Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Apvienos vai neapvienos pagastu nodaļas Bauskas novadā? Kā apvienos?

Uģis Volosovskis ir Ceraukstes pagasta nodaļas vadītājs; pašlaik viņš pilda nodaļas vadītāja pienākumus arī Gailīšu pagastā. Pēc novada pašvaldības sniegtajiem datiem, Ceraukstes pagasta teritorija ir 67,62 km² , te mīt 1652 iedzīvotāji. Gailīšu pagasta teritorija ir 80,2 km² , iedzīvotāju skaits – 2095.
Foto – Ivars Bogdanovs

Kopš administratīvi teritoriālās reformas pagājuši divi gadi. Šajā laikā Bauskas novada pašvaldība pagastu pārvaldes pārveidojusi par pagastu nodaļām, kā arī izveidojusi apvienību pārvaldes teritorijās, kuras pirms tam bija atsevišķi novadi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par pagastu nodaļu turpmāko darbību un to vadīšanu valda neziņa, skaidra stratēģija nav saskatāma un arī netiek pausta. «Bauskas Dzīve» uz sarunu aicināja vairākus Bauskas novada pagastu nodaļu vadītājus, lai noskaidrotu esošo situāciju, saprastu, kas ir īstenots un kas ir gaidāms. Tomēr vērojams, ka arī pagastu nodaļu vadītāji par nākotni nav pilnībā informēti, kā arī baidās runāt skaidru valodu.

Nav vienotas politikas
Pirmās vēsmas par to, ka pagastu nodaļu modelis mainīsies, bija Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieka Aivara Mačeka teiktajā «Bauskas Dzīvei» 2021. gada nogalē: «Nākotnē būs jāizvērtē, cik lietderīgi būs mazajiem pagastiem uzturēt atsevišķus pagastu nodaļu vadītājus. Izvērtēsim pakalpojumu sniegšanu, skatīsimies, cik lietderīgi komunālos pakalpojumus sniegt katrā ciemā, varbūt jādomā par aģentūru vai kapitālsabiedrību, kas šīs lietas darītu. Izvērtēsim visas iespējas, kā optimālāk pārvaldīt teritoriju.»

Jāteic, ka nodaļu vadītāju atlasē un apstiprināšanā pašvaldībā nav vienotas politikas – citur vadītājus sameklē, citur iztiek ar aizvietošanu. Šogad darbu sākusi Stelpes pagasta nodaļas vadītāja Dace Stallīte, bet Bauskas apvienības pārvaldē vakantas ir Codes pagasta nodaļas un Gailīšu pagasta nodaļas vadītāja vietas.

Bauskas apvienības pārvaldes vadītāja Līga Vasiļauska paskaidroja, ka pārvalde pašlaik pagastu nodaļu vadītājus vakancēm nemeklē, jo «esošie darbinieki veiksmīgi strādā». Jāpiebilst gan, ka pēc Līgas Vasiļauskas apstiprināšanas amatā 2022. gada 27. oktobrī tūlīt par Vecsaules pagasta nodaļas vadītāju tika apstiprināta Sandra Siliņa-Aleksejeva. Ar viņu «Bauskas Dzīvei» sazināties neizdevās, jo Sandrai Siliņai-Aleksejevai noformēts atvaļinājums.

Laikraksts jau informējis, ka Codes pagasta nodaļas vadītājas vakance izveidojās pēc tam, kad ilggadējā tās vadītāja Dace Šķiliņa devās strādāt par Bauskas pilsētas nodaļas vadītāju, un Codes pagasta vadītāja pienākumu izpildītāja ir Dāviņu pagasta nodaļas vadītāja Līvija Šarķe.

