Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ēkām daudz laika nav palicis

Jo ilgāk iedzīvotāji lemj par nama renovāciju, jo dārgāk par to samaksā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Namā Salātu ielā 33 plānots, ka enerģijas patēriņš apkurei būs ne lielāks par 57,31 kilovatstundu uz kvadrātmetru.

Namu siltināšanas vēsture Bauskas novadā ir gana sena, lai šī gada ziemu vairāku māju iedzīvotāji sagaidītu gan ar gandrīz uz pusi mazākiem tēriņiem par apkuri nekā nesiltinātām mājām, gan jau nomaksājuši aizņēmumus, kurus ņēma siltināšanas veikšanai. Tomēr process ar katru gadu kļūst dārgāks.

Gandrīz visu namu apsaimniekotāju viedoklis vienāds – iedzīvotājiem ir jārūpējas par savu namu, un labākais veids, kā to izdarīt, gūstot reizē potenciālu finansiālu ieguvumu nākotnē, ir veikt renovāciju reizē ar energoefektivitātes pasākumiem – siltināšanu un apkures sistēmas nomaiņu. Šogad pie šī pasākuma ir ķērušies Salātu ielas 33. mājas iedzīvotāji Bauskā. Ēkas atjaunošanas darbus veic SIA «Revohaus», un būvdarbu beigu termiņš ir 2023. gada 31. augusts.

Kopēja sadarbība
Bauskas novada pašvaldības energopārvaldnieks Raitis Ignatjevs, kas reizē ir projekta vadītājs, stāsta, ka izšķiršanās par renovāciju bija kolektīvs darbs – sadarbība starp iedzīvotājiem, Bauskas novada pašvaldību un kapitālsabiedrību SIA «Vides serviss». Sarunas sākušās jau 2018. un 2019. gadā, kad notika projekta «Accelerate SUNShINE» aktivitātes. «Sarīkotas vairāk nekā 40 sapulces ar māju iedzīvotājiem, veicām skaidrojošo darbu,» atceras R. Ignatjevs. «Reizē ir iespēja nomainīt ēkas komunikācijas un nedzīvot visu laiku ar domām par «ugunsgrēka dzēšanu» – kad atkal kaut kas salūzīs un būs jālabo,» vērtē R. Ignatjevs. Toreiz bijusi cerība realizēt «ESCO» projektus, kas varētu būt lētāki, bet cerības nepiepildījās.

Viņš skaidro, ka vienīgais, kas šos projektus var īstenot, ir ēku iedzīvotāju kopienas, kas rūpējas par savu dzīvesvietu, kā arī domā par to, lai perspektīvā būtu jāmaksā mazāk par enerģiju. R. Ignatjevs uzsver, ka pašvaldība šajos procesos ir sadarbības partnere un atbalstītāja, nevis darbu veicēja un pasūtītāja. Gatavi siltināšanai esot arī Vītolu ielas 2. nama iedzīvotāji, bet tur pašlaik ir grūtības izveidot iedzīvotāju biedrību – vajag cilvēkus, kas ir gatavi uzņemties atbildību.

«Renovācijas darbu pasūtītāja ir dzīvokļu īpašnieku kopiena.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Raitis Ignatjevs, projekta vadītājs

Noraidīšanas izmaksas
Namā Salātu ielā 33 ir 78 dzīvokļi. Kopējā darbu tāme – 1 630 657,17 eiro, no kuriem pusi sedz grants maksājums no a/s «Attīstības finanšu institūcija «Altum»». Tomēr atlikusī summa ir lielāka par 800 tūkstošiem eiro, kas nozīmē, ka vidēji uz vienu dzīvokli iznāk atmaksāt nedaudz vairāk par desmit tūkstošiem eiro. R. Ignatjevs skaidro, ka atmaksas summa ir fiksēta – 1,52 eiro uz kvadrātmetru mēnesī.

