Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kā uzlabot kredītvēsturi? – 5 noderīgi padomi

Kredītvēsture ir cilvēka finansiālo saistību apkopojums, kas sastāv no informācijas par cilvēka esošajām un bijušajām finansiālajām saistībām, kā arī to izpildes disciplīnas. Tā sāk veidoties brīdī, kad cilvēks uzņemas pirmās finansiālās saistības, un tā liecina par cilvēka kā klienta maksātspēju un finansiālo situāciju. Kredītvēsturi ņem vērā un izvērtē dažādi pakalpojumu sniedzēji, piemēram, aizdevēji, kad izvērtē aizdevumu pieteikumus un pārdevēji, kad izsniedz preces līzingā. Kredītvēsture tiešā veidā ietekmē cilvēka finansiālās iespējas un labklājību, tādēļ ikvienam finansiāli aktīvam cilvēkam vajadzētu rūpēties par savu kredītvēsturi un vajadzības gadījumā uzlabot to – lūk, 5 padomi, kā uzlabot kredītvēsturi.

1.  Visus maksājumus veic laicīgi!

Kavēti maksājumi ir viens no vienkāršākajiem un ātrākajiem veidiem, kā sabojāt savu kredītvēsturi, tādēļ visus maksājumus vienmēr vajadzētu veikt laicīgi! Kredītvēsturi ņem vērā un izvērtē ne tikai aizdevēji, izvērtējot aizdevumu pieteikumus, bet arī komunālo pakalpojumu sniedzēji, pārdevēji, kas piedāvā iegādāties preces līzingā u.c., tādēļ attiecībā uz kredītvēsturi vienlīdz svarīgi ir gan kredītmaksājumi, gan komunālo pakalpojumu rēķini, interneta un televīzijas pakalpojumu rēķini, sodi par ceļu satiksmes pārkāpumiem u.c.  Ikdienas steigā kāds no maksājumiem var aizmirsties tādēļ visus obligātos/regulāros maksājumus iesakām veikt uzreiz pēc tam, kad saņem savu darba algu! Iespējams, var palīdzēt arī atgādinājumu iestatīšana vai automātisko maksājumu iestatīšana internetbankā.

Lai gan kredītvēsturē tiek atspoguļoti visi maksājumu kavējumi, ir zināma atšķirība starp pāris dienas kavētu mobilo sakaru pakalpojumu rēķinu un ilgstoši kavētiem kredītmaksājumiem – izvērtējot kredītvēsturi, pakalpojumu sniedzēji ņem vērā gan kavējumu summas, gan kavējumu regularitāti, gan konkrētajā brīdī kavētos maksājumus. Sliktākajā scenārijā informācija par kavētu maksājumu nonāk Latvijas Bankas Kredītu reģistrā, kur nonāk parādnieki ar vismaz 90 dienas kavētiem maksājumiem par summu virs 150 EUR. Turklāt, šajā reģistrā saglabājas informācija gan par esošiem, gan par bijušiem maksājumu kavējumiem, līdz ar ieraksts reģistrā nereti paliek pat tad, kad saistības godprātīgi izpildītas.

2.  Ja Tev ir aktīvs parāds – atmaksā to!

Ja Tev šobrīd ir aktīvs parāds, piemēram, aizdevums, tad vajadzētu mēģināt to pēc iespējas ātrāk atmaksāt vai vismaz samazināt tā apjomu. Svarīgi, lai esošo parādsaistību apjoms nepārsniedz 30% – 40% no Taviem ikmēneša ienākumiem! Lai varētu veiksmīgi atmaksāt parādu, sākumā apzinies esošo situāciju – kādi ir Tavi ienākumi un izdevumi, un kurās jomās turpmāk varētu ietaupīt, lai novirzītu naudu parāda atmaksai. Pēc tam izveido konkrētu rīcības plānu – kam, cik bieži un cik daudz maksāsi. Ja Tev ir vairāki aktīvi aizdevumi, ir vērts sazināties ar aizdevēju, lai aprunātos par iespēju samazināt ikmēneša maksājumu ar kredītu apvienošanu, tādējādi mazinot budžeta slogu.

Vajadzība aizņemties var rasties ikvienam, tādēļ Latkredits.lv pieejami tādi risinājumi kā aizdevums ar sliktu kredītvēsturi un kredīts pret ķīlu, tomēr, lai jauni aizdevumi nevis sabojātu, bet gan uzlabotu kredītvēsturi, nepieciešamība aizņemties jāapdomā ļoti rūpīgi, izvērtējot visus ar to saistītos riskus! Nekad nevajadzētu aizņemties ar mērķi atmaksāt esošo parādu! Atceries – tikpat rūpīgi jāapdomā galvošana cita cilvēka aizdevumam, jo, ja cilvēkam radīsies problēmas ar aizdevuma atmaksu, tad par to būsi atbildīgs Tu, un tas ietekmēs Tavu kredītvēsturi!

