Iepirkšanās tiešsaistē ir kļuvusi par neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu. Lasi un uzzini, kā iepirkties droši!
Laikmetā, kad ar vienu klikšķi var iegādāties visu, sākot no drēbēm līdz ūdens pudelēm notino.lv/fitnesa-piedrumi/seikeri-un-udens-pudeles, iepirkšanās tiešsaistē ir kļuvusi par neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu. Tā ir ērta, bieži vien lētāka un piedāvā galvu reibinošu izvēli. Tomēr šis komforts bieži vien ir saistīts ar vairākiem riskiem. Kibernoziedznieki nepārtraukti izstrādā jaunus veidus, kā apkrāpt pircējus. Lai nodrošinātu, ka iepirkšanās tiešsaistē ir gan patīkama, gan droša, šajā rakstā esam apkopojuši noderīgus un praktiskus padomus.
1. Drošas tīmekļa vietnes
Pirmkārt un galvenokārt, vienmēr iepērkieties drošās tīmekļa vietnēs. Drošu tīmekļa vietni var atpazīt pēc tās URL ir “https”, kur “s” nozīmē “secure”. Tas norāda, ka vietne izmanto šifrēšanu, lai aizsargātu Jūsu datus. Turklāt neaizmirstiet pārbaudīt, vai adreses joslā ir aizslēgtas atslēdziņas simbols. Tas pierāda to, ka Jūsu informācija, piemēram, paroles, ir privāta, kad tā tiek nosūtīta uz konkrēto tīmekļa vietni, ko apmeklējiet.
2. Izmantojiet spēcīgas un unikālas paroles
Ikvienam kontam, ko veidojiet internetā, ir svarīgi izveidot unikālas un spēcīgas paroles, kuras grūti uzminēt. Izvairieties no viegli uzminamu paroļu, piemēram, “password123” vai “qwerty”, izmantošanas. Tā vietā izvēlieties burtu, ciparu un speciālo rakstzīmju kombināciju.
Katrai vietnei cenšaties izmantot citādāku paroli. Kādēļ? Šādā veidā, ja viens konts tiek kompromitēts, pārējie paliek droši. Paroļu pārvaldnieki šajā ziņā var būt glābiņš, jo tie glabā un ģenerē sarežģītas paroles Jūsu vietā.
3. Divu faktoru autentifikācijas iespējošana
Divu faktoru autentifikācija (2FA) nodrošina papildu drošības līmeni. Pat ja hakerim izdodas iegūt Jūsu paroli, lai pieteiktos, viņam joprojām būs nepieciešama piekļuve sekundārajai ierīcei vai kontam. Daudzi tiešsaistes mazumtirgotāji piedāvā 2FA, izmantojot īsziņu, e-pastu vai autentifikācijas lietotnes. Tas ir vienkāršs solis, kas ievērojami uzlabo Jūsu konta drošību.
4. Uzmanieties no pikšķerēšanas krāpšanas
Pikšķerēšana ir krāpniecības veids, kurā uzbrucēji izliekas par uzticamu personu vai organizāciju, lai iegūtu konfidenciālu informāciju no upuriem. Parasti tas notiek, izmantojot e-pastu, īsziņas vai sociālo mediju platformas. Esiet piesardzīgi pret negaidītiem e-pasta ziņojumiem, kuros tiek pieprasīta personiska informācija vai Jūs tiekat novirzīts uz tīmekļa vietni, lai “pārbaudītu” Jūsu informāciju. Pirms noklikšķināt uz saitēm vai lejupielādēt pielikumus, vienmēr kārtīgi pārbaudiet avotu.
5. Drošu maksājumu metožu izmantošana
Veicot pirkumus tiešsaistē, izmantojiet drošas maksājumu metodes, piemēram, kredītkartes, PayPal vai citus labi zināmus maksājumu pakalpojumus. Šīs metodes nodrošina labāku aizsardzību pret krāpšanu salīdzinājumā ar debetkartēm vai tiešajiem bankas pārskaitījumiem.
6. Esiet skeptiski
Lai gan visiem patīk labi piedāvājumi, esiet piesardzīgi pret piedāvājumiem, kas šķiet pārāk labi, lai būtu patiesi. Krāpnieki bieži izmanto neticami zemas cenas, lai pievilinātu upurus. Pirms pirkuma veikšanas vienmēr meklējiet un pārbaudiet atsauksmes par konkrēto tirgotāju.
7. Nodrošiniet ierīču drošību
Pārliecinieties, ka Jūsu dators, viedtālrunis un citas ierīces, ko izmantojat, lai iepirktos tiešsaistē, ir drošas. Instalējiet pretvīrusu programmatūru un regulāri to atjauniniet, lai aizsargātu savas ierīces pret ļaunprātīgu programmatūru. Regulāri atjauniniet arī operētājsistēmu un lietotnes, lai novērstu jebkādas drošības nepilnības.
8. Ziniet savas tiesības
Iepazīstieties ar savām tiešsaistes pircēja tiesībām. Daudzās valstīs ir patērētāju aizsardzības likumi, kas aizsargā darījumus tiešsaistē. Piemēram, tiesības atgriezt bojātu preci, tiesības saņemt atpakaļ naudu par nepiegādātu preci un tiesības noteiktā termiņā atcelt pasūtījumu.
Reklāma