Starptautiskais atjaunīgās enerģijas uzņēmums Ignitis Renewables ir uzsācis ietekmes uz vidi novērtēšanas (IVN) procesus nākotnē plānoto vēja enerģijas parku attīstīšanai Bauskas un Ogres novados. Tas paredz esošā vides stāvokļa izpēti un novērtēšanu attiecīgajās teritorijās, kā arī plānoto projektu un to ietekmes uz vidi novērtējumu.
Jau ziņots, ka Ignitis Renewables sācis būvniecības darbus pie Stelpes saules enerģijas parka attīstīšanas, ko veido divi atsevišķi objekti Bauskas novada Stelpes un Bārbeles pagastos. Plānots, ka Stelpes saules enerģijas parka kopējā jauda būs 145 megavati (MW), un to plānots nodot ekspluatācijā līdz 2025. gadam.
Lai nodrošinātu atjaunīgās enerģijas ražošanas nepārtrauktību visa gada garumā, Bauskas novadā plānota pieslēguma jaudas hibridizācija, kas nākotnē paredz iespēju attīstīt arī vēja parkus. Šāda veida hibrīda tehnoloģiju projekti ir ierasta prakse visā pasaulē, un Ignitis Renewables ekspertu ieskatā tas ir ļoti piemērots zaļās enerģijas ražošanas modelis Latvijai, kad visa gada garumā iespējams ražot enerģiju gan no saules, gan vēja.
Sākts ietekmes uz vidi novērtējuma process vēja enerģijas parkam
Ietekmes uz vidi novērtējuma procedūru veic projektu attīstības sākotnējā posmā, lai novērtētu paredzētās darbības iespējamo ietekmi uz vidi un izstrādātu priekšlikumus nelabvēlīgas ietekmes novēršanai un samazināšanai. Būtiska loma šajā procesā ir atvēlēta sabiedrībai, kurai ir dotas plašas iespējas līdzdarboties vides jautājumu izvērtēšanā.
Plānots, ka Bauskas novada objektā, kas ietver teritorijas Dāviņu, Vecsaules, Codes un Stelpes pagastos, varētu uzstādīt līdz 20 jaunākās paaudzes vēja elektrostacijām, kuru kopējā jauda varētu sasniegt 148 MW. Arī otrā objektā Bauskas novada Valles un Vecumnieku pagastos, kā arī Ogres novada Birzgales pagastā plānots uzstādīt līdz 20 jaunākās paaudzes vēja elektrostacijām ar kopējo jaudu līdz 150 MW. Vienlaikus šobrīd vēl nav noteikts precīzs izbūvējamo vēja elektrostaciju skaits un novietojums. Tas tiks vērtēts ietekmes uz vidi novērtējuma procesa ietvaros, izskatot dažādus vēja elektrostaciju modeļus, izvietojumu un kopējo jaudu, kā arī ņemot vērā novērtējuma rezultātus.
Papildus tam ar mērķi saražoto vēja enerģiju nodot kopējā tīklā abos vēja parku objektos tiks izbūvētas jaunas apakšstacijas ar pieslēgumu esošajām 110 kV elektrolīnijām. Precīza apakšstaciju atrašanās vieta, kā arī elektropārvades iespējamie risinājumi tiks noteikti IVN ietvaros. Vēja parka būvniecības procesa laikā ir paredzēts izbūvēt arī ar vēja elektrostaciju darbību saistīto infrastruktūru – pievedceļus, elektropārvades līnijas u.c. būves.
Ietekmes uz vidi sākotnējā publiskā apspriede ir iecerēta šī gada rudenī, kad iedzīvotāji tiks iepazīstināti ar sākotnējās ieceres materiāliem un rosināti sniegt priekšlikumus. Aicinājums uz sākotnējo sabiedrisko apspriešanu tiks iepriekš izsludināts – lūdzam iedzīvotājus sekot līdzi informācijai.
Vairāk informācijas par plānotajām izpētēm var meklēt Vides pārraudzības valsts biroja mājaslapā www.vpvb.gov.lv. (Vēja parka “Stelpe 1” un tā saistītās infrastruktūras būvniecība | Vides pārraudzības valsts birojs (vpvb.gov.lv) un Vēja parka “Stelpe 2” un tā saistītās infrastruktūras būvniecība | Vides pārraudzības valsts birojs (vpvb.gov.lv)
Galvenie ieguvumi no zaļās enerģijas parku izveides
Rūpes par vidi un cilvēkiem ir daļa no Ignitis Renewables darbības stratēģijas. Uzņēmums papildus jau normatīvajos aktos noteiktajām vides aizsardzības prasībām atjaunīgās enerģijas projektu dzīves cikla laikā īsteno vēl plašāku vides aizsardzības pasākumu programmu.
Papildus tiek īstenota arī vietējo kopienu atbalsta programma, kuras ietvaros paredzēts sniegt finansiālu atbalstu vietējām kopienām, kas atrodas saules un vēja enerģijas parku tuvumā. Lai iepazīstinātu ar iecerēto atbalsta programmu, Ignitis Renewables pārstāvji rīkos tikšanos ar nevalstiskajām organizācijām un citiem kopienas pārstāvjiem jau šajā vasarā. Vairāk informācijas sekos.
Vienlaikus Ignitis Renewables ir atvērts vietējo iedzīvotāju un kopienu ieteikumiem par to, kā nākotnē varētu radīt draudzīgāku un zaļāku vidi sev apkārt. Uzņēmumam ir svarīgi, lai tā īstenotie atjaunojamo energoresursu projekti radītu papildu pievienoto vērtību visam reģionam, vietējām kopienām un uzņēmumiem.
Apjomīgas investīcijas zaļās enerģijas projektos visā Latvijā
Starptautiskais atjaunīgās enerģijas uzņēmums Ignitis Renewables aktīvi paplašina savu darbību un Latvijā saskata lielu izaugsmes potenciālu. Nākotnē vienu trešdaļu no kopējā reģiona projekta attīstības plāna ir paredzēts īstenot tieši Latvijā.
Ignitis Renewables ir daļa no Baltijā vadošās atjaunojamās enerģētikas grupas Ignitis Group, kas darbojas Baltijas valstīs un Polijā. Uzņēmuma mērķis ir radīt 100% zaļu un drošu enerģētikas ekosistēmu šodienas un nākotnes paaudzēm. Tuvāko gadu laikā Ignitis Renewables Latvijā plāno kopumā investēt aptuveni 700 miljonus eiro. Lielākā daļa investīciju tiks novirzītas atjaunojamās enerģijas projektiem ar mērķi līdz 2030. gadam sasniegt 4–5 gigavatu (GW) uzstādīto atjaunīgās enerģijas ražošanas jaudu.
Oops kas par milzeni.Un cik energoresursu iztērēts lai tādu uzbūvētu,uzstādītu,apkalpotu?Un cik ilgā laikā tāds atmaksājas?
Latvenergo pērk parku Lietuvā, Lietuvieši taisīs parkus Latvijā? Kā to saprast? Shēmas un korupcija? Kad beidzot būs saprātīgas elektrības cenas bez sadomātām piekabēm?!