Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Olbaltumvielu loma suņu barībā: ieguvumi un vērtīgākie avoti

Foto: freepik.com/Freepik

Lai suns būtu vesels un enerģisks, tam, pirmkārt, jānodrošina veselīgs un sabalansēts uzturs. Un tieši suņa saimnieks ir atbildīgs par to, lai dzīvnieks nodzīvotu ilgu mūžu, pēc iespējas izvairoties no dažādām nekvalitatīva, nepilnvērtīga uztura izraisītām veselības kaitēm.

Kad dzīvniekam ir sastādīta veselībai, vecumam un šķirnei atbilstoša diēta, saimnieks var pielāgot fiziskās aktivitātes, lai savam mīlulim nodrošinātu arī ikdienā nepieciešamo fizisko slodzi, kas palīdzēs izvairīties no aptaukošanās un mazkustīga dzīvesveida izraisītām kaitēm.

Profesionālā suņu barība, kas pieejama katrā zoo veikalā, nodrošina visas dzīvniekam nepieciešamās barības vielas, minerālvielas un vitamīnus. Taču izvēle ne vienmēr ir tik vienkārša. Proti, katram dzīvniekam jāatrod labākais diētas modelis. Taču, lai kādu barību saimnieks izvēlētos, svarīgi, lai suņa uzturā būtu iekļautas visas nepieciešamās uzturvielas.

Olbaltumvielas ir vienas no svarīgākajām uzturvielām, kas dzīvnieka uzturā ir neaizstājamas. Kā nodrošināt dzīvniekam pilnvērtīgu uzturu, kāpēc olbaltumvielām ir tik svarīga loma suņu barībā un kā iekļaut vērtīgos olbaltumvielu avotus dzīvnieka ikdienas uzturā – par to raksta turpinājumā!

Kādu barošanas modeli izvēlēties, lai savam sunim nodrošinātu pilnvērtīgu uzturu?

Šobrīd arvien plašāk pieejama informācija par pareizu mājdzīvnieku uzturu un to aizvien aktualizē arī veterinārārsti, kinologi un citi dzīvnieku eksperti, tāpēc suņu saimnieku izpratne par veselīgu mīluļa uzturu ir kļuvusi daudz plašāka. Vēl tikai pirms aptuveni 20 gadiem suņi pārsvarā tika baroti ar pašgatavotām putrām, kauliem un dažādiem ēdienu pārpalikumiem, līdz ar to aptaukošanās izraisītas slimības, locītavu slimības un citas kaites bija ļoti plaši izplatītas. Mūsdienās situācija ir krietni uzlabojusies.

Suņiem augšanas temps ir aptuveni 10 reizes straujāks nekā cilvēkam, līdz ar to tieši kucēna vecumā īpaši svarīgi sekot līdzi tam, lai kucēns uzturā uzņemtu visas nepieciešamās barības vielas veselai kaulu, muskuļu un citu orgānu attīstībai. Sasniedzot pieauguša suņa vecumu katram saimniekam visticamāk jau būs izstrādāts savam mīlulim piemērotākais ikdienas uztura plāns. Tomēr vēlams veikt regulāras, profilaktiskas apskates pie veterinārārsta un ikdienā novērot mīluļa pašsajūtu, vēdera izeju un apetīti.

  • Ja dzīvniekam tiek novēroti tādi simptomi kā vemšana, caureja, izmaiņas apmatojumā, straujš svara pieaugums vai zudums, vājums vai apātija, tas var liecināt par to, ka izvēlētā suņu barība nav pilnvērtīga vai sabalansēta, kā arī atsevišķos gadījumos dzīvniekam var tikt konstatēta alerģija vai pārtikas nepanesība.

Šobrīd pastāv dažādi suņu barošanas modeļi, taču lielai daļai suņu saimnieku pamatizvēle ir profesionāla suņu barība – suņa uzturā tiek iekļauta sausā barība suņiem un/vai suņu konservi.

Tas ir ērtākais variants, jo profesionāla, kvalitatīva suņu barība ietver visas svarīgās uzturvielas, tāpēc suņa saimniekam nebūs jāpavada laiks sastādot individuālu ēdienkarti. Atliek vien sekot ražotāja norādēm par ēdienreižu porciju lielumu un skaitu, kā arī izvēlēties barību, kas atbilst suņa vecumam, šķirnei un, ja ir kādas aktuālas veselības problēmas, pielāgot barību dzīvnieka veselības stāvoklim.

  • Šobrīd arvien lielāku popularitāti suņu saimnieku vidū gūst holistiskā suņu barība, kas izgatavota no īpaši augstvērtīgām, tikai dabīgām izejvielām, kas suņa gremošanas sistēmai ir vieglāk pārstrādājama.