«Bauskas Dzīve» sazinājās ar L. Šarķi, lai noskaidrotu, kā izdodas apvienot darbu divos pagastos. «Codē ir labs ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārzinis, kas zina savu darbu, ir profesionāla lietvede un kasiere, viss ir kārtībā. Aizvietošanas darbs nav viegls, tomēr daudz ir atkarīgs no pašiem darbiniekiem. Ja tie ir zinoši cilvēki, tad ir daudz vieglāk,» paskaidroja Līvija Šarķe. «Gaidām, kad notiks komunālo saimniecību apvienošana, tad situācija kļūs citādāka, jo pagastu nodaļu pārziņā nebūs komunālo saimniecību. Būs nopietna darba struktūru maiņa.»

Struktūru vērtē kā ļoti sarežģītu
Gailīšu pagasta nodaļas vadītāja vieta kļuva brīva šogad pavasarī, kad darbu pameta tikai pērnā gada sākumā amatā apstiprinātā Iluta Puķīte, kas pirms tam pagastā bija kultūras pasākumu organizatore. Pašlaik Gailīšu pagasta nodaļas vadītāja pienākumus pilda Ceraukstes pagasta nodaļas vadītājs Uģis Volosovskis.

Iluta Puķīte «Bauskas Dzīvei» atturīgi komentē aiziešanas iemeslus, bet paskaidro, ka tie bijuši personiski apstākļi, kā arī tika ņemts vērā veselības stāvoklis. «Ir ļoti daudz darba, ko darīt. Pēc novadu reformas klāt nākuši vairāki normatīvi, kurus nepieciešams ieviest no jauna, tas prasīja ļoti daudz laika,» skaidro I. Puķīte, kura pašreizējo pārvaldes struktūru vērtē kā ļoti sarežģītu. «Labāk būtu palikušas pagastu pārvaldes, nevis nodaļas, jo tagad ir ļoti sarežģīts formalitāšu process. Arī tad, ja tiks veikta nodaļu apvienošana, nebūs vieglāk. Svarīgi ir izvēlēties kritērijus, jo liela pagasta teritorijas apsaimniekot ir daudz grūtāk nekā maza.»
Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika paskaidroja, ka iepriekšējais Stelpes pagasta nodaļas vadītājs pārtrauca darba attiecības, un tad tika sludināts konkurss divas reizes – pirmajā reizē neatsaucās neviens kandidāts, bet otrajā reizē apstiprinātais vadītājs nostrādāja nedēļu un tad darbu uzteica. Pārvaldes vadītāja nenoliedza plānus par pagastu nodaļu apvienošanu, bet paskaidroja, ka gala lēmums vēl nav pieņemts, tiekot apkopota informācija un izstrādāti kritēriji.

Stelpes pagasta nodaļas vadītāja Dace Stallīte teic, ka pienākumus pilda no 2023. gada sākuma. Viņu amatā apstiprināja Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika. «Ziemā sarežģīti bija tikt galā ar ceļu kopšanu, jo daudz bija atkarīgs no laikapstākļiem. Pirms nodaļas vadītājas darba biju pagasta nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja, lietvede-kasiere. Centos darbus neiekavēt. Pārvaldes vadītāja saprata, ka tieku galā ar pienākumiem, tāpēc apstiprināja mani,» tā D. Stallīte, kas piebilda, ka «ir grūti pateikt, kas notiks nākotnē.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sarunas par nodaļu apvienošanu
«Bauskas Dzīvē» vairākkārt vērsušies iedzīvotāji ar jautājumiem par izskanējušām baumām par pagastu nodaļu apvienošanu pēc kapitālsabiedrību reformas Bauskas novada pašvaldībā. Uz to norāda arī vairāki pagastu nodaļu darbinieki.

«Bauskas Dzīvei», sarunājoties ar nodaļu vadītājiem, radās priekšstats, ka pašlaik kapitālsabiedrība «Bauskas novada komunālserviss» pārņem pagastu nodaļu funkcijas komunālo pakalpojumu sniegšanā, kas nozīmē, ka pēc reformas tikšot izvērtētas pagastu nodaļu funkcijas un pagastu nodaļu apvienošana. Darbinieki skaidrojuši, ka vairāku pagastu vadīšanu uzticēs vienam nodaļas vadītājam.