Raksta autoram pie šiem skaitļiem atmiņā nāk iedzīvotāja Kareivju ielā 3 Bauskā, kas 2011. gadā sūdzējās, ka viņai par siltināšanu no dzīvokļa būs jāatmaksā 1500 lati jeb mūsdienu naudā nedaudz vairāk kā 2100 eiro. Projekta kopējais budžets toreiz bija 189 801,62 lati jeb 270 063,37 eiro.

Virkne māju iedzīvotāju toreiz izlēma veikt renovāciju, bet bija iemītnieki, kas nobijās. Visspilgtāk atmiņā ir Salātu ielas 8. nama renovācijas process, kur pēdējā balsojumā, kad atlika noslēgt tikai līgumu ar būvuzņēmēju, iedzīvotāji tomēr neatbalstīja re-novāciju. Jāuzsver, ka namu apsaimniekotāji norāda, ka mūsdienās šāda aktivitāte var dārgi maksāt, – būvniecības procesa sagatavošana ir dārga, jo projekti maksā jau nevis pāris tūkstošus eiro, bet gan vairāk nekā desmit tūkstošus eiro, ja beigās nenobalsos par renovācijas sākšanu, šīs naudas summas tāpat būs jāatmaksā. Ir iedzīvotāji, kas draud tiesāties ar nebalsotājiem par zaudējumu radīšanu šajā situācijā, jo, mainot viedokļus no viena balsojuma uz otru, šādā veidā nebalsotāji ir «piespieduši» iztērēt naudu bez atdeves.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jauns nav izeja
Namu pārvaldniece Ingrīda Liepa atzīst, ka aizvadītais gads bija ne pārāk veiksmīgs, – trim ēkām iesāktais renovācijas ierosināšanas process beidzies ar neko. Turklāt savulaik vienā no namiem varējuši veikt renovāciju par summu, kas varētu būt pat trīs reizes mazāka, nekā pašlaik būvnieki piedāvā, bet vispirms noraidījuši gan pirmo, gan pēc pusgada arī otro variantu, kas pusgada laikā kļuvis jau pusotru reizi dārgāks.

«Protams, māja īpašniekiem ir jāuztur – gan privātmāja, gan daudzdzīvokļu nams. Tikai daudzdzīvokļu mājā ir grūtības ar vienošanos. Jo ātrāk sāks renovāciju, jo labāk. Kad pabrauc pasaulē – tādās mājās kā pie mums daudzviet cilvēki vairs nedzīvo. Nolietojas viss – caurules, nama konstrukcija. Katrai lietai ir mūža ilgums. Saskatu, ka nerenovētajām mājām nākotnē būs daudz grūtāk – siltums būs dārgs,» saka I. Liepa.

Galvenā dilemma šajā stāstā, ko uzsver visi apsaimniekotāji, – ēkām daudz laika nav palicis. Vai nu tuvāko desmit, piecpadsmit vai mazāk gadu laikā būs jāveic renovācija, vai tās būs lemtas sabrukšanai un nāksies zaudēt savu dzīvojamo platību. Lai cik dārgi tas neizskatītos tagad, pēc dažiem gadiem tas jau var būt atkal dārgāk. Izvēle ir starp dzīvojamās platības zaudēšanu un izmaksām, bet, jo ilgāk iedzīvotāji izdarīs izvēli, jo dārgāk tas izmaksās. Kad Bauskas novada pašvaldība salīdzinoši nesen mēģināja izprast, cik izmaksātu jaunu māju celtniecība, tad summa bija apmēram simts tūkstoši eiro par dzīvokli. Var salīdzināt ar Salātu ielas 33 dzīvokļu renovāciju, kur būs jāatmaksā nedaudz vairāk par desmit tūkstošiem. Tā ir kā spirāle, kas, vijoties uz augšu, kļūst aizvien plašāka – jo vēlāk šajā spirālē nokļūsi, jo dārgāk būs.

