Gandrīz katram cilvēkam dzīves laikā nākas saskarties ar naudas aizņemšanos. Protams, dažreiz tā ir neliela summa kādam mazam pirkumam. Savukārt tuviniekiem nereti aizdodam lielākas naudas summas. Lieliski, ja viss beidzas labi un cilvēks norunātajā laikā atdod naudas summu. Tomēr dažreiz gadās, ka vienoties nav iespējams. Turklāt daži pēkšņi “aizmirst” par aizņemšanās faktu un sāk melot, ka tas nav noticis. Šeit ir daudz nianšu, jo parāds no fiziskas personas nedaudz atšķiras no, teiksim, bankrotējušām firmām. Tomēr ir 3 izplatīti veidi, kā atgūt savu naudu.
Vienošanās
Nenoliedzami, lai atgūtu aizņemto naudu, vispirms jāmēģina vienoties. Tāpēc, ja tas ir kāds no Jūsu tuviem cilvēkiem, runājiet mierīgi un izlemiet, līdz kuram laikam ir jāatdod parāds. Tāpat ir svarīgi neaizmirst galveno noteikumu: aizdodot naudu, noteikti fiksējiet šo procesu kaut kādā veidā. Tas var būt konkrēts līgums vai vismaz vienkārša rakstiskā vienošanās. Protams, nereti der arī dažādas sarakstes, bankas izraksti un tamlīdzīgi. Jebkurā gadījumā ir svarīgi, lai būtu kaut mazākais pierādījums, pat ja personai uzticaties. Tomēr nevajadzētu riskēt, it īpaši, ja runa ir par lielākām summām.
Pirmstiesas parādu piedziņa
Lai gan daļai cilvēku izdodas vienoties, daļa parādu neatdod, pārējiem atdot vispār nav iespējas. Abos gadījumos būtu vērts sazināties ar piedziņas uzņēmumiem, kuri, izvērtējot kopējo situāciju, iespējams, sāks ar pirmstiesas procesu. Visticamāk, uzņēmums pats mēģinās vienoties. Pirmkārt, aizņēmējam var tikt nosūtīti atgādinājumi, lai mudinātu viņu uz konkrētām darbībām. No otras puses, persona var vienkārši ignorēt visas ziņas. Taču konkrētā notikumu secība lielā mērā ir atkarīga no konkrētās situācijas apstākļiem, piemēram, parāda pierādījumiem, naudas summas, Jums atvēlētā laika un citām lietām.
Parādu piedziņa tiesā
Vēršanos tiesā var veikt vairākos dažādos veidos atkarībā no Jūsu individuālās situācijas. Piemēram, ja parādnieks atzīst naudas saņemšanu un ļaunprātīgi kavē atmaksu, ir svarīgi vērsties rajona tiesā ar pierādījumiem. Visticamāk, tiesa aizņemējam izdos rīkojumu, ja tas netiks apstrīdēts, dos iespēju sazināties ar tiesu izpildītājiem, un tie pabeigs piedziņas procesu. Taču šī metode ir piemērotāka, ja parādnieks nenoliedz naudas saņemšanas faktu, bet tomēr to neatdod laikā.
Savukārt, ja saprotat, ka pirmā metode jums nav piemērota, varat vērsties tiesā par parāda piedziņu dokumentālā procesa kārtībā. Protams, šeit svarīgi ir arī visi iespējamie pierādījumi, ka nauda pārskaitīta konkrētai personai. Taču, izvēloties šo iespēju, nevienam nebūs jāierodas tiesā – viss process notiek rakstiski.
Trešā metode ir visilgākā un sarežģītākā, bet dažreiz tā ir nepieciešama. To parasti izvēlas, ja trūkst pierādījumu par parāda esamību, un parādnieks parasti to neatzīst vai noliedz. Šajā gadījumā tiks noteiktas tiesas sēdes un būs jāaizpilda virkne dokumentu. Jebkurā gadījumā parādu piedziņas kompānija noteikti ieteiks, kādu variantu izvēlēties konkrētajā gadījumā. Tomēr tiesas process vienmēr ir nedaudz sarežģītāks.
Parādu piedziņas metodes
Atkarībā no uzņēmuma izvēlētās parādu piedziņas metodes, Jūs, iespējams, atgūsiet naudu dažādos veidos. Viens no tiem ir bloķēts personīgais bankas konts. Ar šo aspektu nodarbosies tiesu izpildītāji, kuri ieturēs nepieciešamo naudas summu no parādnieka bankas konta. Vēl viena iespēja ir īpašuma izmantošana. Piemēram, ja cilvēkam nav uzkrājumu, bet viņš ir nekustamā īpašuma īpašnieks, visticamāk, nauda tiks atdota ar izsoles palīdzību. Vēl viens veids ir ieturēt naudas summu no aizņēmēja darba samaksas. Pēdējā metode ir parāda pārnešana uz laulāto. Šāds lēmums gan ir iespējams tikai tad, ja abi cilvēki nav noslēguši laulības līgumu. Tomēr ir diezgan daudz metožu. Tāpēc, ja pamanāt, ka vairs nevarat vienoties, iespējams, ir pienācis laiks vērsties pēc palīdzības pie parādu piedzinējiem. Pieredzējuši darbinieki izvērtēs Jūsu individuālos apstākļus un piedāvās labāko risinājumu esošajā situācijā. Tomēr parādu, visticamāk, atgūsiet, īpaši, ja jums ir pierādījumi, ka naudas pārskaitīšana ir notikusi.
Reklāma