūsu militāro degsmi/ Uzklausa ar vieglu skepsi./ Meitenes mums atjautīgas,/ Zinošas un žiperīgas,/ Netēlos «aklās vistiņas»./ Izvēle – kļūs māmiņas!/ Uzplauks demogrāfija,/ Cerīga kļūs armija. ZĪMĒJUMS – VILNIS BULAVS, RĪMES – DAINA ZIEMELE

Kāds jūsu viedoklis par sieviešu obligāto iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Leonīds Kalniņš, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris

Atbalstītu to, ka jāiesauc abi dzimumi obligātā kārtā
– Nākamgad Valsts aizsardzības dienestu (VAD) plānots nokomplektēt jau ar aptuveni 1000 jauniešiem, lai pēcāk jau sasniegtu 4000 VAD karavīru gadā.
Nelabvēlīgā demogrāfiskā situācija rada uztraukumu par spējām nokomplektēt nepieciešamos 4000 karavīrus. NBS noteikti vajadzēs meklēt ceļus, kādā veidā motivēt sabiedrību iesaistīties šajā dienesta veidā.
Mana pārliecība un uzstādījums, ka brīvprātīgais VAD karavīrs ir vislabākais, kvalitatīvākais un efektīvākais. Un es ceru, ka ar brīvprātīgo iesaisti VAD motivēs arī pārējos Latvijas pilsoņus, un tas skaits, ko iesaucam obligātā kārtā, nebūs procentuāli liels.
Atbalstītu to, ka jāiesauc abi dzimumi VAD obligātā kārtā. Tas būtu motivējošais elements vīriešu kārtas pārstāvjiem būt aktīviem iesaistīties dienestā, nevis uz kādu laiku pamest valsti un meklēt iemeslus nedienēt.
Apakšvienībās, kurās dienē sievietes, kvalitāte, efektivitāte un disciplīna ir daudz augstāka, par to liecina pieredze Zemessardzē.
Tas būtu ļoti labs signāls, ja pieņemtu politiski šādu lēmumu. ◆
(No Latvijas Radio raidījuma «Krustpunktā»)


INTA JANSONE, DIVU MEITU MĀMIŅA BAUSKĀ

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Meitenēm jāļauj izvēlēties

– Esmu absolūti pret meiteņu obligātu iesaukšanu dienestā. Manuprāt, tas ir pret meiteņu, sieviešu būtību un misiju, kas jāpilda. Tām, kas pašas izvēlas militāro jomu, visi ceļi ir vaļā, zinu jaunas sievietes, kas priecīgas kā mediķes darboties militārajās struktūrās un pat brauc misijās. Viņas ir apmierinātas ar savu izvēli. Ir jādod izvēles tiesības. Piespiešana obligātā kārtā var negatīvā veidā ietekmēt meiteņu psihi. Turklāt kā mediķe uzskatu, ka ne visi armiju var izturēt fiziski, tā ir arī slodze psihei.
Savas meitas pavisam noteikti neredzu armijā. Es atbalstu vīriešu obligāto dienestu, bet ne sieviešu. Tai jābūt absolūti brīvai meiteņu izvēlei. Drīzāk atbalstu militāro un valsts drošības apmācību kursu vidusskolās, pamatskolas posmā tā vairāk varētu būt patriotisma mācīšana, apziņas veidošana, kāpēc svarīgi aizstāvēt savu valsti. ◆


Agris Tols, jaunietis

Tikai brīvprātīgi
– Sievietes nebūtu obligāti jāiesauc valsts aizsardzības dienestā, jo sievietes, tiesa, ne visas, pēc dabas ir fiziski un emocionāli vājākas par vīriešiem. Ņemot vērā to, cik stingra ir disciplīna dienestā un kādi ir pārbaudījumi, ne katra sieviete to spēs izdarīt. Nenoliedzami ir arī dāmas, kuras raksturā un fiziskajā sagatavotībā ir krietni noturīgākas un spēcīgākas par vīriešiem, tāpēc, ja viņas vēlas dienēt brīvprātīgi, ir visas iespējas to darīt. Kā obligātu prasību to nevajadzētu noteikt.
Ja bažas ir par deomgrāfisko situāciju valstī, tad šādas diskusijas par sieviešu obligāto iesaukšanu dienestā ir diezgan pretrunīgas, jo – kurš tad bērnus laidīs pasaulē, ja sievietēm jādienē? Arī es domāju, ka sievietēm, kuras to vēlas, ir jādzemdē un jāaudzina atvases, un militārās mācības var atstāt negatīvu emocionālu vai fizisku iespaidu uz tām sievietēm, kuras nav piemērotas un gatavas tām.
Sievietēm militārais dienests nekad nav bijis obligāts, tikai brīvprātīgs, tam tā vajadzētu būt arī tagad. Skolās ir valsts aizsardzības mācības stundas, kurās jāpiedalās visiem, nešķirojot dzimumu, – uzskatu, ka tas ir labs veids, kā iegūt militāra rakstura iemaņas. ◆

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Bauskas Dzīve» jautā

Vai sievietes, jūsuprāt, būtu obligāti iesaucamas valsts aizsardzības dienestā?

Edmunds Kudulis, galdnieks ◆
– Uzskatu, ka sievietēm ir vieta aizsardzības dienestā tikai pēc brīvprātības principa, kā tas ir tagad.

Irēna Šeinuka, pensionāre ◆
– Uzskatu, ka ne. Kas tad bērnus audzinās?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laura Grantiņa-Kutra, bērna kopšanas atvaļinājumā ◆
– Domāju, ka tam nebūtu jābūt obligāti – ja sieviete pati vēlas, tikai tad.

Solveiga Loča, strādā tīrīšanas firmā ◆
– Nē. Sievietēm ir jāaizstāv bērni, bet vīriem – dzimtene.

Ritvars Gulbis, veikala darbinieks ◆
– Tikai brīvprātīgi – sievietēm svarīgāki ir citi pienākumi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.