Pēdējā brīdī
Pēdējā brīdī salīdzinoši lētākā «vilciena vagonā» paguva ielēkt Ceraukstes pagasta Mūsas ciema Centra ielas 20. mājas iedzīvotāji. «Izsprukām kā caur adatas aci – sadārdzinājums bija tikai 15 procenti, kas bija aptuveni 20 tūkstoši virs pirmās tāmes,» stāsta Ingrīda Levko no dzīvokļu kooperatīvās sabiedrības «Aivītes». 13 dzīvokļu mājai attiecināmās projekta izmaksas bija 152 065,91 eiro un neattiecināmās – 23 893,03. Tur bija nedaudz citādi noteikumi, un granta maksājums beigās bija 76 tūkstoši eiro. Kooperatīvs 2018. gadā veica vēl viena nama renovāciju Centra ielā 22, kur ir 12 dzīvokļu māja, – tur izmaksas bija 146 584,18 eiro.

«Daudzdzīvokļu māju īpašniekiem nav citu variantu,
kā ieguldīt naudu remontā.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ingrīda Levko

Bauskā mājai Salātu ielā 33 būs tā saucamā ventilējamā fasāde, kas varbūt pilsētā arī ir nedaudz neierasti, bet abas ēkas Mūsas ciemā tieši šādi ir renovētas.

I. Levko atzīst, ka tā varbūt arī sanāk nedaudz dārgāk, bet šādu fasādi var uzstādīt arī aukstos laika apstākļos, un dzīvē nekad nevarēsi būt drošs, kad renovācijas darbus varēs sākt un kad pa-beigt, – procesu var ietekmēt ļoti daudzi apstākļi.

Ceraukstes pagasta Mūsas ciema Centra ielas 20. namu paspēja renovēt pirms lielā būvniecības cenu kāpuma. Foto – ULDIS VARNEVIČS

Maksājumi izlīdzinās
«Citu risinājumu neredzu,» par nama renovācijas nepieciešamību saka I. Levko. Par enerģijas taupīšanu abas ar kooperatīva vadītāju Gunitu Vīgupu domājušas arī iepriekš. 2021. gada novembrī nomainīti gāzes katli, un tas vien jau ļāvis samazināt patēriņu par apmēram desmit procentiem arī nesiltinātām ēkām. Savukārt tagad plānos ir tā sauktā energokopiena. Ar Eiropas Savienības atbalstu piesaistīts Rīgas Tehniskās universitātes eksperts, kas izvērtēs, kādas ir iespējas uzstādīt enerģijas ražošanas iekārtas – saules baterijas, vēja ģenerato-
rus – un dabūt no tā finansiālu ieguvumu. Process gan ir pašā sākumā – vēl nav skaidrs, kāds varētu būt rezultāts. Savukārt kooperatīvs pašlaik plāno ēkas Centra ielā 24 renovāciju – process jau savulaik bijis iesākts, bet daži iedzīvotāji pārdomājuši. Cik tas izmaksās nākotnē, vēl nedomā, bet ir skaidrs, ka iepriekš «norautais» balsojums iedzīvotājiem izmaksās dārgāk nekā tad, ja jau pirms pāris gadiem būtu nobalsojuši par renovāciju.
«Iepriekšējās ziemās tas nebija tik izteikti, bet šajā ziemā siltināto māju maksājumi par apkuri, pieskaitot maksājumus par siltināšanu, bija praktiski tādi paši kā maksājumi par apkuri nesiltinātās mājās,» saka I. Levko.


UZZIŅAI

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk nekā pusotrs miljons

Daudzdzīvokļu mājas Bauskā, Salātu ielā 33, energoefektivitātes paaugstināšanas būvdarbu pasūtītāja ir dzīvokļu īpašnieku biedrība «Salātu iela 33». Finansējumu izsniedz a/s «Attīstības finanšu institūcija «Altum»». Projektu finansē, izmantojot finansiālo atbalstu, kas sastāv no granta un aizdevuma. Projekta izmaksu kopējā summa ir 1 630 657,17 eiro, tai skaitā pievienotās vērtības nodoklis 283 006,62 eiro. Projekta realizācijai piešķirts grants 50 procentu apmērā no kopējām izmaksām – pēc projekta realizācijas pasūtītājs saņems dāvinājumu – grantu – 815 328,58 eiro apmērā. Pārējo summu dzīvokļu īpašnieku biedrība aizņemas no a/s «Attīstības finanšu institūcija «Altum»».