Veidojies arī secinājums, ka pagastu nodaļu struktūra izveidota nepareizi. «Pietrūkst darbinieka, kas koordinē iepirkumus. Jāveido cenu aptaujas «par katru sīkumu». Kuram nodaļas vadītājam ātrāk vajag, tas taisa iepirkumu visai apvienības pārvaldei. Tas ir ļoti apgrūtinoši. Ir ļoti liela slodze un atbildība, atalgojums salīdzinājumā ar privāto sektoru ir zems, daudzi «ņem darbu uz mājām», plašs pienākumu klāsts,» skaidro pagastu nodaļās strādājošie.

Vairāki darbinieki gan uzsvēruši, ka apvienot nodaļas lielās teritoriālās vienībās būtu ļoti sarežģīti. «Viss atkarīgs no kolēģiem, jo katrā pagastā ir sava kārtība, darbiniekiem jāsaprot, kas notiek. Protams, ka neziņa un baumas «nerada labu augsni»,» vērtē darbinieki pagastos. Tāpat valda neziņa, vai būs darbs vai tā nebūs.

Bez lemtspējas
«Bauskas Dzīve» sazinājās ar Gailīšu un Codes pagasta iedzīvotājiem, lai noskaidrotu viņu viedokli par nodaļu darbu bez sava nodaļas vadītāja. Gailīšu pagasta Uzvarā dzīvojošā Marta Priedola atzīst, ka par nodaļas vadītājas aiziešanu no amata uzzinājusi nesen. «Tas manu dzīves un darba ritmu nemaina, neesmu iegriezusies nodaļas ēkā ilgu laiku,» stāsta M. Priedola. Tomēr viņa neatbalsta nodaļu apvienošanu: «Manuprāt, vajadzētu palikt pie šī brīža pagastu nodaļām, jo katrai teritorijai ir savas īpatnības.»

Vairāki uzvarieši sarunā ar «Bauskas Dzīvi» atzinuši, ka jābūt pagasta nodaļas vadītājam, kas varētu aizstāvēt iedzīvotāju intereses. Kāda iedzīvotāja izteikusies, ka nodaļas vadītājam jābūt sasniedzamam, taču pašlaik tā neesot. «Jābūt pagastu pārvaldei, nevis nodaļai, jo pašlaik mums nav nekādas lemtspējas, visas lietas tiek lemtas Bauskā. Pašlaik ir jautājumi par skolu tīklu, bērnudārzu pievienošanu skolai. Ļo-ti liela kļūda bija likvidēt pasta nodaļu Uzvarā,» atzīst iedzīvotāji.

Codes pagasta nodaļas jaunatnes darbiniece Olga Pavlova pastāstīja, ka atšķirības darba organizācijā, kopš vadītājas pienākumus nodaļā pilda Dāviņu pagasta nodaļas vadītāja Līvija Šarķe, nav. «Man vadība ir sasniedzama, lietvedība ir «pa vecam». Kā privātpersonai arī ļoti lielas atšķirības nav, vienīgi, ka pagasta nodaļas vadītājas kabinets ir tukšs,» izsakās Olga.

Līdzīgās domās ir codietis Igors, kurš arī nejūt atšķirību no laika, kad Codes pagasta nodaļai bija sava vadītāja, taču viņš neuzskata, ka nodaļu apvienošana būtu vajadzīga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konkrētāka saruna par pagastu nodaļu turpmākajām funkcijām un struktūru ar Bauskas novada pašvaldības vadību «Bauskas Dzīvei» sarunāta augustā. ◆

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

  1. Par Gailīšu pagasta nodaļas vadītāju- tas jau bija neticami, ka viņa iedomājās, ka spēs tikt galā ar dažādo un sarežģīto darbu apjomu.

    3
    1
  2. pagasta pārvalžu vadītāju skaita samazināšanu un ar Brunavu pirmām kārtām vajadzētu sākt.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.