3.  Parūpējies par stabiliem un oficiāliem ienākumiem!

Neoficiāli ienākumi varētu likties ļoti laba doma, īpaši jaunībā, jo no tiem netiek maksāti nodokļi, tādējādi ‘’uz rokas’’ tiek saņemts vairāk. Tomēr tādā gadījumā Tu esi tikai un vienīgi zaudētājs, jo šādi ienākumi neatspoguļojas kredītvēsturē, līdz ar to, lai arī cik liela būtu Tava neoficiālā alga, pakalpojumu sniedzēju acīs Tava maksātspēja ir ļoti zema. Turklāt, no neoficiāliem ienākumiem netiek veiktas sociālās iemaksas, tādējādi ievērojami samazinās pabalstu un arī pensijas apjoms, kas ir būtiski labklājības faktori. 

Šo iemeslu dēļ nepietiek, ka katru mēnesi bankas kontā tiek iemaksāta noteikta naudas summa – svarīgi, lai ienākumi ir gan stabili un pietiekami, gan oficiāli, jo tas liecina gan par cilvēka uzticamību, gan par maksātspēju, līdz ar to cilvēks pakalpojumu sniedzēju acīs kā klients ir mazāk riskants. Ņem vērā, ka bezdarbnieka pabalsts netiek uzskatīts par stabilu ienākumu avotu, savukārt pensija gan. Par Tavu finansiālo situāciju liecina arī ieguldījumu veikšana, piemēram, uzkrājums bērnu izglītībai un/vai aktīvs krājkonts.

4.  Parūpējies par savas kredītvēstures daudzveidību!

Pastāv populārs uzskats, ka, ja kredītvēsturē netiek atspoguļotas nekādas finansiālās saistības, tad tā ir pozitīva – patiesībā šis uzskats ir maldīgs, jo tādā gadījumā cilvēka kredītvēsture nav ne pozitīva, ne negatīva. Patiesībā jo ilgāka un daudzveidīgāka ir cilvēka kredītvēsture, jo labāk, jo tādā gadījumā pakalpojumu sniedzējiem ir vairāk informācijas, lai izvērtētu cilvēka kā klienta maksātspēju un finansiālo situāciju. Lieliski, ja kredītvēsturē pieejama pēc iespējas daudzveidīgāka informācija, t.sk. gan par preču līzinga līgumiem, gan mobilo sakaru, interneta un televīzijas pakalpojumu līgumiem, gan aizdevumiem un citām finansiālajām saistībām, tomēr atceries – svarīgāka par kredītvēstures dažādību ir pozitīva finansiālo saistību izpildes disciplīna! Svarīgi, lai kredītvēsturē tā tiek atspoguļota ar ‘’+’’ zīmi.

5.  Krīzes situācijās rīkojies nekavējoties!

Ja jūti, ka Tava finansiālā situācija kļūst sliktāka un ir risks, ka turpmāk nevarēsi godprātīgi pildīt esošās finansiālās saistības, rīkojies nekavējoties! Negaidi, kad finansiālā situācija kļūs vēl sliktāka! Atceries, ka pakalpojumu sniedzēju interesēs nav novest klientus bezizejas situācijā, bet gan tas, lai sadarbība būtu veiksmīga un saistības tiktu pildītas godprātīgi, tādēļ nebaidies sazināties ar pakalpojumu sniedzēju, lai meklētu izeju kopā un vienotos par abpusēji izdevīgu risinājumu! Rīkojoties proaktīvi, vari parūpēties par to, lai krīzes situācijā kredītvēsture tiktu ietekmēta pēc iespējas mazāk. 

Kredītvēsture ir kā cilvēka finansiālā reputācija, un diemžēl sabojāt reputāciju ir ļoti viegli, taču kredītvēstures uzlabošana var prasīt daudz ilgāku laiku. Lai arī varētu likties, ka kredītvēstures uzlabošana šobrīd nav aktuāla, nekad nav iespējams paredzēt visus finansiālos darījumus, kas tiks veikti nākotnē, tādēļ vajadzētu jau laicīgi sākt rūpēties par savu kredītvēsturi – jo ātrāk, jo labāk! Ceram, ka mūsu padomi palīdzēs Tev uzlabot savu kredītvēsturi, tādējādi parūpējoties par finansiālo labklājību nākotnē!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.