Taču vēl aizvien ir gana daudz saimnieku, kas izvēlas kombinēt veikalos nopērkamo barību ar svaigi gatavotu, izvēlas tikai svaigi gatavotu barību vai pilnībā neapstrādātu produktu uzturu. Un, lai gan šāds uztura modelis ir dzīvniekam visdabiskākais, tomēr saimniekam jārēķinās, ka šāda uztura nodrošināšanai jāvelta daudz vairāk laika, jo ēdienreižu porcijas jāgatavo katru reizi svaigas, īpašu uzmanību pievēršot higiēnas ievērošanai. Turklāt svaigu produktu uzturs ir daudz dārgāks.

  • Sastādot svaigu, neapstrādātu produktu diētu, nepieciešamas padziļinātas uztura zināšanas, konsultācija ar vetārstu vai dzīvnieku uztura speciālistu, lai izvēlētais uztura modelis nodrošinātu dzīvniekam visas vajadzīgās uzturvielas, minerālvielas un vitamīnus.

Foto: freepik.com/Freepik

Olbaltumvielas: to nozīme un vērtīgākie avoti

Olbaltumvielas ir vienas no svarīgākajām uzturvielām dzīvnieka uzturā. Tās nepieciešamas gandrīz visos dzīvības procesos, taču svarīgāko lomu ieņem tieši enerģijas ražošanā, augšanas, attīstības un organisma atjaunošanās procesos. Olbaltumvielas nepieciešamas arī asins recēšanas procesos, audu, hormonu, antivielu un fermentu veidošanai.

Olbaltumvielas atrodamas kā augu, tā dzīvnieku valsts produktos. Taču jāatceras arī tas, ka pārlieku liels olbaltumvielu daudzums ir kaitīgs un var izraisīt nieru saslimšanas. Savukārt, ja dzīvniekam uzturā proteīns trūkst, ar laiku parādās dažādu organisma funkciju pavājināšanās. Tāpat uzturā uzņemamais proteīna daudzums atšķiras dažādos suņa vecumposmos, kā arī tā daudzums atšķiras grūsnības un laktācijas periodā.

Barība suņiem senioriem jāizvēlas tā, lai tajā būtu mazāks proteīna daudzums, savukārt kucēniem proteīns jāuzņem vairāk. Pieaugušam sunim ar nelielu līdz vidēju slodzi, kas pārsvarā uzturas mājās, barības sastāvā būtu jābūt aptuveni 18–20 % proteīna. Savukārt suņiem aktīvā augšanas periodā, ļoti aktīviem suņiem vai grūsnības periodā proteīna daudzums var būt pat līdz 30 %.

Vērtīgākie olbaltumvielu avoti suņiem ir olas, zivis, mājputnu gaļa, liellopa un jēra gaļa. Lai gan olas nav pamata barības sastāvdaļa, tās var būt vērtīgs papildu olbaltumvielu avots, tajās ir arī tādas vērtīgas minerālvielas un vitamīni kā omega taukskābes, riboflavīns, dzelzs, selēns un citi. Tiesa gan, olas svaigā veidā sunim dot nekādā gadījumā nevajadzētu, jo tās var ne tikai izraisīt alerģisku reakciju, bet arī pārnēsāt salmonellas baktērijas.

Vistas un putnu gaļa ir īpaši viegli sagremojams, diētisks barības produkts, kas satur augstu olbaltumvielu saturu. Vistas gaļa satur vērtīgās aminoskābes, kā arī ir augsts neaizstājamo omega 6 taukskābju avots. Arī jēra gaļa ir diētiska, viegli sagremojama un lieliska izvēle, ja sunim ir alerģija uz citiem olbaltumvielu avotiem. Tās sastāvā ir augsts kalcija, dzelzs, fosfora, B1, B12 vitamīnu saturs. Izcils olbaltumvielu avots.

Savukārt zivīs ir ne tikai augsts olbaltumvielu sastāvs, bet arī daudzas citas vērtīgās minerālvielas un mikroelementi, kā jods un cinks, nepiesātinātie tauki, omega 3 taukskābes un aminoskābes. Taču arī ar zivīm svarīgi atcerēties, ka tās sunim pasniegt jēlā veidā nav ieteicams.

Foto: freepik.com/Freepik

Profesionāla suņu barība Dino Zoo veikalos

Kvalitatīva, augstvērtīga Premium un Super Premium profesionālā suņu barība, kā arī holistiskā suņu barība pieejama Dino Zoo veikalos visā Latvijā, kā arī interneta zoo veikalā dinozoo.lv. Šeit atradīsi tādus veterinārārstu, suņu audzētāju un suņu saimnieku iecienītus zīmolus kā JoseraHill’sRoyal CaninRinti, Ontario, holistisko barību Carnilove un ElbeVille un daudzus citus.

Ienāc dinozoo.lv un iegādājies zoo preces ērtāk un izdevīgāk! Viss tavam sunim nepieciešamais vienuviet – suņu barība, gardumi, vitamīni, kopšanas līdzekļi, rotaļlietas, suņu būdas, suņu gultas, aksesuāri un daudz kas cits. Parūpējies par savu mīluli kopā ar Dino Zoo!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.