Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kāpēc vietējie mežistrādes uzņēmumi tik aktīvi pērk mežus?

Daudzi mazie meža īpašnieki, visticamāk, varēs apliecināt, ka regulāri sastopas ar dažādu mežistrādes uzņēmumu un citu potenciālo pircēju piedāvājumiem pārdot sev piederošos zemes gabalus. Protams, īpašumu pirkšana un pārdošana ir pilnīgi ierasti darījumi, kas it kā nekādu dziļāku interesi neizsauc. Tomēr tieši meža nozarē pircēji ar dažādu metožu palīdzību meklē pārdevējus ar tādu aktivitāti, kāda citās nozarēs netiek novērota. Šīs metodes iekļauj gan agresīvu reklamēšanos, gan regulārus zvanus (tai skaitā no zvanītājiem, kas apzvana lielu skaitu nejauši izvēlētu numuru, cenšoties trāpīt uz kādu, kam pieder mežs), gan pat ierašanos meža īpašnieka mājvietā, lai pārliecinātu to par labu sava meža pārdošanai.

Skaidrs, ka iemesls tam, ka šie mežistrādes uzņēmumi pērk mežu tik lielos apjomos, ir iespēja vēlāk no tā gūt ievērojamu peļņu – nereti arī uz zemes sākotnējā īpašnieka rēķina. Tomēr, slēdzot darījumu ar uzticamiem partneriem, tas var būt arī abpusēji izdevīgs. Tāpēc šajā rakstā apskatīsim galvenos veidus, kā mežistrādes uzņēmumi gūst peļņu no šādiem darījumiem un ieskicēsim, no kā uzmanīties meža īpašniekiem, lai pēc darījuma nepaliktu ar rūgtu pēcgaršu.

Kokmateriālu tālākpārdošana

Ja meža īpašniekam piederošajā mežā iespējams veikt ciršanu, tam ir iespēja izvēlēties, pārdot zemes gabalu ar visiem tajā ietilpstošajiem kokiem, pārdot tikai cērtamos kokus, atstājot meža zemi savā īpašumā vai mežistrādi un koksnes realizāciju veikt pašam. Pirmajos divos gadījumos bieži vien pie lielākā ieguvuma tiek tieši mežistrādes uzņēmums, kas mežu nopircis, jo koksni izdodas realizēt par krietni lielāku summu nekā pirkuma darījumā saņēma zemes sākotnējais īpašnieks. Īpaši aktuāli tas ir gadījumos, kad koksnes cena tās pārdošanas brīdī ir krietni augstāka nekā īpašuma iegādes brīdī – piemēram, kā tas notika 2022. gadā, kad cenas strauji pieauga Krievijas iebrukuma Ukrainā un tam sekojošo sankciju dēļ.

Protams, daudziem ir visai biedējoši uzņemties veikt mežistrādes darbus pašam, jo arī šajā gadījumā ir jāatrod labākais uzņēmums, kas šos darbus veiks, kā arī pēc tam jāorientējas kokmateriālu cenās, lai varētu tos izdevīgi pārdot. Šo situāciju var risināt, piesaistot kompetentus konsultantus, kuri uzņemsies gan nepieciešamo darbu veikšanu, gan koksnes realizāciju, apmaiņā pret iepriekš norunātu procentu no realizācijas summas. Izvēloties šādu pieeju, no kokmateriālu realizācijas iegūtā summa, visticamāk, tāpat pārsniegs to, kas tiktu iegūta, pārdodot kokus vai visu zemes gabalu mežistrādes uzņēmumam.

Meža zemes tālākpārdošana

Šis arī ir galvenais iemesls, kāpēc daudzi meža zemes uzpircēji tik aktīvi “medī” potenciālos pārdevējus – jo viņi zina, ka pēc tam spēs to pārdot tālāk par lielāku summu. Izmantojot meža īpašnieku nezināšanu par reālajām tirgus cenām, kā arī pievilinot tos ar dažādām loterijām, akcijām un citiem solījumiem, mežs tiek nopirkts par cenu, kas ir zemāka, nekā tā reālā vērtība, lai pēc tam jau par krietni lielāku summu pārdotu to lielajiem meža īpašniekiem, kas investē Latvijas mežos.

Lai no šādas situācijas izvairītos, tiem, kuri vēlas savu mežu pārdot, ieteicams kārtīgi izvērtēt situāciju tirgū un nepiekrist pirmajam piedāvājumam, ievācot piedāvājums no vairākiem potenciālajiem pircējiem. Īpaši tas attiecas uz gadījumiem, kad pircējs ir pieteicies pats, sasolot jūsu vietā ātri nokārtot visus nepieciešamos dokumentus un/vai steidzina jūs pieņemt lēmumu. Visticamāk, ka šādā gadījumā jums tiek piedāvāta neizdevīga cena, kas arī izskaidro steigu, lai neļautu jums apzināt savas iespējas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.