Kopš septembra sākuma a/s «Veselības centru apvienības» (VCA) doktorātā Bauskā, Pionieru ielā 1, konsultācijas sniedz neiroķirurgs Uģis Spinga.
Neiroķirurģija ir medicīnas specialitāte, kas nosaka diagnozes un ārstē slimības, ja cilvēkiem radušās sūdzības par galvas un muguras smadzeņu darbību, kā arī mugurkaulāja un perifērās nervu sistēmas bojājumu gadījumos. Neiroķirurgs atkarībā no slimības vai savainojuma rakstura var nodrošināt ķirurģisku vai konservatīvu ārstēšanu, skaidro ārsts. Speciālists konsultē pacientus ar mugurkaula, galvas smadzeņu, perifēro nervu karpālo un kubitālo kanālu saslimšanām un arī traumām.
Ārsts ir sertificēts neiroķirurgs ar vairāk nekā 35 gadu pieredzi, stažējies Sanktpēterburgā, Vīnē, Hamburgā, Tallinā, regulāri piedalās zinātniskās konferencēs, kongresos un semināros, ir Latvijas Neiroķirurgu biedrības biedrs. Dakteris Spinga papildus apguvis arī manuālo terapiju, ko var pielietot mugurkaula problēmu ārstēšanai.
Neiroķirurga palīdzība jāmeklē tad, ja cilvēkam sāp mugura, mugurkaula kakla daļa, ir sāpes pieceļoties vai pieliecoties. Tie ir tikai daži ar mugurkaula saslimšanām saistīti simptomi, kas var norādīt uz osteohondrozi, radikulītu, mugurkaula deformāciju, kā arī citu smagāku saslimšanu – skoliozes, starpskriemeļu disku trūces, stenozes u. c. attīstību.
Mediķis uzsver – problēmas ar mugurkaulu mūsdienās ir ļoti daudziem cilvēkiem, to attīstību veicina sēdošs darbs, liekais svars un mazkustīgs, neaktīvs dzīvesveids. Mugurkaula saslimšanu savlaicīga diagnostika un ārstēšana ir efektīvas un ātras izveseļošanās pamats. Lai laikus novērstu mugurkaula sāpju pieaugumu un saslimšanas progresēšanu, jādodas uz konsultāciju pie neiroķirurga.
Ārsts Spinga diagnozes noteikšanai izmanto dažādas metodes: «Mūsdienās vairs nav iedomājams, ka precīzu dignozi varētu uzstādīt, tikai pārbaudot nervu refleksus, jušanu un apskatot rentgena attēlus. Tam nepieciešamas dažādas attēldia-gnostikas metodes – magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija, pozitronu emisijas tomogrāfija, neirogrāfija, kvantitatīvā sensorā testēšana, elektromiogrāfija, asinsvadu, nervu un muskuļu ultrasonogrāfija, elektroencefalogrāfija, galvas un kakla asinsvadu doplerogrāfija.»
Neiroķirurgs cer, ka labi sākusies sadarbība ar ģimenes ārstiem, citiem speciālistiem un pacientiem Bauskas doktorātā veiksmīgi turpināsies un paplašināsies, jo tas ir drošākais ceļš uz cilvēku veselības atjaunošanu un uzlabošanu. Dakteris Spinga teic – pacientiem būtu jāsadarbojas ar ārstu, gan sagatavojot vizītei informāciju par iepriekšējo slimības gaitu, gan izpildot mediķa norādījumus ārstēšanas gaitā.
«Pacientu izglītošana ir būtisks ārsta pienākums, jo ļoti daudzām slimībām eksistē riska faktori un ir pieejama profilakse. Piemēri būtu pārmērīga ēšana, kas izraisa aptaukošanos, smēķēšanas atkarība, alkoholisms, mazkustīgums un daudzi citi veselību bendējoši ieradumi. Ieradumus mainīt nav viegli, tomēr pieredze sniedz optimistisku vīziju gan ārstam, gan pacientam: smalkāk iepazīstot, kā mūsu smadzenes veido rutīnu un ieradumus, varam izprast, kā pacients var sevi pārliecināt mainīt kaitīgos ieradumus un dzīvot ar pozitīvu, gudru attieksmi, proti, tieši tādu dzīvi, kādu pats vēlas,» saka neiroķirurgs.
Dakterim Spingam, kā jebkuram ārstam, lielākais gandarījums ir pacienta izveseļošanās: «Ir patīkami, ja pēc operācijas pacientam izdodas ātri atgriezties darbā ar uzlabojumiem pēc veselības problēmām. Nesen paciente, kura mocījās ar hroniskām ilgstošām sāpēm muguras lejasdaļā un nespēja vairs noiet pat 50 metrus bez apstāšanās, pēc operācijas atnākusi noņemt diegus, jautāja – kur palika sāpes? Esot tik labi, ka aizmirsusi par gaitas limitu un trīs kvartālus nogājusi kājām, dungojot dziesmu.»
Ārsts uzsver, ka atbildība par savu veselību ir katra paša rokās: «Pašlaik ļoti nelabvēlīgas sekas atstājis kovida mājsēdes periods, kad divos gados daudzas slimības ir attālināti ielaistas, nediagnosticētas, pacienti ierobežojumu dēļ mazāk nodarbojās ar sportiskām aktivitātēm. Tāpēc tagad rekomendēju mazāk lietot neveselīgu pārtiku, tik daudz nesēdēt darbā un mājās, bet censties iziet dabā, izkustēties. Piemērus iesaku no paša pieredzes, tas ir iedarbīgāk nekā pasaulslaveni sportisti televīzijā. Es daudzus gadus aktīvi nodarbojos gan ar basketbolu veterānu turnīros, gan volejbolu, peldēšanu, ziemā cenšos slēpot, slidot, reizi nedēļā eju uz trenažieru zāli. Moto «Veselā miesā vesels gars» ievēroju pats un cenšos ieteikt pacientiem. Bieži mani pacienti ir ar hroniskām, ielaistām kaitēm, piemēram, ilgstoši sāp kakls, jostas daļa, tirpst rokas un kājas, bet nav paškritikas ne par lieko svaru, ne ēšanas paradumiem vai kustību nepieciešamību. Apskatot pacientu, redzu, ka ir liekais svars, zobi nav sanēti, smēķē, bet vēlas, lai iedodu brīnumtableti, kas visu atrisinās! Veselības uzturēšanai jāvelta gan laiks, gan pacietība, un rezultāts parādīsies pēc vairākiem mēnešiem. Pareizi ieradumi un sportiska aktivitāte ir stūrakmens labākai veselībai.»
Informāciju par pakalpojumiem, speciālistu un neiroķirurga pieņemšanas laiku meklējiet mājaslapā vca.lv vai jautājiet reģistratūrā.
Ērti pierakstīties pie speciālistiem:
◆ epoliklinika.lv,
◆ pa tālr. 22335207, 8828
◆ vai klātienē reģistratūrā.
Jaunumus publicē arī VCA_poliklinika kontos «Facebook», «Instagram», «TikTok».
Epoliklinika.lv: https://vca.eveselibaspunkts.lv/lv/Booking/SpecialistsAndServices?InstitutionCode=26&EmbeddedCode=010064120
vca.lv: https://vca.lv/vca-poliklinikas/bauska.html
Ārstniecības iestādes kods: 0100-64120
Mēs Bauskā esam apmierināti ar daktera Landorfa darbu.
Ar Landorfa darbu jau nu apmierināts nevar būt gan.- Absolūti neprofesionāls ārsts.
Ērces pamodušās arī Bauskā.