Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ideāla vide labākam miegam

Labs miegs nakts laikā ir svarīgs, lai labi atpūstos un sagatavotos nākamajai dienai. Tas ne tikai nodrošina mums pozitīvu labsajūtu, garastāvokli un darba spējas, bet arī rūpējas par mūsu veselību. Tomēr, lai varētu baudīt labu un veselīgu nakts atpūtu, vispirms ir jāpārliecinās, ka jūsu gulēšanas vide ir pareizi izveidota.

Gulēšanas telpa ir vieta, kur mēs visi cenšamies atpūsties un atgūties no dienas rūpēm. Taču atpūsties var būt vēl vieglāk, ja ir nodrošināta pareiza gulēšanas vide – matracis, gultas piederumi, temperatūra un apgaismojums. Lai gan dažas no šīm lietām dažiem var šķist triviālas, tās ir lietas, kas palīdz mūsu ķermenim atpūsties un izbaudīt vislabākās kvalitātes miegu.

Gulta

Gulta ir vissvarīgākā laba miega sastāvdaļa, tāpēc pārliecinieties, ka tā ir piemērota izmēra, lai jums nebūtu jāguļ saliektām kājām vai jāuztraucas par izkrišanu. Ja par to esat parūpējies, bet joprojām mostaties ar sāpošiem kauliem vai tirpstošām ekstremitātēm, ir laiks atrast jaunu matraci. Saskaņā ar ekspertu viedokli matracis parasti jāmaina ik pēc 7-8 gadiem. Matracis ik pēc dažiem gadiem ir jāmaina, jo tas nolietojas un kļūst ne tikai neērts, bet arī neveselīgs gulēšanai. Mēģiniet atcerēties, kad iegādājāties savu pašreizējo matraci, novērtējiet tā kvalitāti un izlemiet, vai ir pienācis laiks iegādāties jaunu matraci, vai arī palīgā var nākt virsmatracis, kas efektīvi mīkstina esošo matraci un izlīdzina gulēšanas zonas.

Ja nolemjat iegādāties jaunu matraci, jums nevajadzētu pārlieku steigties. Ir ļoti svarīgi izvēlēties jūsu ķermeņa vajadzībām atbilstošu gulēšanas pamatni, kas atbalstītu jūsu ķermeni, ļautu muskuļiem atslābināties un jums atpūsties, tāpēc, pirms maināt matraci, pievērsiet uzmanību sava ķermeņa signāliem un izlemiet, kādas matrača īpašības jums nepieciešamas.

Zināšanas par matraču veidiem dažādām ķermeņa formām var palīdzēt jums orientēties plašajā pieejamo matraču klāstā. Lai izvairītos no mugurkaula problēmām, jums ir jāsaglabā pareiza stāja arī gulēšanas laikā, tāpēc ņemiet vērā, ka ciets vai mīksts matracis nebūs piemērots ikvienam.  Mīksts matracis ieteicams cilvēkiem, kuru svars nepārsniedz 90 kg, vidēji ciets vai vidēji mīksts matracis – cilvēkiem, kuru svars ir no 90 kg līdz 110 kg, savukārt ciets matracis vislabāk piemērots cilvēkiem, kuru svars pārsniedz 110 kg. Izvēloties pareizo matrača cietību, jūs nekaitēsiet savam ķermenim, varēsiet netraucēti gulēt visu nakti un pamosties možs.

Pexels.com

Gultas veļa

Gultas veļa ir vēl viena neatņemama veselīga un dziļa miega sastāvdaļa. Protams, arī tā jāizvēlas, ņemot vērā savus personīgos kritērijus – vēlamo cietību, biezumu, izturību –, taču nevajadzētu arī aizmirst, kādu ietekmi uz jūsu veselību atstās jebkura no šīm izvēlēm.

Pirmkārt, spilvens. Jums piemērotam spilvenam ir jānotur galva vienā līmenī ar pleciem un mugurkaulu, it kā jūs stāvētu kājās. Tas sniegs kaklam pareizo atbalstu, samazinās spiedienu uz visu ķermeni un novērsīs sāpes kaklā. Neaizmirstiet pievērst uzmanību savai gulēšanas pozai, jo gulēšanai uz sāniem nepieciešams cietāks spilvens nekā gulēšanai uz muguras.

Protams, tikpat svarīgi ir pārliecināties, ka jūsu spilvenam un segai ir pareizais pildījums. Ja jums ir tendence nakts laikā svīst, ieteicams izvēlēties vilnas gultas veļu, kas ne tikai pasargā no temperatūras izmaiņām, bet arī novērš pelējuma, baktēriju un citu mājas putekļu veidošanos. Ar pūkām un spalvām pildīta gultasveļa ir ideāli piemērota cilvēkiem ar jutīgu ādu. Savukārt, ja jums ir alerģijas, izvēlieties lina gultas veļu, kas rada vislabāko mikroklimatu cilvēkiem ar alerģijām. 

Kad esat izvēlējies savām vajadzībām vispiemērotāko gultas veļu, neaizmirstiet to arī pienācīgi kopt. Tikai mazgājot un žāvējot saskaņā ar norādījumiem, jūsu gultas veļa saglabāsies labā stāvoklī un palīdzēs jums izbaudīt vislabāko miega kvalitāti.

Temperatūra

Droši vien ikviens no mums ir piedzīvojis brīdi, kad naktī aizmigt šķiet neiespējami. Parasti iemesls tam ir nepareiza temperatūra telpā. Ja tā ir pārāk augsta, mēs svīstam, ja pārāk zema – mums ir auksti un grūti relaksēties.

Tiek uzskatīts, ka pareizā temperatūra guļamistabā ir 16-19 grādi. Tas ir tāpēc, ka naktī mūsu ķermeņa temperatūra pazeminās, un, ja arī guļamistabā ir vēss, organismam nav pastāvīgi jāpielāgo ķermeņa temperatūra, tādējādi ir vieglāk aizmigt.

Protams, istabas temperatūru palīdz atvēsināt ne tikai gaisa kondicionieris vai atvērti logi. Ja vēlaties uzturēt dabisku ķermeņa temperatūru, izvēlieties elpojošu matraci, kas ļauj gaisam cirkulēt un rada vislabāko klimatu labam miegam. Tāpat pirms gulētiešanas neveiciet nekādas sportiskas vai citas aktīvas darbības. Tas tikai pamodinās jūsu ķermeni un vēl vairāk apgrūtinās aizmigšanu.

Apgaismojums

Nav nekāds noslēpums, ka gaisma kontrolē mūsu ķermeņa iekšējā pulksteņa darbību un norāda mums, kad ir laiks iet gulēt. Kad redzam gaismu, mūsu ķermenis domā, ka ir laiks mosties, savukārt, redzot blāvu gaismu, mēs jūtamies miegaini un relaksēti. Tāpēc, lai labi izgulētos, pirms gulētiešanas ieteicams izslēgt visas elektroierīces, kas varētu novērst uzmanību, izvairīties no ļoti spilgtas gaismas guļamistabā vai vakarā izslēgt visu citu gaismu, izņemot galda lampu.

Protams, miegu var traucēt arī citi gaismas avoti, piemēram, ielu lampas, automašīnu lukturi vai pat austošā saule. Lai palīdzētu pietiekami ilgi gulēt un agrāk pamosties, pārliecinieties, ka jums ir piemēroti logu aizkari. Pietiekami biezi un pietiekami tumši logu aizkari neļaus nevēlamajai gaismai iekļūt jūsu istabā un ļaus jums labi izgulēties.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.