Veicamie darbi pamatā ir energoefektivitātes pasākumi: tā ir ēkas siltināšana, izbūvējot ventilējamo fasādi ar 150 milimetru akmensvates siltinājumu. Ekstrudētā polistirola 70 milimetru cokola siltinājums. Jumta seguma atjaunošana un bēniņu pārseguma siltināšana ar 300 milimetru beramo akmensvati. Lai būtu iespējams apsekot bēniņu komunikāciju un jumta konstrukciju tehnisko stāvokli, bēniņos izbūvēs koka laipas. Pagraba griestu siltināšana notiek ar 150 milimetru biezu akmensvates siltumizolāciju. Iztīrīs un sakārtos ēkas dabiskās ventilācijas kanālus, lai uzlabotu gaisa apmaiņu siltinātajā un atjaunotajā ēkā. Visos logos uzstādīs «Ventsys» svaiga gaisa pieplūdes vārstus. Mainīs apkures sistēmu, uzstādīs jaunus apkures cauruļvadus un jaunus radiatorus. Izbūvēta jauna karstā ūdens sagatavošanas sistēma, un uzstādīts jauns karstā ūdens siltummainis. Logu nomaiņa koplietošanas telpās un projektā paredzēto logu nomaiņa dzīvokļos, uzstādot mūsdienu prasībām atbilstošus energoefektīvus PVC logus. Jaunu durvju uzstādīšana ēkas ieejas mezglos – iekšdurvis un ārdurvis – un ieejas durvis siltummezglā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īstenojot minētos energoefektivitātes pasākumus, uzlabos ēkas energoefektivitāti, samazinās siltuma zudumus, un palielināsies ēkas nesošo konstrukciju ilgmūžība un ēkas ekspluatācijas laiks. Pēc energoefektivitātes pasākumu veikšanas enerģijas patēriņš apkurei standarta apkures sezonas apstākļos ir plānots ne lielāks par 221 megavatstundu gadā jeb 57,31 kilovatstundām uz kvadrātmetru gadā.

Projektā arī veic koplietošanas telpu kosmētisko remontu.


Ceraukstes pagasta Mūsas ciema četru māju siltuma enerģijas patēriņa uz vienu kvadrātmetru izmaiņas gadu laikā. Procenti rēķināti pret siltuma ziņā visvairāk tērējošo ēku.

* 2021. gadā dzīvokļu kooperatīvā sabiedrība «Aivītes» nomainīja apkures katlus, kas kopā ar 2022. gada salīdzinoši silto ziemu ļāva būtiski samazināt apkures rēķinus.
** 2023. gada dati ir par pirmajiem četriem mēnešiem – tāpēc patēriņš ir salīdzinoši mazāks, bet procentuālā starpība ļauj novērtēt renovēto māju ieguvumu.

Mūsas ciema četru ēku apkures faktiskais tarifs eiro par kvadrātmetru apkurināmajām platībām 2022./2023. gada
apkures sezonā

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Par kādu renovāciju var būt runa, ja Dārza ielā 14 jau padsmit gadus nevienu bedrīti nevar aizlāpīt? Bedres līdz potītēm. Šī iela nav mājas īpašums, bet gan pašvaldības iela. Un šitādiem teliņiem, kas kā akli pa Bausku staigā, man jāuztic projekta izveide?

    Es nemaz nerunāju par pārējiem brīnumiem pilsētā…

  2. Pirms renovācijas, ja to veic Vides serviss, iesaku izņemt pašu liktos logus un radiatorus un pārdot. Es savā naivuma iedomājos, ka maksāsu lētāk, jo man pašai lielākoties viss jau bija – pielika tikai virtuvē mazo radiatoru, uzlika alokatorus, iestikloja lodžiju un nomainīja trubas. Tomēr maksaju tādu pašu summu ko tie kam nebija nekā. Un citi, man līdzīgā situācijā, arī.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.